Wymiana ze Szwajcarią

WYMIANA 2018


W dniach 2-9 marca 2018 roku trzynaścioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w 13 wymianie językowej z College de Gambach we Fryburgu, w Szwajcarii. Współpraca ze wspomnianym liceum trwa od ponad dwudziestu lat a zapoczątkował ją profesor Konrad Nowak. Podczas wizyty u naszych szwajcarskich partnerów uczniowie mają możliwość poznania tradycji i zwyczajów panujących w tym kraju, jak również doskonalenia umiejętności językowych w zakresie angielskiego, niemieckiego, francuskiego oraz innych.


Podczas tegorocznej wymiany nasi uczniowie mieli okazję spędzić weekend u rodzin, które przybliżyły im kulturę Szwajcarii oraz zaprezentowały sposób organizowania wolnego czasu. Kolejne dni to wycieczki do miejsc, które zostały wybrane przez organizatorów z zaprzyjaźnionego liceum, jako warte odwiedzenia. W ten sposób mogliśmy zobaczyć Fryburg, muzeum Charliego Chaplina w Vevey, fabrykę czekolady Cailler, zamek Gruyeres, Berno oraz uczestniczyć w zajęciach kulinarnych w Alimentarium we wspomnianym wcześniej Vevey. Dodatkowo nasi uczniowie mogli towarzyszyć swoim partnerom podczas zajęć lekcyjnych.


Zarówno uczniowie jak i nauczyciele uczestniczący w tegorocznej wymianie uważają pierwszą część za bardzo udaną. Wszyscy godnie reprezentowali naszą szkołę i zasługują na pochwałę. Z niecierpliwością oczekujemy na wizytę naszych szwajcarskich partnerów w Polsce, która będzie miała miejsce w maju. Wymianą opiekują się Panie mgr Agnieszka Paprocka- Maciaś i mgr Ewa Komperda.


zdjęcia: http://www.goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=408#1


 


WYMIANA 2014


Uczniowie Goszczyńskiego poznają Szwajcarię od podszewki


W dniach 31.05.-07.06.2014r. grupa 22-osobowa  z I LO  w Nowym Targu gościła w zaprzyjaźnionej szkole we Fryburgu (Szwajcaria). Był to drugi etap wymiany szwajcarsko-polskiej. W trakcie pierwszego etapu to uczniowie ze Szwajcarii gościli w Polsce, a teraz  przyszła kolej na wizytę w kraju czekolady i serów.


Program oparty jest na wymianie doświadczeń szkolnych stądprzez kilka dni Polacy mieli okazję uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych Liceum Gambach. Była to niepowtarzalna okazja na porównanie systemów edukacyjnych w obu państwach  i przede wszystkim szansa na poćwiczenie umiejętności językowych.


Dodatkowo, w ciągu kilkudniowego pobytu przygotowano dla polskich gości bardzo bogaty program, w trakcie którego można było przekonać się na własnej skórze co Szwajcaria ma do zaoferowania turystom.


Uczniowie mieli szansę zwiedzenia miasta Fryburg i dzięki temu odkryli sekret dobrej formy jego mieszkańców. Tylu schodów chyba jeszcze nikt z 20-osobowej grupy nie pokonał w ciągu jednego dnia. Kolejnym punktem programu, najsmaczniejszym według wielu, była wizyta w rejonie Gruyère (niesamowity zamek z jeszcze bardziej niesamowitym widokiem) oraz zwiedzanie fabryki czekolady Nestlé. Dzień ten upłynął pod znakiem serowo-czekoladowych przysmaków.


W trakcie kolejnych dni uczniowie zwiedzali małe miasteczka: Murten, gdzie mieli do wykonania kilka zadań; Vevey – Alimentarium (możliwość poznania tajemnic szwajcarskich receptur) oraz Muzeum Olimpijskie w Lozannie. Ten ostatni punkt programu dla wielu był najlepszym momentem wymiany. Na koniec przygotowano zwiedzanie stolicy Szwajcarii – Berna.


Po raz kolejny wymiana szwajcarsko-polska przeszła do historii jako udane przedsięwzięcie, w trakcie którego uczniowie z obu szkół skupili się na wymianie swoich obserwacji, dotyczących naszych krajów. Każdy z uczniów może teraz stwierdzić, że takie wydarzenia są niezbędne w nauce nie tylko języka, ale tolerancji i szacunku.


 Gościmy Szwajcarów


 Dobiegła końca pierwsza część 11 wymiany polsko-szwajcarskiej pomiędzy naszym liceum a College de Gambach we Fryburgu. Dwudziestu uczniów oraz dwie nauczycielki języka angielskiego – pani Ewa Komperda oraz pani Agnieszka Paprocka-Maciaś - gościło szwajcarskich partnerów w dniach 6-13.04.2014r. Nasza współpraca trwa od 1991 roku, ale tym razem po raz pierwszy nasi goście odwiedzili stolicę Polski. Tam zwiedzili okolice Zamku Królewskiego, poznając historię Małej Syrenki, zobaczyli Pałac Prezydencki oraz Pałac Kultury i Nauki. Niemały zachwyt wzbudziła Sala Kongresowa oraz inne pomieszczenia, w których odbywają się ważne dla naszego kraju spotkania. Oczywiście w programie nie mogło zabraknąć wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego, które z pewnością przybliżyło naszym szwajcarskim przyjaciołom historię Polski.


            Po długiej podróży licealiści z Fryburga mogli w końcu spotkać naszych uczniów, co nastąpiło 7 kwietnia w późnych godzinach wieczornych. Kolejny dzień (08.04) był przeznaczony na zapoznanie z systemem edukacji w naszym kraju, dlatego wszyscy uczniowie udali się na zajęcia lekcyjne. Około południa odbyło się spotkanie z panią dyrektor Marią Kopeć, która bardzo mile powitała naszych gości – uczniów i nauczycieli. Wszyscy mieli okazję poznać historię naszego liceum oraz obejrzeć filmik promujący naszą szkołę. W dalszej części dnia  goście zostali oprowadzeni po Nowym Targu, poznając jego historię, tradycje oraz smaki próbując nowotarskich lodów.


W środę 9 kwietnia uczniowie College de Gambach udali się do Oświęcimia, aby przeżyć kolejną lekcję historii podczas zwiedzania muzeum Auschwitz. Nasi partnerzy wykazali się niezwykłą wrażliwością, co można było dojrzeć w ich zachowaniu. Powaga, smutek a nawet łzy – lekcja, którą z pewnością zapamiętają na długie lata.


Czwartek 10 kwietnia to wyprawa do Chochołowa, malowniczej wioski z typową drewnianą zabudową oraz do Zakopanego. W zimowej stolicy Polski nasi partnerzy mieli zobaczyć z Gubałówki panoramę Tatr, lecz niestety warunki pogodowe troszkę to uniemożliwiły. Opady deszczu i śniegu oraz gęsta mgła sprawiły, iż musieli nam uwierzyć „na słowo”, że nasze góry w niczym nie odbiegają szwajcarskim Alpom. Oczywiście nie mogliśmy ominąć skoczni Wielka Krokiew, na której wciąż rekordzistą jest Szwajcar Simon Amman.


11 kwietnia w piątek mieliśmy chyba najbardziej „pracowity” dzień, ponieważ zwiedzaliśmy kopalnię soli w Bochni, a także Kraków. Wizyta w kopalni trwała około 4 godzin, lecz o nudzie nie było mowy, zwłaszcza, gdy zamiast zejścia schodami można było skorzystać ze swoistej zjeżdżalni. Radości nie było końca. W Krakowie nasi partnerzy przeszli Traktem Królewskim prowadzącym od Wawelu aż do Rynku. Tam mieli okazję zwiedzić podziemia Sukiennic poznając również historię Krakowa. Po męczącym dniu wszyscy udali się na zasłużony posiłek i upragnione zakupy.


Sobota 12 kwietnia była dniem wolnym od zorganizowanych zajęć, dlatego nasi uczniowie mogli spędzić cały dzień ze swoimi partnerami w dowolny sposób. Kilku z nich ponownie wybrało się do Krakowa, inni poznawali pozostałe zakątki naszego regionu. W niedzielę nastąpiło pożegnanie, a licealiści z Fryburga udali się na lotnisko w Balicach skąd odlecieli do Szwajcarii, aby rozpocząć dwutygodniowe ferie wiosenne.


 


WYMIANA 2013


Liceum Goszczyńskiego z rewizytą w Szwajcarii


 Dwunastoosobowa grupa uczniów z Liceum im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu pod opieką nauczycielek języka angielskiego –  p Ewy Komperdy oraz p. Agnieszki Paprockiej-Maciaś powróciła w zeszłym tygodniu z dziesiątej wymiany językowo-kulturowej z College de Gambach we Fryburgu,  w Szwajcarii.


Młodzież wyruszyła autokarem 2 czerwca o godzinie 6.00 i udała się do Czech, gdzie nastąpiła przerwa noclegowa. Dzień później, ok. godziny 17.00 uczniowie i nauczyciele zostali bardzo ciepło przywitani przez uczniów ze Szwajcarii, którzy w kwietniu gościli w naszym mieście. Pierwsze spotkanie odbyło się w budynku College de Gambach. Przygotowano dla nas „szwedzki stół”, występy oraz prezentację multimedialną podsumowującą pobyt naszych partnerów w Polsce. Nasza młodzież przekazała swoim partnerom drobne upominki promujące miasto Nowy Targ oraz region Podhale, które otrzymaliśmy od władz miasta.


Poniedziałek, 4 czerwca, rozpoczęliśmy od zajęć w tamtejszym liceum, poprzedzonych przemową pana dyrektora Pierre’a Martin, który sam, jako nastolatek brał udział w podobnej wymianie. W późniejszym czasie, już jako nauczyciel, również gościł w Nowym Targu. Pan Martin zauważył, że współpraca między naszymi szkołami, którą zapoczątkowali p. Konrad Nowak, nauczyciel języka francuskiego z naszego liceum oraz p. Marcel Engelmann z College de Gambach, trwa już dokładnie dwadzieścia lat. Popołudniu rozpoczęliśmy zwiedzanie miasta Fryburg grając w golfa. Znajdując odpowiednie mini pola golfowe odkrywaliśmy urocze zakątki goszczącego nas miasta.


Kolejny dzień, czyli wtorek, okazał się być „najsmakowitszym” dniem naszego pobytu w Szwajcarii. Zwiedzaliśmy bowiem fabrykę czekolady Nestle oraz muzeum żywienia w Vevey, miejscowości, gdzie swoje ostanie lata spędził Charlie Chaplin. Oczywiście najwięcej emocji wzbudziła fabryka czekolady, gdzie mogliśmy podejrzeć proces jej tworzenia, a także skosztować wyrobów znanej firmy. Po tej wizycie większość z nas obiecała sobie nie patrzeć na czekoladę przez kolejny tydzień;)


Środa, 6 czerwca to wycieczka do zamku w Gruyeres, gdzie mogliśmy poznać historię zamku i regionu, w którym przebywaliśmy. Po tej lekcji historii udaliśmy się do fabryki sera w Gruyeres. 7 czerwca to Dzień Bożego Ciała, w którym to każdy z uczestników miał indywidualny program przygotowany przez goszczącą go rodzinę. Niektórzy zwiedzali stolicę Szwajcarii Berno, inni uczestniczyli w procesji Bożego Ciała i spędzali czas z rodzinami, byli też szczęśliwcy, którzy mogli zawitać na lodowcu Jungfraujoch, zwanym „szczytem Europy”, ponieważ jest to najwyżej położone miejsce w Europie, gdzie można dotrzeć koleją.


Ostatni dzień pobytu w Szwajcarii przeznaczony był na zwiedzanie uroczej miejscowości Murten położonej nad malowniczym jeziorem. Zwiedzanie to nie było jednak typowe. Wszyscy uczestnicy wymiany zostali podzieleni na kilka grup. Każda grupa otrzymała mapkę miejscowości i kilka wskazówek, jak dotrzeć do specjalnych „baz”, gdzie czekały na nas rozmaite zadania do wykonania. Wszyscy świetnie się bawili, a zwieńczeniem tego był deser w kawiarence z widokiem na jezioro. Wieczorem nasi partnerzy przygotowali dla nas pożegnalne barbecue, podczas którego mogliśmy obejrzeć mecz Polska-Grecja;)


W sobotę przyszedł czas na powrót do Polski. Pożegnaniom nie było końca, nawet pan kierowca musiał „interweniować”.


Nasza młodzież spisała się wzorowo. Otrzymaliśmy wiele pochwał w ich kierunku od opiekunów szwajcarskich, którzy zauważyli ich zaangażowanie w każde przedsięwzięcie. Z całą pewnością wymiany językowe są bardzo wartościowe, dlatego zachęcamy młodych ludzi do wzięcia udziału w kolejnych, które odbędą się w przyszłości.


 


Wymiana 2011/2012


 W dniach 30. marca – 5. kwietnia gościliśmy 12 uczniów ze Szwajcarii z miejscowości Fribourg wraz z nauczycielami: panem Samuelem Niederberger i panem Davidem Bossart.


Uczniowie uczestniczyli w zajęciach w szkole, odwiedzili różne miejscowości w regionie a przede wszystkim spędzili czas na porównaniu kultur obu krajów oraz treningu języka angielskiego, ale również francuskiego i niemieckiego.


Nasi goście ze Szwajcarii dokonali kilku ciekawych obserwacji. Według nich nasza szkoła to taki mniejszy Hogwart i nie wiadomo do końca czy chodziło im o nauczycieli, uczniów czy też o sam budynek. Pozostaje tylko domyślać się odpowiedzi.


Wizyta w Polsce była dla nich na pewno dosyć dużym doświadczeniem kulinarnym (zwłaszcza jeśli chodzi o kosztowanie kanapek z salcesonem czy pieczenie moskoli).


Ze względu na to że ich nauczyciele są historykami nie obyło się bez wykładów historycznych, zwłaszcza jeśli chodzi o naszą szkołę.


Opiekę nad wymianą sprawowały panie: mgr Agnieszka Paprocka-Maciaś i mgr Ewa Komperda.


 


 Wymiana 2010.


  W dniach 21 - 27 marca 2010 gościliśmy 15 uczniów ze Szwajcarii, z miejscowości Fribourg wraz z nauczycielami: p. Marcelem Engelmanem i p.Karen MacDonald. . Nasi uczniowie przebywali u swoich partnerów od 29.05-6.06 . Wymiana miała na celu poznanie kultur obu krajów oraz trening języka angielskiego. Opiekunami wymiany były panie: mgr Agnieszka Paprocka- Maciaś i mgr Marta Domalik.


Relacja z wymiany pani  mgr Agnieszka Paprocka- Maciaś:


   Pierwsza część wymiany miała miejsce w marcu, a dokładnie od 21 do 27 marca.


W tym roku opiekunami i kontynuatorkami wymian ze Szwajcarią były Agnieszka Paprocka-Maciaś i Marta Domalik.


W dniu 21 marca 2010r w Krakowie powitałyśmy  grupę 15 uczniów wraz z 2 opiekunami ze Szwajcarii.


W trakcie ich pobytu w Polsce odwiedziliśmy: Wieliczkę, Oświęcim, Zubrzycę, skansen w Chabówce, Zakopane, Chochołów oraz Kraków.


Uczniowie ze Szwajcarii uczestniczyli w zajęciach w naszej szkole, popołudniami spędzali czas ze swoimi polskimi partnerami szlifując język angielski jak również francuski i niemiecki.


29 maja 2010r o godzinie 5 rano grupa 15 uczniów pod naszą opieką wyruszyła do Szwajcarii. Po drodze mieliśmy nocleg w małej miejscowości w pobliżu Salzburga. Jet to rodzinne miasteczko matki Mozarta. Urocze, położone nad jeziorem.


30 maja wyruszyliśmy w dalszą drogę i około godz 19 dotarliśmy do Fryburga, gdzie zostaliśmy powitani przez naszych partnerów oraz opiekunów- pana Marcela Engelmana oraz Karen MacDonald.


W Szwajcarii odwiedziliśmy: College de Gambach we Fryburgu, Fryburg, Lozannę z Muzeum Olimpijskim, miasteczko Evian we Francji, Moleson, gdzie pokazano nam jak wyrabia się słynny szwajcarski ser, fabrykę czekolady Nestle, gdzie mieliśmy zajęcia z robienia czekolady, Berno - stolicę Szwajcarii, gdzie zobaczyliśmy słynne niedźwiadki. Ponadto mieliśmy okazję spędzić cały jeden dzień (Boże Ciało) w towarzystwie naszych partnerów i ich rodzin. 


Dzięki tej wymianie nasi uczniowie mogli poznać kulturę i obyczaje naszych partnerów, ale przede wszystkim wykazać się umiejętnościami językowymi.


Wymiana ze Szwajcarią (1991 – 2003)


„Dzieło przypadku”, jak nazwał znajomość ze szkołą Collège de Gambach we Fryborgu prof. Konrad Nowak rozpoczęło się w roku 1991. Pierwsza wyprawa do Szwajcarii odbyła się w czerwcu 1992. Podczas tego, najliczniejszego wyjazdu grupa 39 uczniów w towarzystwie 5-ciu profesorów przemierzała Europę na pokładzie „dychawicznego Ikarusa”. Zwiedzili oni Pragę, Norymbergę, Mediolan, Weronę, Wenecję i Wiedeń. Poznali Szwajcarię, a w drodze powrotnej „zdobyli” nawet Alpy. Efektem tej znajomości było jeszcze 6 kolejnych wyjazdów, które organizowano do roku 2003. W sumie w wymianach ze Szwajcarią wzięło udział 174 uczniów i 9 profesorów.


Zestawienie wymian ze Szwajcarią w latach 1992 – 2003






















































Rok



Partner



Uczniowie



Opiekunowie



1992



Collège de Gambach, Fribourg



39



Anna Rosak, Jadwiga Leja, Maria Salicka, P. Beth Berrean, Konrad Nowak



1994



Collège de Gambach, Fribourg



35



P. Beth Berrean, Jan Gil, Konrad Nowak



1995



Collège de Gambach, Fribourg



21



Konrad Nowak



1996



Collège de Gambach, Fribourg



24



Jadwiga Leja



1999



Collège de Gambach, Fribourg



18



Agnieszka Szymaszek, Dariusz Sochacki



2001



Collège de Gambach, Fribourg



19



Rafał Zwinczak, Konrad Nowak



2003



Collège de Gambach, Fribourg



18



Rafał Zwinczak, Konrad Nowak