Podsumowanie konkursów z okazji rocznicy powołania Konfederacji Tatrzańskiej

Dodał: admin 4 lipca 2016 12:08

W ramach obchodów wydarzeń upamiętniających 75. rocznicę powołania Konfederacji Tatrzańskiej zorganizowanych z inicjatywy Nowotarskiej Grupy Mieszkańców Pamięć Nasza Szkoła była organizatorem 3 konkursów dla uczniów powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego. Konkurs historyczny i literacki Zapomniani bohaterowie, zapomniana historia Konfederacji Tatrzańskiej skierowany do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz strzeleckie zawody sportowe dla uczniów szkół średnich. Honorowy patronat objęły następujące instytucje: Instytut Pamięci Narodowej, Starostwo Nowotarskie oraz Miasto Nowy Targ. Cenne nagrody rzeczowe ufundowało Starostwo Powiatowe w Nowym Targu oraz IPN Oddział w Krakowie.

W konkursie literackim, który przygotowały Panie mgr Maria Ciężobka i mgr Agata Pawlikowska, nagrody były przyznawane w dwóch kategoriach: esej i wiersz. Jury w składzie: Pani Wanda Szado-Kudasikowa, Pani Anna Miśkowiec, Pani Renata Lipkowska, Pani Alicja Bryniarska, Pan Krzysztof Kokot przyznało następujące nagrody:

w kategorii esej:
I miejsce – Julia Dąbek z Gimnazjum im. Kazimierza Przerwy- Tetmajera w Ludźmierzu
II miejsce – Przemysław Chryczyk z Publicznego Gimnazjum im. ks. prof. J. Tischnera w Łopusznej
III miejsce – Paulina Łaś z I LO im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu
wyróżnienie - Oliwia Wnuk z Publicznego Gimnazjum im. ks. prof. J. Tischnera w Łopusznej

w kategorii wiersz:
I miejsce – Patrycja Myrda z I LO im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu
II miejsce – Michał Podkanowicz z Gimnazjum nr 2 w Nowym Targu
III miejsce – Paulina Krupa z I LO im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu
wyróżnienie - Bartłomiej Korczak z II LO im. św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu

W konkursie historycznym test przygotowany przez Pana mgra Jacka Waksmundzkiego we współpracy z Panem Adamem Błaszczykiem z Gimnazjum w Ludźmierzu rozwiązywało 26 uczestników. Przed rozpoczęciem zmagań uczestnicy i nauczyciele minutą ciszy oddali hołd mieszkańcom powiatu poległym w czasie II wojny światowej oraz zapalili znicze pod tablicami pamiątkowymi. Bazując na podanej w regulaminie konkursu literaturze młodzież wykazała się dużą wiedzą historyczną zdobywając:

Wśród licealistów:
I miejsce – Konrad Kraus z I LO im. Eugeniusza Romera w Rabce-Zdroju
II miejsce – Anna Brzeźny z I LO im. S. Goszczyńskiego w Nowym Targu
III miejsce – Marcin Lenart z I LO im. S. Goszczyńskiego w Nowym Targu

Wśród gimnazjalistów:
I miejsce – Arkadiusz Guzik z IV Gimnazjum MCE Nowy Targ
II miejsce ex aequo – Julia Dąbek z Gimnazjum im. Kazimierza Przerwy-Tetmajera w Ludźmierzu
oraz Beata Jędrol z Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Nowym Targu
III miejsce – Oliwia Wnuk z Publicznego Gimnazjum im. ks. prof. J. Tischnera w Łopusznej

W zawodach strzeleckich udział wzięło 10 drużyn ze szkół ponadgimnazjalnych. Zawody zorganizowała Pani mgr Ewa Kolasa we współpracy z LOK w Nowym Targu.
Szkoły reprezentowały drużyny sześcioosobowe składające się z 3 dziewczyn i 3 chłopców. Zawodnicy klasyfikowani byli w dwóch kategoriach: indywidualnej oraz zespołowej. Uczniowie mieli za zadanie oddać z karabinka sportowego 3 strzały próbne i 10 ocenianych na odległość 50m. w pozycji strzeleckiej leżąc.

Klasyfikacja indywidualna chłopcy:
I miejsce - Maciej Maj - Prywatne Liceum Ogólnokształcące dla Młodzieży im. Prof. J. Venuleta w Nowym Targu
II miejsce - Jakub Walasik - Zespół Szkół Technicznych i Placówek im. S. Staszica w Nowym Targu
III miejsce - Szymon Horniczak - Prywatne Liceum Ogólnokształcące dla Młodzieży im. Prof. J. Venuleta w Nowym Targu

Klasyfikacja indywidualna dziewczęta:
I miejsce - Aleksandra Jachymiak - I Liceum Ogólnokształcące im. S. Goszczyńskiego w Nowym Targu
II miejsce - Aleksandra Kozak - I Liceum Ogólnokształcące im. S. Goszczyńskiego w Nowym Targu
III miejsce - Lidia Kupczyk - Prywatne Liceum Ogólnokształcące dla Młodzieży im. Prof. J. Venuleta w Nowym Targu

Miejsca w klasyfikacji drużynowej:
I miejsce - Prywatne Liceum Ogólnokształcące dla Młodzieży im. prof. J. Venuleta w Nowym Targu
II miejsce - I Liceum Ogólnokształcące im Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu
III miejsce - Zespół Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce
IV miejsce - Zespół Szkół Technicznych i Placówek im. Stanisława Staszica w Nowym Targu
V miejsce - Zespół szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu

Dziękujemy nauczycielom za organizację konkursów, przygotowanie uczniów oraz członkom Jury za pracę w komisji.

Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom gratulujemy wiedzy i umiejętności!

zdjęcia: http://goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=204