Pamiętamy

Dodał: admin 15 października 2018 16:22

W rocznicę śmierci kpr. Albina Borowicza „Jastrzębia” klasa 3a udała się na nowotarski cmentarz, żeby w imieniu społeczności szkoły zapalić znicz na jego grobie. Wyjście to (pomimo niesprzyjających warunków – złej pogody i prac remontowych na cmentarnych alejkach) było nie tylko okazją do upamiętnienia tej niezwykłej postaci, ale też możliwością przedstawienia jej barwnego biogramu kolejnej grupie naszych uczniów.

Albin Borowicz urodził się 19 stycznia 1916 r. w Nowym Targu. Przed II wojną światową był rolnikiem mieszkającym przy ul. Ludźmierskiej. W 1939 r., licząc zaledwie 23 lata, walczył w kampanii wrześniowej, po czym powrócił do Nowego Targu, natychmiast angażując się w działalność konspiracyjną. W 1940 r., po zatrzymaniu przez Gestapo, trafił do Auschwitz, do komanda rolniczego. Półtora roku później udało mu się uciec z obozu (tego typu przypadki były bardzo rzadkie). Znów powrócił na Podhale, tym razem włączając się w działania Armii Krajowej, a jednocześnie ukrywając się przed ścigającymi go Niemcami. W tym okresie powierzano mu najróżniejsze zadania – uczestniczył w różnorodnych akcjach partyzanckich, dowodził oddziałem egzekucyjnym, wreszcie, ze względu na dobrą znajomość okolicy, pełnił funkcję gońca. 8 października wyruszył z pocztą, którą miał dostarczyć na Polanki nad Szczawą. W okolicach Obidowej natknął się jednak na niemiecką obławę. W trakcie próby ucieczki został dwukrotnie postrzelony, a następnie dobity bagnetami.

Opiekę nad jego grobem sprawujemy od roku szkolnego 2017/2018 w ramach programu krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej „Pamięć Pokoleń”. Koordynacją projektu w naszej szkole zajmuje się mgr Katarzyna Sikora.