O Kryptologii i Kryptooanalizie na sposób chrześcijański…

Dodał: admin 7 października 2020 10:52

Uczniowie naszej szkoły w ramach „Wykładów mini o sprawach maksi” wzięli udział w interesujących zajęciach z kryptologii. Wykłady te w auli Naszego Liceum poprowadził bernardyn, o. Jakub Lasyk, pracownik naukowy Katolickiego Uniwersytecie Lubelskiego im. Jana Pawła II.

Podczas wykładu młodzież poszerzyła swoją wiedzę w zakresie kryptologii i kryptoanalizy. Wspomniane zostało łamanie kodów czy różnego rodzaju haseł. Współczesna kryptologia jest uznawana za gałąź zarówno matematyki, jak i informatyki ale także związana jest blisko z teorią informacji, inżynierią oraz bezpieczeństwem komputerowym. Ojciec opowiedział również o aspekcie chrześcijańskim i jego znaczeniu przy wykonywaniu takiego zajęcia. Szczególnie ważne było doświadczenie, którym mógł podzielić się prelegent. Wiedza, którą przekazał słuchaczom nie była czysto książkowa ale praktyczna, oparta na obserwacjach i doświadczeniach Ojca Jakuba. Wykład okazały się być ciekawą formą poznawania nowych dziedzin nauki.