Przedświąteczny czas to dobra okazja, aby zastanowić się nad tym, co w rzeczywistości jest istotą świąt Bożego Narodzenia. Coraz trudniej jest nam dostrzegać i doceniać innych wokół nas. W skomercjalizowanym świecie często umyka nam Drugi Człowiek. Św. Jan Paweł II powiedział, że „jeżeli tak hucznie obchodzimy święta narodzenia Jezusa, to robimy to dlatego, aby dać świadectwo, że każdy człowiek jest jedyny i niepowtarzalny”.
Tematykę tę porusza przedstawienie pt. Drewniana miska w reżyserii prof. Grzegorz Klaga, wystawione przez klasę IIC, które mieliśmy okazję zobaczyć 21.12.2017. Fabuła inscenizacji osnuta jest wokół historii pewnej rodziny: dziadka Józefa, którego dzieci zamierzają oddać do domu starców. Aktorzy przybliżyli nam takie postawy jak materializm, egoizm, brak wrażliwości na drugiego człowieka, obojętność. Zakończenia inscenizacji nie można nazwać szczęśliwym, za to pozostawiło nas ono z refleksją na temat tego, czy w naszym życiu potrafimy dostrzec obecność Bliźniego?
Scenariusz:Tekst wg Edmunda Morrisa
Reżyseria: Grzegorz Klag
Aktorzy:Sebastian Gałowicz, Wanda Mroszczak, Przemysław Chryczyk, Marlena Krzysztof, Jacek Mozdyniewicz, Wojciech Dzierzęga, Patrycja Polak
Nagłośnienie: Łukasz Strzęp, Tomasz Ligęza
Zdjęcia: Klemens Hubicki (2c), Wojciech Stopka (3c)
zdjęcia: http://www.goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=381
link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=kPv9i4k5mlY&feature=youtu.be
Nasze koło teatralne zainaugurowało nowy rok szkolny przedstawieniem W. Szymańskiej „Szafa” w reżyserii pani profesor Hanny Sięki.
W czwartek, 16 listopada 2017 roku, o godzinie 16:00 uczniowie wystąpili dla rodziców w ramach podziękowania za udział w akcji „Ciacho dla Kamila”.
Barwna historyjka sceniczna opowiada losy mieszkańców szafy: trzech sukienek, podomki, garnituru i smokingu. Przygody tekstylnych bohaterów do złudzenia przypominają zupełnie ludzkie doświadczenia – miłości nieszczęśliwe i zawiedzione, tęsknoty za „wielkim światem”, niezgodę na upływ czasu. Wydawałoby się, że tak poważnych tematów nie da się wyrazić w niepoważnej formie, tymczasem przedstawienie jest bardzo śmieszne, lekkie i dynamiczne. Młodym aktorom udaje się stworzyć na scenie przezabawnych bohaterów. Magda Ćwiertnia odegrywa Sukienkę Amerykańską w stylu iście glamour, Hubert Szczęch z sukcesem wciela się w amanta porywającego panie i na scenie i na widowni. Maria Kuranda jako Sukienka w Groszki swą grą aktorską i coraz piękniejszym wyglądem wzbudza i zachwyt i… zazdrość, zaś Sukienka Wełniana w wykonaniu Bożeny Goleniowski jest absolutną królową wdzięku. Dawid Brynkus swoją tęsknotą za małżonką doprowadza widownię do łez… ze śmiechu, natomiast Klaudia Walkosz rozczulająco gra niekochaną przez nikogo podomkę. Na klimat przedstawienia bardzo wpływa oprawa muzyczna Sebastiana Gałowicza, (warto dodać, że w znacznej części wykonywana przez niego na żywo, na scenie), a nad całością od strony technicznej czuwa Łukasz Strzęp.
trailer: https://youtu.be/7xazSaEp95U
zdjęcia: http://www.goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=354
Życie artystyczne w naszej szkole kwitnie! W piątek 17 lutego 2017 koło teatralne zaprezentowało społeczności Goszcza przedstawienie „Nowa”. Widzowie mieli okazję obejrzeć...samych siebie, bowiem akcja sztuki ma miejsce na naszym szkolnym korytarzu.
Punktem wyjścia opowiadanej historii jest pojawienie się nowej uczennicy, która w bardzo szybkim tempie, musi przystosować do naszej szkoły. Nowa (Natalia Prelich) pragnie szybko kogoś poznać, z kimś się zaprzyjaźnić i ponieważ przychodzi jej to z trudnością, wypowiada życzenie, aby wszyscy przez jeden dzień mówili szczerze, co myślą. Uruchamia to lawinę zdarzeń, spowodowanych przez „nieocenzurowane” wypowiedzi uczniów, którzy na co dzień borykają się z przeróżnymi problemami. Małomówny chłopak, którego nikt nie zauważa (Piotr Miśkowicz) przeistacza się w brylującego aktora i deklamując Szekspira zdobywa boleśnie szczerą „Kasię nad Kasię, Kasię w pełnej krasie” (Mariannę Sikoń). Bezbarwny korytarzowy kujon z nieodłącznym zeszytem w ręku okazuje się całkiem dobrym pianiastą, jeszcze lepszym obserwatorem i doskonałym źródłem informacji, gdyż wie wszystko o wszystkich. Dołącza do niego Ala (Joanna Marszalik) i razem stanowią dobraną parę komentatorów, z napięciem śledzących wzloty i upadki korytarzowych bohaterów. Ola - szkolna piękność i stereotypowy „fejm” (Daria Skowrońska) nie może się opędzić od niechcianego, narcystycznego adoratora i tęskni za „takim zwyczajnym, normalnym chłopakiem”. Ubiegający się o jej względy przezabawny szkolny playboy (Marcin Barański) raczy ją wyszukanymi w internecie tekstami „na podryw”, czym doprowadza śmiejących się widzów niemal do łez. Publiczność bawi również dynamiczny duet: Alicja Kojs i Mikołaj Głodziak, odgrywający nieustannie przegadujących się i spierających przyjaciół, którzy jednak w przypływie szczerości mówią sobie parę gorzkich prawd. Karolina (Paulina Moniak) zamartwia się tym, że jest „nijaka” i postanawia poświęcić temu projekt zadany na wok. Jej przyjaciółki Zuzanna Darowska i Monika Gubała przygotowując film, którego jest bohaterką, udowadniają jej, że jest wręcz przeciwnie. Pomaga im w tym Szymon (Norbert Raducki), cieszący się powodzeniem wśród dziewczyn „strasznie fajny chłopak”, który całkiem szczerze stwierdza, że rozumienie „bycia kimś” jako „bycia celebrytą” jest po prostu płytkie, powierzchowne. Bardziej istotne są bowiem relacje międzyludzkie jakie człowiek buduje. Jednodniowa szczerość ludzi wypełniających mury Goszcza nie przybliża Nowej do zbudowania z nimi więzi. Zaprzyjaźnić się z koleżankami pomaga jej czas im poświęcony i wspólna praca nad projektem. W poznawaniu siebie i innych ważne jest również dostrzeganie prawdziwego człowieka, którego przysłaniają nam stereotypy, tak łatwo wkradające się w nasze postrzeganie świata. Warto więc zastanowić się chwilę, zanim zaczniemy dzielić ludzi na „fejmy”, szaraczków, kujonów, sportowców etc.
Sztuka spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem i żywiołową reakcją publiczności. Aktorom, którzy zmierzyli się z trudnym przecież tematem, gratulujemy wiarygodności, swobody scenicznej, i świetnej kreacji odgrywanych przez nich bohaterów. Dzięki temu ich postacie stały się bliskie widzom, a przeżywane przez nie problemy zrozumiałe i znajome. Nad całością od strony technicznej czuwała Maria Kuranda, a autorem sztuki i opiekunką koła jest p. Hanna Sięka. Członków Teatru pod Zabytkowym Wieszakiem zachęcamy do dalszej pracy i życzymy kolejnych tak udanych występów.
zdjęcia: http://goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=259
Upamiętnienie teatrem, czyli konkurs o Świętym Janie Pawle II
Kanonizacja Jana Pawła II to niewątpliwie ważne wydarzenie dla Polaków. Również uczniowie naszego liceum uczcili je i to w sposób nietuzinkowy, pokazując, że postać Świętego wciąż jest im bliska. Pomysł konkursu na krótkie formy teatralne, które przedstawiały zarówno życie Karola Wojtyły przed wyborem na Stolicę Apostolską, jak i pontyfikat Jana Pawła II, okazał się bardzo trafny. Uczniowie bowiem nie tylko upamiętnili tę wielką postać, lecz także mieli szansę, by rozwinąć swoje umiejętności artystyczne. Jak przyznaje jeden z organizatorów, mgr Wojciech Grzybek Poprzez ukazanie życia Jana Pawła II w formie wizualnej, postać ta staje się młodzieży bliższa, a w efekcie łatwiej jest zrozumieć Jego nauczanie.
Przygotowania ruszyły już początkiem kwietnia. Uczniowie klas pierwszych i drugich tworzyli wówczas scenariusze w oparciu o biografię Karola Wojtyły. Następnie zespoły teatralne intensywnie przygotowywały się do występów, które odbyły się 24 kwietnia na scenie szkolnej auli. Jak mogli przekonać się zgromadzeni widzowie, pomysły scenarzystów i reżyserów były niezwykle różnorodne. Nie zabrakło ani zabawnych anegdot związanych z życiem Ojca Świętego, ani też poetyckich form na temat Jego pontyfikatu. Ocenie podlegały przygotowanie, pomysł, przesłanie, gra aktorska, wrażenia artystyczne, a także muzyka, rekwizyty i scenografia. Decyzją jury najlepiej wypadli uczniowie klasy I „G” z przedstawieniem pt. „Ksiądz Wojtyła jako wykładowca KUL-u”. Drugie i trzecie miejsce zajęły odpowiednio klasy II „G”, która wystawiła „Pierwszą pielgrzymkę” i II „D” ze spektaklem „Wybór na stolicę apostolską”. Przedstawienia pozostałych klas również były warte uwagi i dobrze przygotowane. W przerwach między spektaklami wydarzenie zostało uświetnione występami grupy wokalnej. Widzowie mieli także okazję obejrzeć prezentację multimedialną o życiu papieża – Polaka.
Forma upamiętnienia Jana Pawła II dzięki przedstawieniom teatralnym znajduje swoje odzwierciedlenie również w życiorysie samego świętego. Wiemy przecież, jak kochał teatr. Jego debiut sceniczny przypadł na 1933 rok, a w czasie II wojny światowej wraz z przyjaciółmi założył konspiracyjny Teatr Rapsodyczny. Później sprawdził się również w roli dramaturga. Uczniowie upamiętnili więc nie tylko życie Karola Wojtyły, ale też jedną z jego największych pasji. ( Paulina Batkiewicz)
W pierwszy dzień wiosny 2013 odbyło się nowe przedstawienie Teatru pod Zabytkowym Wieszakiem pt: „Viva Italia!”. tematem przedstawienia była wariacka podróż do Włoch. Wypad ten zawdzięczamy niespełnionemu uczuciu Tomka (Michała Pyzowskiego) do tajemniczej Mikaeli i jego pragnieniu odnalezienia dziewczyny w Neapolu. Sytuację komplikuje wymuszone towarzystwo młodszej siostry– Aśki (Sary Skupień) i deptającego im po piętach Huzarskiego (Kuby Stojka). Bohaterów łączy niezwykły galimatias uczuć, który próbują rozwikłać w trakcie drogi.Trzeba przyznać, że chociaż w podróży właściwie wszystko, co tylko może się zepsuć, psuje się, to jednak Asi i Tomkowi udaje się bliżej poznać i docenić fakt, że są rodzeństwem. Duże barwa należą się Sarze i Michałowi, za stworzenie naprawdę wiarygodnego obrazu rodzeństwa i (od strony kuchni patrząc) za opanowanie ogromnej ilości tekstu, bo to na nich właściwie opierało się całe przedstawienie. Kuba natomiast zasługuje na duże uznanie za to, że z epizodycznej, niemal niemej rólki, udało mu się zbudować pełnowymiarową i zabawną postać. Wydaje się, że najbarwniejszym bohaterem sztuki był Franek Sutor, który grając rolę Uniwersalnego Włocha, kolejno wcielał się w niemal wszystkich napotkanych męskich mieszkańców Italii. Zobaczyliśmy zatem typowego włoskiego podrywacza („ bella, bella angelica!”), szalonego kierowcę („ Rosso? Hahaha! Decorazione!”), bardzo gościnnego, chociaż przeciętnie władającego angielskim entuzjastę integracji międzynarodowej („vino, salute! Capiche?”), miłośnika polskiej dziewczyny z Bydogoszczy oraz kury - Pyzunia („mądra kura, Pyzunio, nie do ristorante!”), wreszcie uczynnego kierowcę, chętnie podwożącego pasażerów bez względu na ich liczbę. Frankowi należy pogratulować nie tylko niezwykle sprawnego zmieniania ubrań, ale i umiejętności błyskawicznego przeistaczania się w kogoś innego. Wymienić trzeba także, postacie chociaż epizodyczne, to przecież niezbędne!
W przedstawieniu udział wzięli: Ania Ligęza (babcia), Ania Jezierczak (mama), Hubert Borowski i Paweł Łukaszczyk (obsługa techniczna), Paweł Waras i Michał Szymusiak (towarzyscy Włosi na parkingu), Majka Bogdał (bella angelica nr 2), a także Agnieszka Michniewicz, Iza Kowalczyk, Aneta Korczak, Karolina Remiasz, Maria Tylka i Kinga Świder. Za dźwięk w przedstwieniu odpowiedzialna była Gabriela Węgrzyniak.
W piątek 7 grudnia 2012 roku szkolna grupa teatralna przedstawiła spektakl „Pociąg do życia”. Tym razem Teatr pod Zabytkowym Wieszakiem wystąpił w imponującym składzie - w przedstawieniu udział wzięli: Agnieszka Michniewicz i Izabela Kowalczyk (1a), Jaremi Rubin (1b), Joanna Głodek, Gabriela Kałafut, Marcin Blicharski, Patryk Początek, Adrian Sobolak, Piotr Tański (1c), Maria Bogdał, Agnieszka Dobrzyńska, Martyna Jessa, Anna Lichaj, Hubert Borowski, Paweł Łukaszczyk, Paweł Waras (1d), Sara Skupień, Oskar Borowski (1e), Anna Ligęza (1f), Katarzyna Bryniczka, Dominika Drożdż, Natalia Dziedzic, Justyna Fudala, Karolina Habas, Wioleta Hosaniak, Małgorzata Trybuła, Justyna Wilczek, Rafał Haza, Adrian Wiśniewski (1g), Adela Mędoń (2b), Andrzej Adamczyk i Maciej Szewczyk (2c), Maria Tylka, Kinga Świder (2e), Aneta Korczak, Karolina Remiasz (2g), Bożena Bobek, Anna Glonek, Monika Ratułowska (2f), Alicja Luberda (3d), Maria Gocał (3f), Anna Jezierczak, Michał Pyzowski, Jakub Stojek, Franciszek Sutor (3g) oraz gościnnie Patrycja Stachura. Aktorów zobaczyliśmy w siedmiu epizodach rozgrywających się w przedziale pociągu, opowiadających o różnych sytuacjach życiowych, w których życie bohaterów zostaje na chwilę zdominowane przez silną skłonność ku czemuś. Uczniowie klasy 1d pokazali jak pociąg do pieniędzy może zaślepić przeciętnych, porządnych ludzi i poddać w wątpliwość ich uczciwość; Anka, Kuba, Franek i Michał z 3g rozważali kwestię pociągu do kobiet i pułapek, na które narażony jest młody zdobywca kobiecych serc; Marcin i Patryk oraz spółka z 1c odczuwali pociąg do bycia bohaterem i zdarzający się rozdźwięk między teorią i praktyką w tej kwestii. Podróżującą bez biletu klasę 1g pociągała sława i to upodobanie podzielił z nią konduktor; Bożenę, Anię i Monikę z 2f zjednoczył pociąg do niezależności od mężczyzn, jednak po szybkiej analizie losów bohaterek im podobnych (bo jak wiadomo „nic nowego pod słońcem”), dziewczyny dostrzegły, że nie mają wielkich szans na sukces... Szansę na powodzenie w realizacji swoich skłonności mieli za to członkowie pewnej niesfornej wycieczki uczniowskiej, pałający pociągiem do edukowania. Wypadałoby w tym miejscu napisać, że wszelkie podobieństwo do osób i zdarzeń jest czysto przypadkowe, ale Maciek Szewczyk, marzący na scenie o byciu informatykiem skutecznie to uniemożliwił... Na koniec Ala Luberda i cztery urocze skrzypaczki opowiedziały historię o pociągu do beztroskiego życia, który czasem się odczuwa, gdy człowiek jest przytłoczony przez cierpienie i śmierć, i o tym jak piękna muzyka pozwala na moment takiej beztroski doświadczyć. Przedstawienie spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem, za które członkowie i opiekun zespołu serdecznie dziękują. Cieszymy się, że udało nam się was rozbawić, i jesteśmy bardzo dumni z żywiołowej reakcji publiczności. Mamy nadzieję, że wspominacie nasze przedstawienie z przyjemnością i gorąco zapraszamy na następne.
10 lutego 2012r. na deskach sceny szkolnej miała miejsce premiera „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w adaptacji pani profesor Katarzyny Żmudy. Wybrane fragmenty aktu I i III przybliżyły bohaterów dramatu. Aktorzy świetnie wywiązali się ze swoich zadań dając wspaniałe i niezapomniane popisy swoich możliwości.
W przedstawieniu wystąpili: Karolina Leśniak jako dostojna Radczyni, Monika Małecka – wygadana Klimina, Urszula Nędza –poetyczna Rachela, Magdalena Pawlica – naiwna Panna Młoda, Ilona Sołtys – rezolutna Haneczka, Andrzej Adamczyk – dynamiczny Jasiek, Tomasz Jachymiak – cyniczny Dziennikarz, Szymon Kowalczyk – zawzięty Czepiec, Adrian Leja –szczęśliwy Pan Młody, Bartłomiej Ligęza –zatroskany Gospodarz, Daniel Sąsiadek – przerażający Chochoł, Jakub Szewczyk – uwodzicielski Poeta. Oprawę muzyczną zapewnił zespół w składzie: Justyna Poniedziałek, Magdalena Strama, Małgorzata Stoch. Po przedstawieniu publiczność wspólnie z aktorami odśpiewała „ A jak będzie słońce i pogoda” i „Miałeś chamie złoty róg”.
16 XI 2010 z okazji Święta Niepodległości teatr uczniowski naszego Liceum przedstawił spektakl "Pociąg do Europy" . W symbolicznym wagonie kolejowym można było spotkać Polaków, Rosjan, Niemców, Anglików i Włochów (patrz języki nauczania w naszej szkole!). Podróżni przedstawiali sobą różne grupy społeczne (ksiądz, góralka, bizneswomen, sportowiec itp.) i rozmaite poglądy (euroentuzjasta, katolik, eurosceptyk, antysemita itp.). Dyskusja polityczno- światopoglądowa (Chiny, in vitro, itd.) została przerwana przez atak terrorystów. Na szczęście dwa anioły ("góralski" i "nowoczesny") załagodziły sytuację. Publiczność miała okazję się pośmiać, wystraszyć, aa także pomyśleć o trudnych wyzwaniach współczesności.
Spektakl ułożyły i wyreżyserowały: pani profesor Ludmiły Figiel oraz pani profesor Teresa Paśko. Przedstawienie zostało także zaprezentowane Rodzicom w dniu wywiadówki.