Ogólnopolska Liga Lekkoatletyczna Juniorów

Dodał: admin 30 maja 2016 17:20

Rekordy Szkoły i Klubu Joanny Rypel i Edyty Michalik

MKS-MOS Sosnowiec był organizatorem pierwszego rzutu Ligi Juniorów, obejmującej województwa Śląskie, Łódzkie, Opolskie i Małopolskie. Zawody przeprowadzono równocześnie w pozostałych czterech grupach, w Białymstoku, Rzeszowie, Zielonej Górze i w Gdańsku. Do Sosnowca stawiło się 15 zgłoszonych drużyn i pojedynczy przedstawiciele dziesięciu klubów startujący indywidualnie, poza konkursem. Łącznie około 900 zawodniczek i zawodników.

Z 48 zgłoszonych w całej Polsce zespołów, punkty zdobyły 43. Aby drużyna była klasyfikowana musiała uzyskać co najmniej 15 wyników, maksymalnie 25. Zawodnikowi wolno startować w jednej konkurencji i w sztafecie. Gra jest warta świeczki, 16 najlepszych drużyn, w drugiej rundzie, we wrześniu 2016 r, rozstrzygnie kto jest Mistrzem Ligi Juniorów i zdobędzie Puchar PZLA im. Stanisława Szyszły.

Małopolskie kluby zajęły w Sosnowcu miejsca poza strefą awansu, nieoficjalnie, 7 (19). był AZS AWF Kraków, 13 (34). WKS Wawel Kraków, 14 (36). UKS „Gimpel” Nowy Targ, w nawiasie miejsca w Polsce. Z satysfakcją odnotowujemy, że „Gimpel” poprawił swoja lokatę w stosunku do roku ubiegłego, z miejsca 41 na 36. Tym razem wykorzystał pełny limit startowy – 25, w roku ubiegłym 17. Zdobył 1584 punkty, w roku 2015 – 1215. Z kategorii wiekowej juniora odejdą tylko dwie osoby, wystarczy solidnie trenować, a będzie jeszcze lepiej. Oczywiście przydałyby się pieniądze na wyjazdy, ale, jak wykazuje dziesięcioletnie doświadczenie, nawyki samorządowców są nieuleczalne i mimo ofert Klubu (otrzymaliśmy negatywną odpowiedź Pana Burmistrza na dofinansowanie tego startu)) trudno spodziewać się rewelacji w tym zakresie. Nadal płacił będzie trener.

"Gimplowcy” startowali z animuszem i poświęceniem. Najwyżej oceniane, według tabel punktowych, rezultaty osiągnęli: Krzysztof Kosakowski w pchnięciu kulą 6 kg - 11.95 m – 96 pkt, Szymon Waksmundzki na 100 m – 11.93 (PB) – 90, Daniel Jendrusiak na 100 m – 12,12 (PB) – 90,
Bartłomiej Chowaniec na 800 m – 2:05.81 – 80, Norbert Raducki w kuli 6 kg – 10,52 – 77, Kamil Jaworski na 200 m – 25.08 (PB) – 77, sztafeta 4x400 m mężczyzn – 3:57.95 – 73, Ksenia Olcoń na 200 m – 30.09 – 70 pkt. Wszystkie rezultaty uzyskane przez zawodników zamieszczone są w komunikacie z zawodów.

Rekord Szkoły i Klubu, w kategorii juniorek młodszych i juniorek, ustanowiła Joanna Rypel w biegu na 400 metrów, uzyskała rezultat 68.58 (pomiar elektroniczny), poprawiła osiągnięcie Kingi Bomby - 68.79. Nadal bezwzględną rekordzistką w kategorii juniorek młodszych jest Stanisława Stec, w roku 1978 na Miejskim Stadionie w Nowym Targu (wtedy stadion służył również lekkoatletom) uzyskała rezultat 66,1 (pomiar ręczny). Pierwszy rekord Klubu w biegu na 2000 metrów z przeszkodami - 8:11.05, w kategorii seniorek, ustanowiła Edyta Michalik. W sumie, nasi zawodnicy poprawili 7 rekordów życiowych (PB) i uzyskali trzy najlepsze rezultaty w tym sezonie (SB). Spektakularne sukcesy osiągnęli - Bartłomiej Chowaniec wygrywając swoją serię na 800 m i Krzysztof Kosakowski trzeci w pchnięciu kulą 6 kg.

Więcej zdjęć i komunikat z zawodów można pobrać na stronie www.uksgimpel.org.pl

zdjęcia: http://goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=193