Biblioteka

Akcja „Upoluj swoją książkę” po raz trzeci w Goszczu! 


 


Drodzy uczniowie!


Ruszyła największa ogólnopolska akcja Czytaj.pl 2019 „Upoluj swoją książkę”. Projekt promujący czytelnictwo wychodzi naprzeciw wymaganiom młodych ludzi i udostępnia internetową wypożyczalnię e-booków za darmo. Wszystko dzięki jednej aplikacji i jednemu kodowi. Wystarczy smartfon, plakaty z okładkami 12 książek i kodem QR dostępne w szkole.


Po zeskanowaniu kodu QR każdy uczeń otrzyma na miesiąc darmowy dostęp do książek w formacie e-booka i audiobooka. Akcja potrwa od 04.11 do 30.11 2019 roku.


Celem akcji, oprócz wykorzystania nowych technologii w promocji czytelnictwa, jest popularyzacja różnych form książki elektronicznej, a przede wszystkim kreowanie mody na czytanie wśród młodzieży oraz ukazanie czytelnictwa jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu.


Honorowy Patronat nad projektem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.


12 super książek w tym roku to:


1. Wiesław Myśliwski, Ucho igielne,


2. Wojciech Tochman, Pianie kogutów, płacz psów,


3. Paulina Łopatniuk, Patolodzy,


4. Robert Małecki, Skaza,


5. Remigiusz Mróz, Listy zza grobu,


6. Holly Black, Okrutny Książę,


7. Magdalena Witkiewicz, Jeszcze się kiedyś spotkamy,


8. Jeff Haden, Mit motywacji,


9. Wojciech Drewniak, Historia bez cenzury,


10. Tomasz Michniewicz, Chrobot,


11. Marek Krajewski, Dziewczyna o czterech palcach,


12. Jakub Małecki, Nikt nie idzie.


Zapraszamy!


 
 


Ogólnopolski konkurs poprawnej polszczyzny i ogólnopolski konkurs ortograficzny 


Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów do udziału w XVII Ogólnopolskim Konkursie Polonistycznym. Zgłoszenia przyjmujemy do 30 września 2019 r. w bibliotece szkolnej.


Opłata konkursowa wynosi 10,00 zł.


Konkurs składa się z 3 etapów:


1 etap (szkolny) – test jednokrotnego wyboru;


2 etap (szkolny) – dyktando (Konkurs Ortograficzny); korekta językowa (Konkurs Poprawnej Polszczyzny);


3 etap (ośrodek akademicki w Krakowie) – dyktando (Konkurs Ortograficzny); napisanie opowiadania do historyjki obrazkowej (Konkurs Poprawnej Polszczyzny).


Terminy:


Konkurs Poprawnej Polszczyzny:


28 października – I etap (30 listopada – wyniki)


7 stycznia – II etap (24 lutego – wyniki)


Maj – finały w Krakowie


Czerwiec – gala laureatów w Warszawie


Konkurs Ortograficzny:


29 października – I etap (wyniki 30 listopada)


8 stycznia – II etap (wyniki – 24 lutego)


Maj – finał


Czerwiec – gala laureatów


Szczegóły na stronie www.poprawnapolszczyzna.pl


Zapraszamy!


 
Pudełko życzeń w bibliotece szkolnej 


 


Drodzy uczniowie, wychodząc naprzeciw Waszym oczekiwaniom i chcąc zaspokoić różnorodne gusta czytelnicze, proponujemy dzielić się z nami swoimi propozycjami książkowymi. Przed biblioteką szkolną przygotowaliśmy „Pudełko życzeń”, do którego można wrzucać swoje propozycje książek (tytuły, autorzy, serie), które chcielibyście wypożyczyć w naszej bibliotece, a których nie mamy. Dzięki Waszym podpowiedziom będziemy mieli pewność, że nic nam nie umknie, a Wy będziecie usatysfakcjonowani.

Finał akcji „WIELKA ZBIÓRKA KSIĄŻEK DLA MAŁYCH PACJENTÓW” 


 


Biblioteka szkolna zorganizowała akcję pod hasłem „Wielka Zbiórka Książek DlaMałych Pacjentów”. Zbiórka trwała od marca do końca maja 2019 roku. Jej celem było podarowanie książek pacjentom Oddziału Pediatrycznego Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu.


W akcję włączyli się uczniowie, absolwenci, nauczycieli i pracownicy szkoły. Dzięki ich zaangażowaniu udało nam się zebrać 150 publikacji. Przekazanie książek odbyło się w podhalańskim szpitalu w dniu 14 czerwca 2019 roku. Mamy nadzieję, że książki te uprzyjemnią chorym czas spędzony w szpitalu i pozwolą małym pacjentom oderwać się od smutnej rzeczywistości. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom za włączenie się w akcję.
Wielka zbiórka książek dla małych i dużych pacjentów szpitala nowotarskiego – fundacji zaczytani.org Goszczyński włącza się do Ogólnopolskiej wielkiej zbiórki książek dla pacjentów szpitali dziecięcych w ramach kampanii społecznej Zaczytani.org.


„ZACZYTANI.ORG - oddaj książkę, stwórz bibliotekę, zainspiruj innych” - to ogólnopolska kampania społeczna, której celem jest dostarczanie książek do placówek leczniczych w całej Polsce oraz promowanie czytelnictwa. Dzięki prowadzonym akcjom pacjenci mogą choć na chwilę zapomnieć o chorobie.


Prosimy o przynoszenie do wyznaczonego punktu na korytarzu na pierwszym piętrze bajek, bajeczek, baśni i innej literatury dziecięcej i młodzieżowej. Książki nie muszą być nowe, ale powinny być w idealnym stanie.


Zbiórka książek trwa do końca maja 2019 r. Zebrane książki zostaną dostarczone do szpitala nowotarskiego.


Dziękujemy wszystkim, którzy zechcą się przyłączyć do tej akcji i sprawić radość małym pacjentom.
Wirtuoz Ortografii 


Z wielką dumą i radością informujemy, że uczeń z klasy 1B Mateusz Arendarczyk, jako jedyny z naszej szkoły dostał się do 3 etapu XII Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego z Ortografią na co dzień. Przed nim finał konkursu, na którym będzie musiał zmierzyć się z niełatwym dyktandem w jednym z warszawskich ośrodków akademickich. Trzymajmy kciuki!

XV Ogólnopolski Konkurs Polonistyczny z Poprawną Polszczyzną i Ortografią Na Co Dzień


Znamy już wyniki z Konkursu Poprawnej Polszczyzny i Konkursu Ortograficznego po I etapie szkolnym. Wzięło w nich udział 38 uczniów naszej szkoły. Do II etapu zakwalifikowali się uczniowie, którzy uzyskali powyżej 20 punktów na 30 możliwych do zdobycia.


W Konkursie Poprawnej Polszczyzny próg kwalifikacyjny do II etapu szkolnego przekroczyło 15 uczniów:


Klasa 1B – Katarzyna Kreft (21/30).


Klasa 2D – Klaudia Rafacz (21/30), Agata Czaja (24/30), Gabriela Kozielec (24/30), Joanna Kapera (24/30), Gabriela Janeczek (21/30), Kamila Dudzik (21/30), Julia Sikoń (21/30), Aleksandra Szymoniak (21/30), Paulina Pierwoła (24/30), Martyna Furczoń (24/30), Edyta Batkiewicz (21/30).


Klasa 2E – Karolina Fąfrowicz (27/30).


Klasa 3D – Oliwia Wnuk (21/30).


Klasa 3F – Klaudia Budzyk (27/30).


W Konkursie Ortograficznym do II etapu szkolnego przeszło 12 uczniów z klas:


Klasa 1B – Mateusz Arendarczyk (27/30).


Klasa 2D – Anna Tokarska (27/30), Martyna Stankiewicz (24/30), Aleksandra Furtak (21/30), Aleksandra Suska (27/30), Julia Stoch (21/30), Oliwia Wójciak (21/30), Kamila Dudzik (21/30), Paulina Pierwoła (24/30).


Klasa 3D – Oliwia Wnuk (24/30).


Klasa 3F – Klaudia Budzyk (27/30), Katarzyna Słowik (21/30).


Gratulujemy doskonałej znajomości zasad poprawnej polszczyzny i ortografii, jednocześnie życzymy sukcesów w kolejnych etapach konkursów. II etap odbędzie się 7 i 8 stycznia 2019 roku w naszej szkole.
Podsumowanie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych


Po raz kolejny biblioteka szkolna brała udział w obchodach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. W tym roku z tej okazji ozdobiliśmy szkołę w plakaty o bibliotece i czytaniu oraz przeprowadziłyśmy następujące działania:  • Internetowy Konkurs Czytelniczy. Pytania do konkursu przesyłane były uczniom za pomocą dziennika internetowego Librus. Konkurs ten trwał przez cały październik i początek listopada. Składał się z 21 pytań, na temat współczesnych powieści młodzieżowych cieszących się największym zainteresowaniem. W konkursie brało udział 50 uczniów naszej szkoły. Wygrała go Marta Jurgowska z klasy 1B, która w nagrodę otrzymała „piątkę” jako ocenę cząstkową z języka polskiego, wzorową ocenę z zachowania, słodki upominek i dyplom. Gratulujemy!

  • Konkurs na ekslibris akcji „Książkobranie”, który wygrała Izabela Ciszek z klasy 1B. Nagrodą była „szóstka” jako ocena cząstkowa z wiedzy o kulturze, wzorowe zachowanie, słodki upominek i dyplom. Gratulujemy!

  • Klasa 1D brała udział w realizacji bibliotecznego programu „Czytanie popłaca, bo umysł wzbogaca”. W ramach tego programu młodzież pisała recenzje ze swoich ulubionych książek zachęcając do ich przeczytania. Recenzje te udostępniono na stronie szkoły w formie prezentacji. Kilka osób z klasy wchodziło w skład komisji konkursowej na ekslibris akcji „Książkobranie”, wybierając najciekawszy znak graficzny. Klasa wykonała również cztery plakaty rozwieszone po szkole, reklamujące akcje bookcrossingową „Książkobranie”. Efektem tych działań było powstanie półki bookcrossingowej znajdującej się na korytarzu na I piętrze. Zachęcamy do czytania i zapoznania się z upodobaniami czytelniczymi rówieśników.

  • Logiczne łamigłówki – ciekawe zadania na logikę o różnym stopniu trudności. W nagrodę był cukierek. Zainteresowani byli głównie uczniowie klas o profilu matematycznym. Z łatwością rozwiązali zadania i zjedli wszystkie cukierki.
Akcja bookcrossingowa „Książkobranie” Przypominamy, że trwa akcja bookcrossingowa „Książkobranie”. Do udziału w niej zapraszamy wszystkich chętnych uczniów i nauczycieli.


Akcja polega na przynoszeniu swoich książek do biblioteki. Tam oznaczamy je exlibrisem zaprojektowanym przez uczennicę klasy 1B Izę Ciszek i umieszczamy na półce bookcrossingowej, która znajduje się na korytarzu na I piętrze Naszej Szkoły. Kierując się zainteresowaniami lub podszeptem chwili można wybrać jedną z książek i zabrać ją do domu, a po przeczytaniu odłożyć ją na naszą półkę. Czytaj, ale szanuj i nie zgub!
 Już jest! Ruszyła! Masz na wyciągnięcie ręki hity,


takie jak: „Opowiadania bizarne” Olgi Tokarczuk, „Komeda. Osobiste życie jazzu” Magdaleny Grzebałkowskiej, kryminały Remigiusza Mroza i Wojciecha Chmielarza, „Okruch” Anny Ficner-Ogonowskiej czy „Zwiadowcy” Johna Flanagana.


Akcja Czytaj.pl po raz drugi w „Goszczu”!!!


Zapraszamy do największej akcji czytelniczej w Polsce – Czytaj.pl pod Honorowym Patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR znajdujący się na plakatach powieszonych w całej szkole. Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki, w której jest bezpłatny dostęp do ebooków i audiobooków. Akcja trwa przez 30 dni, czyli do końca listopada!!! Pobieraj i czytaj!


Więcej informacji znajdziesz http://akcja.czytajpl.pl/oakcji.html


 
 „Zachęcić do czytania”


Zapraszamy do zapoznania się z recenzjami książek, polecanych przez klasę 1 D, w ramach programu edukacyjnego „Czytanie popłaca, bo umysł wzbogaca”. Może któraś z nich zachęci Was do przeczytania jej. Jeżeli macie inne propozycje, prosimy o wysłanie recenzji ze swojej ulubionej książki, komiksu, bloga, czasopisma itp. na adres bibl.goszcz@wp.pl.


Recenzje książek uczniów kl. 1D
 


Biblioteka szkolna z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zaprasza wszystkich uczniów do:


- konkursów:


Internetowy konkurs czytelniczy – przez cały miesiąc październik, za pośrednictwem dziennika elektronicznego Librus, każdy uczeń codziennie (z wyjątkiem dni wolnych od nauki) otrzyma jedno pytanie dotyczące powieści młodzieżowych cieszących się największym zainteresowaniem. Uczestnicy otrzymują punkt za każdą poprawną odpowiedź, a uczeń, który odpowie poprawnie na dane pytanie jako pierwszy – trzy punkty. Dodatkowo przyznawane są punkty bonusowe dla najbardziej wytrwałych uczestników konkursu. Nagroda niespodzianka.


Plastyczny konkurs na ekslibris akcji „Książkobranie” → Regulamin w zakładce Biblioteka.


• Konkurs na najciekawszą recenzję swojej ulubionej książki, czasopisma, bloga lub komiksu. Ma ona zachęcić do lektury kolegę lub koleżankę. Recenzję należy wzbogacić zdjęciem okładki lub strony tytułowej oraz opatrzyć tytułem i wysłać na adres mailowy: bibl.goszcz@wp.pl. Nagrody – oceny cząstkowe z języka polskiego.


- akcji bookcrossingowej „Książkobranie” → Regulamin w zakładce Biblioteka.


- zabawy w „Słodkie wypożyczanie” – wszyscy uczniowie odwiedzający bibliotekę losują tytuł książki, który należy połączyć z nazwiskiem autora. W nagrodę cukierek.


- Logiczne łamigłówki – ciekawe zadania na logikę, przyjdź i sprawdź się!


Zapraszamy do udziału!
Konkurs na ekslibris akcji „Książkobranie”


Organizator: biblioteka szkolna.


Celem konkursu jest wyłonienie najlepszego ekslibrisu (symbolu graficznego) akcji bookcrossingowej „Książkobranie”.


Regulamin:


• W konkursie mogą uczestniczyć uczniowie klas I – III.


• Uczestnicy są zobowiązani przedstawić autorskie projekty graficzne symbolu akcji.


• Uczestnictwo w konkursie jest jednoznaczne ze zrzeszeniem się praw autorskich na rzecz szkoły.


• Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie graficznego symbolu, który obowiązkowo zawiera napis: „Książkobranie – akcja bookcrossingowa Liceum Ogólnokształcącego Nr 1 w Nowym Targu”.


• Praca powinna być wykonana dowolną techniką, w formacie A4.


• W przypadku skorzystania z technik komputerowych należy dołączyć płytę z nagraną pracą w oryginalnym formacie oraz skompresowaną do formatu JPG lub wysłać na maila: bibl.goszcz@wp.pl.


• Projekt powinien nawiązywać do idei akcji bookcrossingowej.


• Praca powinna być podpisana na odwrocie (imię i nazwisko, klasa).


Prace należy składać do17 października 2018 roku do biblioteki szkolnej.


• Prace, które nie spełniają wymagań regulaminu, nie będą podlegały ocenie.


Kryteria oceny:


- oryginalność pomysłu,


- zgodność projektu z ideą akcji bookcrossingowej,


- czytelność i funkcjonalność,


- estetyka wykonania.


Nagroda: ocena „szóstka” z zachowania, ocena cząstkowa „szóstka” z Wiedzy o kulturze oraz słodki upominek.


Zwycięska praca zostanie wybrana przez komisję w składzie: Dorota Żmuda, Renata Kubaszek-Gelata, Maria Ciężobka, Katarzyna Żmuda oraz czworo uczniów z klasy 1 D.


Zwycięski projekt będzie służył jako ekslibris akcji „Książkobranie”.


Przewiduje się zorganizowanie wystawy prac konkursowych.


 
Książkobranie


Regulamin:


→ Akcję koordynują wraz z biblioteką szkolną uczniowie z klasy 1 D.


→ W akcji mogą wziąć udział uczniowie i nauczyciele szkoły.


→ W dniach od 5 – 17 października 2018 roku chętni uczniowie i nauczyciele mogą nieodpłatnie przynosić wychowawcom klas oraz do biblioteki szkolnej niezniszczone książki, które następnie zostaną udostępnione do czytania innym.


→ Wszystkie przekazane książki zostaną opatrzone przez uczniów ekslibrisem powstałym z okazji akcji.


→ Książki zostaną wyeksponowane przez uczniów wraz z regulaminem korzystania z nich na przekazanym do tego celu regale na korytarzu głównym.


→ Wszyscy zainteresowani przeczytaniem książki mogą ją zabrać do domu, przeczytać, a następnie przynieść do szkoły i odłożyć ją z powrotem na półkę.


O książki udostępniane w ramach akcji bookcrossingowej trzeba dbać.
 


KONKURS POPRAWNEJ POLSZCZYZNY oraz KONKURS ORTOGRAFICZNY


Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów do wzięcia udziału w XV Ogólnopolskim Konkursie Polonistycznym. Zapisy do 30 września 2018 roku w bibliotece szkolnej. Szczegóły konkursów na stronie WWW.poprawnapolszczyzna.pl


ETAPY KONKURSU POPRAWNEJ POLSZCZYZNY – ZADANIA KONKURSOWE


Konkurs składa się z trzech etapów:


I etap (szkolny) – test jednokrotnego wyboru;


II etap (szkolny) – korekta tekstu + pytanie otwarte z frazeologii (elementy pisania twórczego) - wyjaśnienie znaczenia związku frazeologicznego, umiejętność właściwego użycia;


III etap (finał ogólnopolski w ośrodku akademickim) – napisanie opowiadania do historyjki obrazkowej (twórcze pisanie).


TERMINY


30 września 2018 – ostatni dzień rejestracji konkursowej


19 października 2018 – 1. etap konkursu;


30 listopada 2018 - wyniki 1. etapu;


7 stycznia 2019 – 2. etap konkursu;


25 lutego 2019 – wyniki 2. etapu konkursu;


maj 2019 – finały ogólnopolskie konkursu; czerwiec 2019 – gala laureatów;


czerwiec 2019 – podsumowanie konkursu, dostarczenie do szkół; dyplomów i wyróżnień.


ETAPY KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO – ZADANIA KONKURSOWE


Konkurs składa się z trzech etapów:


I etap (szkolny) – test jednokrotnego wyboru;


II etap (szkolny) – dyktando;


III etap (finał ogólnopolski w ośrodku akademickim) – dyktando.


TERMINY


30 września 2018 – ostatni dzień rejestracji konkursowej


22 października 2018 – 1. etap konkursu;


30 listopada 2018 - wyniki 1. etapu;


8 stycznia 2019 – 2. etap konkursu;


25 lutego 2019 – wyniki 2. etapu konkursu;


maj 2019 – finały ogólnopolskie konkursu;


czerwiec 2019 – gala laureatów;


czerwiec 2019 – podsumowanie konkursu, dostarczenie do szkół; dyplomów i wyróżnień.
WYNIKI BIBLIOTECZNEGO KONKURSU POPRAWNEJ POLSZCZYZNY


W dniu 9 lutego 2018 roku w Auli na lekcji 5 i 6 odbył się III Konkurs Poprawnej Polszczyzny, zorganizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego przypadającego na 21 lutego.


W konkursie wzięło udział 32 uczniów naszej szkoły, którzy odważyli się zmierzyć z polszczyzną. Konkurs polegał na napisaniu dyktanda i rozwiązaniu testów z zakresu ortografii, składni, fleksji, frazeologii i poprawnej budowy zdań. Zdobyć można było 132 punkty.


Skład jury: p. Maria Ciężobka, p. Grzegorz Klag, p. Renata Kubaszek-Gelata, p. Dorota Żmuda.


I miejsce i tytuł


„Mistrza Poprawnej Polszczyzny”


zdobył Marcin Głodziak z klasy 1 A z liczbą 100 punktów!!!


 II miejsceOliwia Wnuk z klasy 2 D


z liczbą 91 punktów!!


 III miejsceGabriela Zagata z klasy 3 G


z liczbą 90 punktów!


 ZWYCIĘZCOM SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!


 


Prace i zdobyte punkty wszystkich uczestników konkursu są do wglądu w bibliotece szkolnej. 


zdjęcia: http://www.goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=412
   Konkurs Poprawnej Polszczyzny!


Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich chętnych do udziału w konkursie poprawnej polszczyzny. Konkurs polega na napisaniu dyktanda i rozwiązaniu zadań związanych z językiem ojczystym w formie testu wyboru.


9 lutego 2018 r. w Auli na lekcji 5 (po długiej przerwie) odbędzie się konkurs o tytuł „Mistrza Poprawnej Polszczyzny” .


Uczniowie, którzy chcą wziąć udział w konkursie, proszeni są o zgłoszenie się do biblioteki szkolnej do dnia 6 lutego 2018 r. (wtorek).


SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
MARATON PISANIA LISTÓW AMNESTY INTERNATIONAL – PODSUMOWANIE


8.12.2017 r. w naszej szkole zakończył się maraton pisania listów Amnesty International zorganizowany przez Bibliotekę Szkolną i Samorząd Uczniowski.


Napisaliśmy 347 listów!!!


Apelowaliśmy do Ministra Sprawiedliwości Turcji w sprawie uwolnienia „10 ze Stambułu”, uwięzionych za obronę praw człowieka (54 listy), a do Premiera Jamajki w sprawie ochrony Shackelii Jackson, która walczy, aby morderstwo nie uszło policji bezkarnie (46 listów). Minister Sprawiedliwości Madagaskaru otrzyma od nas 62 listy w sprawie uwolnienia Clovisa Razafimalala skazanego za ochronę zagrożonego lasu deszczowego, a do Prezydenta Czadu wpłyną od nas 53 listy z prośbą o bezwarunkowe i natychmiastowe uwolnienie z wiezienia Mahadina, któremu grozi dożywocie za publikację posta na Facebooku, dotyczącego pokojowej krytyki rządu. W sprawie Ni Yulan z Chin skazanej na bezdomność za obronę praw lokatorów, wysyłamy 50 listów do Dyrektora Pekińskiego Biura Bezpieczeństwa Publicznego. Prezydenta Egiptu prosimy o uwolnienie Hanan Badr el-Din aresztowanej za kampanię na rzecz osób zaginionych (26 listów). Grupa ludzi (MILPAH) walcząca w obronie swojej ziemi sama potrzebuje ochrony i o nią prosimy Prezydenta Hondurasu (26 listów). Do Premiera Izraela apelujemy o unieważnienie zarzutów przeciwko Faridowi al-Atrashowi i Issie Amro za protest przeciwko zbrodniom wojennym (29 listów).


Bardzo dziękujemy wszystkim biorącym udział w akcji! „Goszczyński” udowodnił, że jesteśmy wrażliwi na krzywdę i los ludzi broniących praw człowieka!!!


zdjęcia: http://www.goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=366
1 grudnia 2017 od godz. 8:00 w naszej szkole rusza Maraton Pisania Listów Amnesty International. Będziemy mogli pomóc więźniom sumienia i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka na całym świecie. Wystarczy przyjść na Maraton Pisania Listów organizowany przez Amnesty International, a u nas przez Bibliotekę Szkolną oraz Samorząd Uczniowski i napisać list.


Tegoroczny Maraton poświęcony jest obrońcom i obrończyniom praw człowieka, którzy na całym świecie podejmują olbrzymie ryzyko i walczą o nasze prawa. Są jednak prześladowani, torturowani, pozbawiani wolności, a nawet zabijani – tylko dlatego, że stanęli w obronie innych. Bez ich odwagi nasz świat pozbawiony byłby sprawiedliwości i równości. Potrzebują naszego wsparcia, dlatego podczas Maratonu będziemy pisać między innymi w obronie: SHACKELII JACKSON (Jamajka), nękanej za przeciwstawianie się przemocy policjantów, MAHADINA (Czad), grozi mu więzienie za posta na Facebooku, CLOVISA RAZAFIMALALA (Madagaskar), skazanego za ochronę zagrożonego lasu deszczowego.


Maraton Pisania Listów odbywa się, co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W „Goszczyńskim” będziemy pisać w dniach 1-8 grudnia 2017 roku. W czasie Maratonu piszemy listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane. Podczas maratonu zostanie przeprowadzona dobrowolna zbiórka pieniędzy na znaczki pocztowe.


 Nasze listy mają znaczenie, potrafią zmienić życie ludzi!!!Maraton Pisania Listów to akcja, podczas której jednoczymy się w walce o prawa człowieka na całym świecie. Te listy są naprawdę skuteczne!!!


Maraton Pisania Listów odbędzie się jednocześnie w ponad 500 miejscach w całej Polsce, ale to także akcja globalna. Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. W 2016 roku w całej Polsce napisano 356 645 listów. Maraton Pisania Listów to największe w Polsce wydarzenie angażujące tak dużą ilość ludzi w obronę praw człowieka. Szczegółowy opis sylwetek osób, w sprawie których będziemy w tym roku pisać, znajduje się na stronie www.amnesty.org.pl.


Amnesty International jest globalnym ruchem ponad 7 milionów ludzi, którzy niesprawiedliwość na świecie traktują osobiście. Chcą świata wolnego od dyskryminacji, gdzie podczas konfliktów zbrojnych ludzie są pod ochroną, a winni naruszeń praw człowieka są osądzeni. W swoich działaniach kierują się uniwersalnością i niepodzielnością praw człowieka, bezstronnością i niezależnością, solidarnością międzynarodową i sk

I Liceum Ogólnokształcące
im. Seweryna Goszczyńskiego
Plac Krasińskiego 1
34 - 400 Nowy Targ
Kontakt:
(018)26 629 55
(018)26 638 58
lo@goszczynski.nowytarg.pl