Poznaj polskie ślady w Europie

 


I Liceum Ogólnokształcące im. S. Goszczyńskiego w Nowym Targu zostało zakwalifikowane do projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki Poznaj polskie ślady w Europie i tym samym uzyskało dofinansowanie wycieczki do Wiednia i Budapesztu w kwocie 45 000, 00 zł ( koszt całkowity wycieczki: 73 200,00 zł). Dzięki dofinansowaniu 62. uczniów z naszej szkoły udało się na wycieczkę, w planie której było poznanie zabytków stolic europejskich i poszukiwanie polskich śladów w Europie: Pałac Schonbrunn (UNESCO), centrum Wiednia (Ratusz, Parlament, Opera Wiedeńska, SkarbiecCesarski), Muzeum Historii Naturalnej, kościół św. Józefa na Kahlenbergu, wzgórze Kahlenberg (punkt widokowy i miejsce dowodzenia Jana III Sobieskiego), a w Budapeszcie – Plac Wolności, Bazylika św. Stefana, Parlament, przejazd Aleją Andrassiego (UNESCO), kościół św. Macieja, Baszt Rybackie, wzgórze Gelerta. Wkrótce fotorelacja z tego niezwykłego wyjazdu.


Szczegółowe informacje o projekcie: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/poznaj-polskie-slady-w-europie


 


Poznaj Polskę


 


WYCIECZKA UCZNIÓW KLASY 2E I 2H DO WIEDNIA I BUDAPESZTUUczniowie klasy 2e i 2h wraz z wychowawczyniami i opiekunami w dniach 13.-15.09.2023 uczestniczyli w wycieczce zorganizowanej przez zakopiańskie biuro Prestige do Wiednia i Budapesztu w ramach programu „Poznaj polskie ślady w Europie”.


WYCIECZKA UCZNIÓW KLASY 2E I 2H DO WIEDNIA I BUDAPESZTU


Pierwszy dzień, mimo wczesnego wyjazdu (godzina 4.00), był bardzo intensywny; w programie był: spacer po ogrodach Pałacu Schönbrunn (UNESCO), wejście do Glorietty, zwiedzanie apartamentów cesarskich letniej rezydencji Habsburgów, Powozownia (wewnątrz) na terenie kompleksu pałacowego. Następnie był przejazd Ringiem, przy którym mieszczą się takie zabytki jak: Ratusz, Parlament, Opera, Uniwersytet, kościół Wotywny, pomnik Marii Teresy, Muzeum Sztuk Pięknych i Muzeum Przyrodnicze; dalej spacer przez dziedzińce Hofburga - całorocznej rezydencji Habsburgów; przejście przez najpopularniejsze ulice: Graben i Kohlmarkt aż do Katedry św. Szczepana. Obiad był ostatnim punktem tego dnia. Wszyscy zmęczeni zwiedzaniem i wysoką temperaturą, a następnie złapani przez ogromną ulewę udali się na nocleg do hotelu.


Kolejny dzień to nadal spotkanie z Wiedniem i jeden z najważniejszych punktów wycieczki, czyli wjazd autokarem na wzgórze Kahlenberg – punkt widokowy i miejsce, z którego dowodził polski król Jan III Sobieski w bitwie z Turkami w 1683 roku, a także obejrzenie tablicy upamiętniającej Króla Jana III Sobieskiego. Ważna z punktu widzenia całej wycieczki była wizyta w polskim kościele św. Józefa na Kahlenbergu. Następnie uczestnicy udali się do wspaniałego Muzeum Historii Naturalnej (wewnątrz) – gmachu mieszczącego największą kolekcję eksponatów dotyczących m.in. geologii, przyrody, fauny. Po tej atrakcji miał miejsce przejazd pod Dom Hundertwassera – wyróżniający się kształtem i kolorystyką. Na tym skończyło się spotkanie  ze stolicą Wiednia. Przejazd do Budapesztu nieco się przedłużył z powodu dwóch wypadków na autostradach, ale udało się dotrzeć na węgierski obiad w jednej z typowych węgierskich piwniczek w centrum miasta. Niezwykle przyjemną atrakcją był wieczorny rejs statkiem po Dunaju. Ostatni dzień wycieczki do zwiedzanie Budapesztu: Plac Bohaterów, Park Varosliget, zamek Vajdahunyad, przejazd Aleją Andrassiego (UNESCO), a następnie spacer pod Parlament, przejście przez Plac Wolności pod Bazylikę św. Stefana (wewnątrz) - drugą pod względem wielkości na Węgrzech, gdzie mieszczą się relikwie św. Stefana – patrona Węgier, przejazd na wzgórze zamkowe, a tam: zamek królewski, zabytkowy fenikular, pałac prezydencki, kościół Macieja, Baszty Rybackie. Do domu udało się dotrzeć przed 23.00.Wielość atrakcji została przez wszystkich sumiennie zarejestrowana, stąd ogrom zdjęć, ale i wrażeń, które na pewno zostaną wszystkim w pamięci. Teraz tylko myśleć, gdzie tu jechać za rok…


Anna Sokołowska


Foto: Anna Sokołowska, Paulina Łatka