Pamięć pokoleń

Dodał: admin 20 czerwca 2018 18:22

W ostatni piątek klasa 1d (o poszerzonym programie nauczania języka polskiego, angielskiego i historii) udała się na nowotarski cmentarz, aby odwiedzić grób Albina Borowicza. W obecnym roku szkolnym nasza szkoła włączyła się do programu krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej „Pamięć pokoleń”. W ramach projektu IPN organizuje stałą opiekę nad miejscami pamięci narodowej, powierzając pod opiekę szkół m.in. groby zasłużonych w walce o niepodległość i ofiar systemów totalitarnych.



Uczniowie zapoznali się z historią Albina Borowicza (która brzmi jak gotowy scenariusz na emocjonujący film wojenny), a następnie w imieniu całej społeczności szkoły zapalili znicz na jego grobie. Wizyta na cmentarzu była też okazją do poszerzenia wiedzy na temat historii lokalnej oraz możliwością dowiedzenia się, jak cenną bazą danych są dla historyków nagrobki.


Albin Borowicz to nowotarżanin, który w momencie wybuchu II wojny światowej liczył zaledwie 23 lata. W 1939 r. brał udział w kampanii wrześniowej, a następnie zaangażował się w działalność konspiracyjną. W 1940 r., po zatrzymaniu przez gestapo, trafił do Auschwitz, skąd jednak zdołał uciec dwa lata później. Po powrocie na Podhale związał się z Armią Krajową. 8 października 1944 r. wykonywał swoje zadanie – miał przenieść pocztę w okolice Ochotnicy. Jednak w rejonie Obidowej natknął się na obławę. Dostrzeżony przez Niemców został dwukrotnie postrzelony, a następnie dobity bagnetami. Jego grób ma status mogiły wojennej, będącej pod ochroną Państwa Polskiego.