W Sztuce jak w Domu

Dodał: admin 17 stycznia 2018 18:07

W piątek 12.stycznia br. uczniowie klas trzecich naszej Szkoły rozpoczęli intelektualną przygodę pod hasłem  Sztuka oglądania Sztuki. Okazja ku temu był wykład pani prof. Ludmiły Figiel – naszej emerytowanej nauczycielki historii, która zaprosiła uczniów do wejścia w świat Piękna pojętego jako DOM. Uświadamiała zebranym, że ich subiektywne odczytanie danego dzieła sztuki (Co JA czuję, patrząc na obraz?) jest jak najbardziej uprawomocnione, ba, ważniejsze niż pytanie Co artysta miał na myśli? Wymaga ono tylko chęci, czasu i wyobraźni kontemplującego.

Prezentując wybrane obrazy nowotarskich artystów związanych z Liceum: Marianny Beleć-Kuskowskiej, Anny Dziubas i Gabriela Wolskiego, pani Figiel pokazała swoją interpretację jednego z nich (obraz Poza zasięgiem M. Beleć-Kuskowskiej) i zachęciła maturzystów, by patrzyli w obraz, tj. weszli w zamknięty ramą świat z całym bagażem wiedzy, skojarzeń, ze swym intelektem i emocjami. By pozwolili się ponieść fizyczności dzieła i jego duchowi! Z wykładu wyszliśmy na pewno wrażliwsi i z przekonaniem, że Piękno może być odbiciem moich – twoich - naszych skojarzeń, bo sztuka jawi się jako widzialny znak niewidzialnej rzeczywistości, którą nosimy we wnętrzu własnych serc.Rozpoczęte wykłady z psychologii odbioru sztuki pomyślane zostały jako impreza w kilku odcinkach, adresowana do wszystkich uczniów Liceum. Kolejne spotkanie z p. prof. L. Figiel już 24. 01.br. Czekamy z niecierpliwością!

Zdjęcia w galerii: http://www.goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=385