Wolontariat

Pomagamy...


Szkolny Wolontariat Młodzieżowy organizuje zbiórkę zimowej odzieży używanej (głównie męskiej) dla Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Targu. Do 25 października 2019 r. można przynosić rzeczy tj., kurtki, spodnie, swetry, czapki, szaliki, rękawiczki oraz torebki i plecaki do sali 02, obok sali 06 oraz do biblioteki szkolnej. Zebrane ubrania zostaną przeznaczone dla osób ubogich i bezdomnych. Liczymy na Wasze wsparcie!


 
18 maja 2018 - VII Koncert Goszczyński dla Fundacji im. A. Worwy!!!


Ponad trzydziestu wykonawców wystąpiło na VII Koncercie Goszczyński dla Fundacji im. A. Worwy. Wśród wykonawców znaleźli się utalentowani uczniowie i absolwenci naszego liceum oraz zaproszeni goście. Na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu można było na początku usłyszeć Hymn pt. Pola Nadziei w wykonaniu Zespołu Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu. Słowa napisała pani Wanda Szado-Kudasik, a muzykę skomponował pan Jarosław Olszewski.


Nie zabrakło lirycznych i poetyckich piosenek, rockowych brzmień, a także pokazów tanecznych i sztuk walki. W części finałowej wystąpił chór Cantates Angelicus oraz chór Dziecięcy z Rabki Zdrój pod batutą pani Kingi Brandys-Wójciak.


Cała impreza została po raz kolejny zorganizowana przez nasz Samorząd Uczniowski który od kilku lat współpracuje z Fundacją im. Adama Worwy w Nowym Targu. Był to najdłuższy Koncert w historii Goszcza w którym wystąpiło tak wielu wspaniałych artystów.


Dziękujemy wszystkim sponsorom tego wyjątkowego wydarzenia: Panu Staroście Krzysztofowi Faberowi za wsparcie finansowe, Panu Bolesławowi Barze Dyrektorowi MOK w Nowym Targu za udostępnienie Sali widowiskowej i pomieszczeń które służyły za garderoby, firmie Neyz Agencja Reklamy za Projekt Plakatu, firmie Wolski za ich wydrukowanie, Cukiernio-Piekarni Sarniak z Podwlika oraz Cukiernio-Piekarni Żarneccy z Nowego Targu za pyszne drożdżówki dla wykonawców oraz Towarzystwu Bursy Gimnazjalnej.


Słowa uznania i wdzięczności dla wszystkich którzy wystąpili na koncercie wspierając w ten sposób podopiecznych Fundacji!!
IV Lekcja Muzyki dla Chatki


Pod koniec kwietnia do naszej auli zostały zaproszone dzieci i młodzież z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Chatka w Nowym Targu wraz z opiekunami i wychowawcami. Organizatorem tego wydarzenia był Samorząd Uczniowski oraz Szkolny Młodzieżowy Wolontariat .


Na początku goście zostali serdecznie przywitani przez Panią Dyrektor Marię Kopeć. Uzdolnieni muzycznie uczniowie zaprezentowali swoje talenty śpiewając i grając na różnych instrumentach. Po każdym przedstawieniu wykonawcy prezentowali dzieciom swoje instrumenty, na których wychowankowie "Chatki" mieli możliwość także zagrać. A były to między innymi: akordeon, djembe, skrzypce, gitara, fortepian, wiolonczela, ukulele, flet poprzeczny, saksofon, trąbka.


Było to już czwarte spotkanie z muzyką w formie zajęć dydaktycznych, które wzbudziło wielkie zainteresowanie ze strony uczestników.
Ciacho dla Pawła


W drugiej połowie kwietnia Szkolny Wolontariat Młodzieżowy zorganizował sprzedaż słodkości dla absolwenta naszej szkoły Pawła Bali który choruje na SLA.


Wiele osób wzięło udział w tym wydarzeniu poprzez upieczenie ciasta czy też zakup łakoci. Tradycyjnie do akcji przyłączyły się nowotarskie cukiernie: Cukiernio-Piekarnia Ryszard Steskal, Cukierni Agata Duda – Skraba Nowy Targ oraz Firma ART. Mill Bakery Katarzyna Wiśniowska Nowy Targ.


Dzięki charytatywnemu maratonowi słodkości udało się zebrać 1.401 zł, 84 gr.  W imieniu Pawła i jego Rodziców serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy ochoczym sercem podzielili się swoim talentem cukierniczym, dobrocią i entuzjazmem pomagania innym.


zdjęcia: http://www.goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=429#3
Zbieramy 2000 par skarpet - podsumowanie (27 marca 2018 )


Za nami kolejna akcja charytatywna zorganizowana przez Samorząd Uczniowski oraz Szkolny Wolontariat Młodzieżowy. Przez dwa tygodnie w naszej szkole uczniowie i nauczyciele przynosili nowe i nie używane skarpety które można było wrzucać do specjalnie przygotowanych kartonów. Zebraliśmy 200 par skarpet!!!  W ten sposób mogliśmy wesprzeć osoby bezdomne mieszkające w Krakowie. W samym mieście żyje ponad 4000 tysiące osób bez dachu nad głową.


Do naszego wydarzenia dołączyła również parafia w Rogożniku oraz Szkoła Podstawowa w Krauszowie. Wspólny wynik to 334 par skarpet!!!


Wszystkie zebrane skarpety trafią do potrzebujących przez ręce osób na co dzień z nimi pracujących: Albertynki i Albertyni, Dzieło ojca Pio, Caritas, Sant’Egido, Zupa na Plantach.


Całą akcję koordynuje Światowy Dzień Ubogich - Archidiecezja Krakowska, Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej we współpracy z Archidiecezja Krakowska


Dziękujemy wszystkim którzy wsparli tą wyjątkową inicjatywę!!!!  (G.W.)
XIV Edycja „Młoda Krew ratuje życie”- III miejsce Goszczyńskiego


17.03.2018r., w Pijalni Głównej w Krynicy Zdroju odbyła się „Małopolska Gala Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża” .


W trakcie tego wydarzenia miało miejsce między innymi podsumowanie XIV edycji ,, Młoda Krew ratuje życie”. Wśród nagrodzonych osób i instytucji znalazło się I Liceum Ogólnokształcące im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu. Szkoła zdobyła III miejsce w kategorii promocja honorowego krwiodawstwa. Jest to kolejne wyróżnienie dla społeczności Goszczyńskiego. W XII edycji zajęliśmy II miejsce wśród wszystkich szkół Małopolski.


Turniej adresowany jest do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, pomaturalnych oraz uczelni wyższych. Jego celem jest propagowanie idei honorowego oddawania krwi oraz zebranie jak największej ilości krwi w danej placówce. Akcja „Młoda krew ratuje życie” jest organizowana przez Polski Czerwony Krzyż. Cieszy się ona dużą popularnością wśród uczniów.
Marcowe Krwiodawstwo!!!


Dnia 8 marca odbyła się w naszej szkole akcja honorowego krwiodawstwa pod hasłem: „ Zostań Bohaterem-oddaj krew!!!


Pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie oddział w Nowym Targu oraz Klub HDK Ipa w Nowym Targu przygotowali w sali 07 stanowiska do oddawania krwi. W akcji udział wzięli uczniowie klas trzecich oraz kilkoro uczniów klas drugich, którzy ukończyli 18 lat. Spośród osób, które zgłosiły się do rejestracji (61), ostatecznie oddało krew 52 uczniów . Od każdej z osób jednorazowo pobiera się 450 ml krwi, zatem ogółem oddano 23, 400 litrów cennego płynu!!!


Za ten najpiękniejszy gest humanitarny – oddawania krwi, która ratuje życie niejednemu człowiekowi – należą się dawcom serdeczne podziękowania. Może właśnie ich krew przywróci komuś zdrowie lub uratuje czyjeś życie.
Serce od Hospicjum, serce dla Hospicjum


10. 02.2018 r, już po raz czwarty, nasz Szkolny Wolontariat Młodzieżowy zorganizował na nowotarskim rynku Ogólnopolską akcję Serce od Hospicjum. Celem było zachęcanie ludzi do przekazywania 1% na rzecz Małopolskiego Hospicjum oraz zwrócenie uwagi i promowanie Centrum Opieki Wyręczającej dla Przewlekle i Nieuleczalnie chorych Dzieci działającego przy Hospicjum.


Całe wydarzenie rozpoczęło się od wypuszczenia w niebo czerwonych baloników w kształcie serc, by wyrazić solidarność z podopiecznymi z MHD w Krakowie. W dalszej części wolontariusze rozdawali serduszka w różnych kolorach mieszkańcom Podhala. W tym roku do współpracy zaprosiliśmy uczniów z ZSTIP im St. Staszica w Nowym Targu oraz Szkoły Podstawowe z Jurgowa i Rzepisk. Wszyscy uczestnicy przez cały miesiąc przygotowali ponad 2000 tysiące serc wykonanych metodą orgiami.


Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w tą szlachetną i dobroczynną inicjatywę, która tak wiele wnosi dobra.


zdjęcia http://www.goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=393#14
Kolędnicy z Goszcza!!!


W pierwszej połowie stycznia uczniowie naszej szkoły odwiedzili ośrodki dla osób starszych oraz dla dzieci i młodzieży na Podhalu. Celem wyjazdów było wspólne kolędowanie oraz przybliżenie zwyczajów i tradycji Bożonarodzeniowych.


Pierwszym miejscem naszych odwiedzin był Dom Pomocy Społecznej w Zaskalu. Szkolny Wolontariat Młodzieżowy zaśpiewał i zagrał kolędy i pastorałki przy akompaniamencie gitary i skrzypiec. W takcie spotkania wolontariusze przygotowali słodki poczęstunek. Na zakończenie w imieniu całej społeczności Goszcza złożyliśmy wszystkim życzenia noworoczne.


Drugi występ został zorganizowany przez uczniów klasy II d dla dzieci i młodzieży Niewidzącej i Słabowidzącej w Rabce Zdrój. W programie słowno-muzycznym był czas na śpiewanie kolęd oraz na recytowanie wierszy o Bożym Narodzeniu. Nie zabrakło również tradycyjnych życzeń oraz wspólnego zdjęcia.


Był to kolejny rok odwiedzin pensjonariuszy i podopiecznych w okresie świątecznym którym mogliśmy dostarczyć dużo dobroci i radości.


Zdjęcia w galerii:  http://www.goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=386
IV Opłatek Maltański w Goszczu!!!


Ponad 50 paczek płatków śniadaniowych i prawie 20 opakowań-kakao to odpowiedź naszych uczniów i nauczycieli na ogólnopolską akcję charytatywną „Opłatek Maltański”. Koordynatorem  zbiórki żywności był nasz Szkolny Wolontariat Młodzieżowy oraz Samorząd Uczniowski. Społeczność Goszcza z wielkim zaangażowaniem podeszła do całego wydarzenia. Wszystkie zebrane produkty zostały przekazane Maltańskiej Służbie Medycznej oddział Nowy Targ. W trakcie Wieczerzy Wigilijnej zostaną dołączane do paczek świątecznych dla tych którzy doświadczają cierpienia, samotności i ubóstwa.


Dziękujemy tym wszystkim, którzy okazali gest dobroci względem osób potrzebujących pomocy i wsparcia materialnego!!!


zdjęcia: http://www.goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=370
Spotkanie z przedstawicielem Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą


We wtorek, tj. 19 grudnia 2017, w auli szkolnej odbyło się spotkanie z panią Kornelią Makusek-Matuszewską reprezentującą Polskie Towarzystwo Walki z Mukowizcydozą oddział Rabka Zdrój. W trakcie tej wizyty obecni byli uczniowie-wolontariusze biorący udział w Świątecznej Zbiórce Żywności dla Mucoludków. Pani Kornelia podziękowała wszystkim zebranym za zaangażowanie i uczestnictwo w tym charytatywnym wydarzeniu. Nie zabrakło wspólnego pamiątkowego zdjęcia oraz wręczenia zaświadczeń za działalność na rzecz PTWM.


zdjęcia: http://www.goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=375
„Opatrunek na Ratunek”


W miesiącach: listopad i grudzień na terenie naszej szkoły trwała ogólnopolska akcja „Opatrunek na Ratunek”, gdzie zbierane  były różnego rodzaju materiały opatrunkowe. Głównym organizatorem akcji była Fundacja Humanitarna  Redemptoris  Missio w Poznaniu. Od kilku lat wspierają misjonarzy w krajach na kontynencie Afrykańskim, którzy pomagają mieszkańcom tamtych terenów którzy doświadczają biedy i różnych chorób. Wszystkie opatrunki trafią do szpitali znajdujących się na Czarnym Lądzie.


Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji: całym klasom: (3b, 3e, 2f, 2g, 1f) i indywidualnym uczniom i nauczycielom!!!


Zebraliśmy:


Kompresy- 313 szt. Rękawiczki jednorazowe- 300 szt. Gazy- 454 szt. Igły- 320 szt. Strzykawki- 217 szt. Opaska podtrzymująca dziana- 113 szt. Plastry- 12 opakowań Plastry zwinięte - 18 opakowań Opaski uciskowe - 3 szt. Gaziki do dezynfekcji - 100 szt. Woda utleniona - 2 szt.


zdjęcia: http://www.goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=374
Bajki pod choinkę…


W dniu 19 grudnia 2017r. klasa 2G wraz z Gabrielą Zagatą (3G) oraz Katarzyną Miętus (2B) odwiedzili PSOUU „CHATKA” w Nowym Targu. Spotkanie odbyło się w ramach akcji pt. ”Bajki pod choinkę”. Uczniowie przygotowali trzy występy. Każdy z nich miał na celu wywołanie uśmiechu na twarzy podopiecznych jak i obecnych tam opiekunów. Jednocześnie wszystkie bajki posiadały pewien morał. Mówiły one, między innymi, o znaczeniu prawdziwej miłości oraz konsekwencjach naszych działań. Największym zainteresowaniem cieszyła się postać Olafa z przedstawienia pt. „W krainie lodu”. Na koniec, po złożeniu świątecznych życzeń, uczniowie zaprezentowali kilka kolęd. Do śpiewu włączyli się również podopieczni. Całe wydarzenie spotkało się z pozytywnym odbiorem oraz wywołało obustronne wzruszenie. Uczniowie zgodnie przyznali, że ponownie wzięliby udział w podobnej imprezie.


zdjęcia: http://www.goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=376
Mikołaj dla dzieci Fundacji


Boże Narodzenie to wyjątkowy okres w roku – zwłaszcza dla dzieci, które marzą o prezentach, a także o… spotkaniu ze Św. Mikołajem. Aby święta były dla nich jeszcze bardziej niezwykłe, Szkolny Młodzieżowy Wolontariat oraz uczniowie z klasy II g wzięli udział w akcji „Mikołaj dla dzieci Fundacji”.


Celem całego wydarzenia było przygotowanie paczek mikołajkowych dla dzieci i młodzieży z rodzin w których występują problemy ekonomiczne i zdrowotne.


Organizatorami całej inicjatywy jest od kilku lat Fundacja im. Adama Worwy w Nowym Targu. 


http://www.goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=368
Mikołajki dla Mukoludków


Ponad trzydziestu naszych uczniów i absolwentów wzięło udział w świątecznej akcji Mikołajki dla Mukoludków. W trakcie jej trwania zbieraliśmy żywność w marketach oraz wolne datki do puszek. Celem całego wydarzenia była pomoc dla osób chorych na mukowiscydozę. Organizatorem całego przedsięwzięcia było Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydyzą w Rabce Zdrój.


Czwarta mikołajkowa edycja odbyła się w wybranych sklepach na terenie Nowego Targu oraz w innych miejscach na terenie całego Podhala. Zebrane przez nas artykuły spożywcze oraz środki finansowe zostaną przeznaczone na przygotowanie paczek dla chorych na mukowiscydozę.


Dziękujemy bardzo wszystkim za poświęcony czas i zaangażowanie w ten szczytny i szlachetny cel!!!


zdjęcia: http://www.goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=360
Światowy Dzień Wolontariusza 2017


W ramach Światowego Dnia Wolontariusza zorganizowane zostało spotkanie z laureatami Plebiscytu Aktywny. Wśród uczestników wydarzenia obecni byli przedstawiciele naszego Szkolnego Młodzieżowego Wolontariatu wraz z opiekunem p. Wojciechem Grzybkiem. 


W trakcie spotkania uczniowie naszej szkoły zaprezentowali naszą działalność charytatywną na rzecz osób potrzebujących pomocy. Nasza młodzież mogła podzielić się różnymi akcjami i pomysłami, które wnoszą tak wiele dobra do społeczności szkolnej i lokalnej.


Warto wspomnieć, że w 2013 roku zostaliśmy laureatami Plebiscytu Aktywni organizowanego od kilku lat przez Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu.


http://www.goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=364

Charytatywny maraton słodkości


Człowiek posiada tyle, ile rozda innym…


W dniach 8 – 10 listopada 2017 r. Samorząd Uczniowski oraz Szkolny Wolontariat przeprowadzili akcję charytatywną Ciacho dla Kamila, aby pomóc szkolnemu koledze – Kamilowi Joniakowi w walce z chorobą. W przygotowanie tego radosnego wydarzenia włączyli się Uczniowie, Rodzice, Grono Profesorskie oraz nasi Sponsorzy piekąc różnego rodzaju ciasta, ciastka i ciasteczka, które można było nabyć na szkolnych korytarzach zarówno I Liceum Ogólnokształcącego, jak i Zespołu Szkół Technicznych i Placówek w Nowym Targu.


Dzięki charytatywnemu maratonowi słodkości udało się zebrać 6400 zł; 4728 zł w I LO oraz 1672 zł w ZSTiP.


W imieniu Kamila i jego Rodziców serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy ochoczym sercem podzielili się swoim talentem cukierniczym, dobrocią i entuzjazmem pomagania innym.


Szczególnie dziękujemy naszym sponsorom:


- Piekarnio – Cukierni R. Steskal Nowy Targ


- Piekarnio – Cukierni Adam i Tomasz Hajnos Nowy Targ


- Piekarnio – Ciastkarni Dominika i Piotr Żarneccy Nowy Targ


- Cukierni Agata Duda – Skraba Nowy Targ


- Piekarnio – Cukierni Stanisław Sarniak Podwilk


- Firmie ART. Mill Bakery Katarzyna Wiśniowska Nowy Targ


- Firmie Handlowej Warzywa – Owoce Kinga Garb Nowy Targ


- Firmie Usługowej FUH Profi Clean SC Nieckarz Nowy Targ


Mamy nadzieję, że dobro świadczone innym przyniesie radość i satysfakcję.


zdjęcia: http://www.goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=356
V Nowotarski Dzień Misyjny 2017


W ramach Tygodnia Misyjnego odbył się V Nowotarski Dzień Misyjny. Organizatorami wydarzenia był nasz Szkolny Młodzieżowy Wolontariat z opiekunami: ks. Daniel Tomczak i p. Wojciech Grzybek oraz parafia NSPJ w Nowym Targu. Do Sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury przybyli licznie uczniowie ze szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych, by móc usłyszeć nt. pracy misyjnej sióstr Klawerianek z Wydziału Misyjnego działającego przy kurii archidiecezji krakowskiej oraz wolontariuszy z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego "Młodzi Światu”.


 Dzieci i młodzież mogła dowiedzieć się wiele ciekawych informacji o Nigerii i Boliwii a także o Syrii kraju w którym są prześladowani chrześcijanie. Nie zabrakło nauki piosenek w języku suahili oraz igbo które występują na terenach dzisiejszej Afryki. Zostały również przeprowadzone warsztaty misyjne: plastyczne i taneczne. Wszyscy uczestnicy mogli również zobaczyć rekwizyty z różnych krajów misyjnych, które cieszyły się wśród zwiedzających dużym zainteresowaniem.  W trakcie trwania Dnia Misyjnego dzieci ze szkół podstawowych otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe za udział w Konkursie pt.,, Jeden Dzień z życia Misjonarza”. Wszystkie prace wykonane przez uczniów można było oglądać na korytarzu Miejskiego Ośrodka Kultury. Każdy z obecnych na tym spotkaniu mógł wspomóc działalność misyjną Kościoła poprzez zakup różnych pamiątek czy też rekwizytów.


Na zakończenie całego wydarzenia w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa została odprawiona msza święta za osoby duchowne i świeckie pracujące na misjach. W Liturgii Eucharystycznej brali udział uczniowie szkół gimnazjalnych przygotowujących się do sakramentu bierzmowania.


Organizatorzy dziękują serdecznie wszystkim za zaangażowanie i pracę na rzecz misji i misjonarzy.


zdjęcia: http://www.goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=343
 VIII edycja akcji Pola Nadziei


W pazdzierniku br.  kolejna edycja akcji Pola Nadziei  w naszej szkole. Przedstawiciele Szkolnego Młodzieżowego Wolontariatu oraz Samorządu Uczniowskiego rozprowadzali wśród nauczycieli, rodziców i uczniów cebulki żonkilowe.


Zebrane środki: 513 zł i 98 gr. zostały przekazane Fundacji im. Adama Worwy w Nowym Targu, która niesie pomoc ludziom zmagającym się z przewlekłą chorobą.  Podczas trwania akcji wolontariusze posadzili przed Bursą Gimnazjalną cebulki żonkili. Na wiosnę kwiaty będą zbierane i rozdawane w trakcie zebrań z rodzicami.zdjęcia: http://www.goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=335
Uczniowie z I LO na Międzynarodowych Targach Dobroczynności w Krakowie


W Krakowie od 14-17 IX miała miejsce pierwsza edycja Targów Dobroczynności Veritatis Splendor. Podczas nich można było poznać zakres działalności 45 organizacji dobroczynnych z całego świata, które miały swoje stoiska na krakowskich Plantach. Poza tym odbyły się konferencje i debaty ściśle związane z kwestią pomocy potrzebującym. Wolontariusze mieli także okazję wziąć udział w warsztatach motywujących oraz występach grup muzycznych.


Uczniowie ze Szkolnego Młodzieżowego Wolontariatu działającego przy naszym Liceum uczestniczyli w otwarciu Międzynarodowych Targów Dobroczynności w Krakowie. Najpierw mieli okazję przyjrzeć się stoiskom organizacji charytatywnych z całego świata i dowiedzieć się nt. ich działalności. Następnie udali się do Teatru im. Juliusza Słowackiego. Tam, po uroczystym rozpoczęciu, mieli zaszczyt słuchania Międzynarodowej Konferencji Nagrody im. Jana Pawła II Veritatis Splendor, której motywem przewodnim było pytanie: "Co oznacza mieć wyobraźnię miłosierdzia?". Swoje zdanie na ten temat wygłosiły znane osoby ze świata dobroczynności, m.in. s. Małgorzata Chmielewska, ks. Jacek Stryczek, s. Rosemary Nyirumbe, Anna Dymna i Jan Mela. Potem nadszedł czas na krótką przerwę, po której odbył się panel dyskusyjny poprowadzony przez Szymona Hołownię. Reprezentanci poszczególnych organizacji przedstawili zakres ich działalności, a następnie poruszyli kwestie przeszkód, z jakimi muszą się zmierzyć wykonując swoją pracę.


Ideą całego wydarzenia jest promowanie organizacji zajmujących się dobroczynnością oraz pokazanie jakie formy może przyjmować pomoc i inspirowanie do niej nawet wtedy gdy w zamian nie otrzymujemy wdzięczności.


zdjęcia: http://www.goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=329


 


IV Turniej Gier Towarzyskich w Zaskalu


Pod koniec czerwca 2014 uczniowie z Szkolnego Wolontariatu działającego przy naszym Liceum, odwiedzili Dom Pomocy Społecznej w Zaskalu. Już po raz czwarty zorganizowali Turniej Gier Towarzyskich, który co roku cieszy się dużym zainteresowaniem wśród pensjonariuszy. W trakcie spotkania nie zabrakło również wspólnych rozmów a także spacerów na terenie ośrodka. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom za udział w kolejnym Turnieju Gier Towarzyskich.
Żonkilowy Goszcz


Przedstawiciele naszego Samorządu Uczniowskiego oraz Wolontariatu Szkolnego uczestniczyli w I Żonkilowym Marszu Nadziei zorganizowanym przez Fundację im. Adama Worwy. Początkowym miejscem spotkania był Nowotarski Rynek, z którego młodzież wyruszyła do Miejskiego Ośrodka Kultury by tam wspólnie z innymi świętować Finał tegorocznej Akcji - Pola Nadziei.  Uczniowie w ten sposób chcieli wyrazić swoją solidarność z osobami ciężko chorymi i pokazać swoją gotowość do niesienia pomocy potrzebującym. 


Warto wspomnieć, że od kilku lat nasze liceum wspiera Ogólnopolską Akcję Pola Nadziei organizując między innymi co roku koncert charytatywny oraz sprzedaż cebulek/żonkili/ na terenie miasta i szkoły.


zdjęcia: http://podhaleregion.pl 
Spotkanie z bajką w Ośrodku dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących im. Św. Tereski w Rabce.


Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka zorganizowaliśmy drugi raz spotkanie z bajkami. Dzieci miały możliwość wysłuchania ciekawych opowiadań takich jak: „Legenda o hejnale mariackim”, „Murzynek Bambo”, „Leń”, „Na straganie” i wiele innych. Nie zabrakło również zabawy, w której dzieci odpowiadały na pytania dotyczące przeczytanych bajek. Zwycięzcy otrzymywali od nas słodki upominek. Wychowankowie Ośrodka z wielkim zainteresowaniem słuchali czytanych opowieści i również z chęcią brali udział w konkursie, mimo, że pytania nie należały do najłatwiejszych. W przerwach między bajkami śpiewano piosenki, na przykład „Pieski małe dwa”, czy „My jesteśmy krasnoludki”, by umilić czas dzieciom.


Na ich twarzach, przez cały czas bajkowego spotkania, widać było zaciekawienie i radość. Jak mówi jedna z naszych wolontariuszek – „ Nie trzeba wiele, by ktoś się uśmiechnął, wystarczy być, okazać trochę zainteresowania, a już samą obecnością można sprawić komuś wielką radość”. (Elżbieta Swalarz, Wojciech GrzybeK)
Kwadrans w milczeniu, czyli Bible-ing


Bible - ing to inicjatywa polegająca na rozważaniu Słowa Bożego w milczeniu w miejscach publicznych.


Po raz drugi  młodzież z naszego liceum  czytała przez 15 minut wybrany fragment Pisma św. na nowotarskim rynku. Na zakończenie wszyscy podzieli się własną interpretacją przeczytanego fragmentu Ewangelii oraz osobistą refleksją na temat Bibleingu. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na Słowo Boże, skierowanie naszego wzroku głębiej, skłonienie do refleksji. Jest to również próba pokazania, że Bóg jest obecny w naszej codzienności, we wszystkim, co robimy.
Akcja CIACHO DLA MAĆKA 


W środę 28 maja Samorząd Uczniowski i Wolontariat Szkolny prowadziły sprzedaż ciast własnoręcznego wypieku :), z której całkowity dochód przeznaczony został na pomoc w sfinansowaniu leczenia Maćka Kuspera .


29 maja Samorząd Uczniowski policzył pieniądze zebrane podczas sprzedaży ciasta- w puszkach było aż 1011, 49zł! i 40 eurocentów.


Czy to serca Goszczan czy żołądki są takie duże? Pewnie jedno i drugie! Pieniądze przekazaliśmy Fundacji im. Adama Worwy, która przekaże je na leczenie Maćka Kuspera. Maciek 4 dni temu otrzymał pierwszą dawkę leku, a przebieg leczenia możecie śledzić na www.maciejkusper.pl


Samorząd Uczniowski i Wolontariat Szkolny dziękują wszystkim darczyńcom i autorom wypieków. Maciek prosi o modlitwę.
 XIII finał edycji Szlachetnej Paczki


W dniach 7-8 grudnia 2013r. odbył się finał XIII edycjiSzlachetnej Paczki. Jest to ogólnopolski projekt pomocy rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, darczyńców i dobroczyńców, na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia, rodziny otrzymują paczki, odpowiadające ich indywidualnym potrzebom, a często również marzeniom. W tym roku uczniowie, rodzice i nauczyciele naszej szkoły aktywnie włączyli się do tej akcji jako darczyńcy i organizatorzy.


Paczki dla wybranej rodziny z naszego powiatu przygotowały klasy: Ia, Ie, If, Ig, IIc, IId, IIf, IIg oraz IIIa. Z zebranych środków finansowych, uczniowie z pomocą nauczycieli i rodziców, zakupili i przekazali następujące dary: artykuły żywnościowe, słodycze, środki czystości, odzież, pościel, naczynia oraz przybory szkolne. Udało się nam także przygotować indywidualne prezenty. Mamy nadzieję, że sprawią one wielką radość obdarowanym i będą dla nich dużą pomocą w trudnej sytuacji.


Pracy było sporo, ale przebiegała ona w miłej atmosferze i była dobrze zorganizowana, a świadomość, że przez nasze działania możemy sprawić, iż święta w tej rodzinie będą szczęśliwe, pozwalała zapomnieć o zmęczeniu. To kolejny raz, kiedy okazało się, że nie trzeba aż tak wiele, aby dać wiele! Kiedy wszyscy zjednoczyliśmy się w akcji, poczuliśmy, jak wiele można zdziałać we wspólnocie, a radość obdarowanych stała się ogromnym sukcesem nas wszystkich. Wszystkim Wam uczniowie, którzy braliście udział w tej akcji, mówimy Dziękujemy!


Serdecznie dziękujemy darczyńcom za wkład finansowy, okazane serce i zaangażowanie. Gorące podziękowanie dla klasy IId za pomoc w zakupach, organizowaniu i przygotowywaniu paczek oraz ich przewożeniu. (red. mgr J. Frączek) 
 Świąteczna Zbiórka Żywności


Jak co roku, w dniach 13 i 14 grudnia 2013r. liczna grupa wolontariuszy z naszej szkoły pod opieką nauczycieli wzięła udział w Świątecznej Zbiórce Żywności, organizowanej przez Akcję Katolicką przy parafii św. Katarzyny w Nowym Targu. Około 50 wolontariuszy zbierało żywność w sklepach (Delikatesy „Kostela” oraz supermarket „Steskal”

I Liceum Ogólnokształcące
im. Seweryna Goszczyńskiego
Plac Krasińskiego 1
34 - 400 Nowy Targ
Kontakt:
(018)26 629 55
(018)26 638 58
lo@goszczynski.nowytarg.pl