51 Nocny Rajd Szlakami Partyzantów Gorczańskich

Dodał: admin 24 października 2019 08:57

W nocy z 18 na 19 października po raz 51 odbył się Rajd Szlakami Partyzantów Gorczańskich organizowany nieprzerwanie od 1969 r. przez I Liceum Ogólnokształcące im. S. Goszczyńskiego. W piątkowy wieczór 32 uczniów naszej szkoły spotkało się w budynku liceum gdzie przewodnik Pan Adam Jachymiak przybliżył historię partyzantów oraz historię rajdu.Po godzinie 19:00 zostały zapalone znicze przy pamiątkowych tablicach, na których wypisane są nazwiska poległych profesorów, uczniów i absolwentów naszej szkoły z okresu I i II Wojny Światowej.

Tegoroczna trasa rajdu rozpoczynała się w Klikuszowej skąd prowadzi czarny szlak w kierunku Bukowiny Miejskiej, następnie szlak żółty doprowadza do Schroniska PTTK na Turbaczu. Cała grupa wyposażona w latarki dotarła do schroniska ok. godziny 24:00. Najważniejszym momentem wyprawy było dotarcie do Hali Wzorowej pod Turbaczem i oddanie hołdu pamięci poległych przy symbolicznym grobie Albiny Białoń - #SzkołaPamięta, dziewczyny, która zginęła z rąk Niemców, kiedy próbowała ostrzec partyzantów przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. Po godzinie 2 w nocy szlakiem zielonym nastąpił powrót do Nowego Targu. Tegoroczną edycję rajdu koordynował p. Jacek Waksmundzki oraz p. Piotr Smosna, który jako przewodnik beskidzki zamykał całą grupę i czuwał, aby nikt przymusowo nie nocował w gorczańskich lasach :). Październikowa noc na pewno na długo zostanie zapamiętana przez uczniów liceum.

Serdecznie zapraszamy na 52 Rajd, który odbędzie się już za rok.