Uroczyste obchody Dnia Patrona w I Liceum im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu

Dodał: admin 16 listopada 2022 17:23

W dniu 10 listopada w naszej szkoleodbyły się uroczyste obchody Dnia Patrona. Młodzież i zaproszeni goście mogli uczestniczyć w konferencji naukowej pt. Moim Światem Lepsze Światy, w wykładzie o Sewerynie Goszczyńskim, który gościnnie wygłosiła dr hab. Anna Mlekodaj, obejrzeli także przedstawienie teatralne i autorski film.

Uroczyste Obchody Dnia Patrona w I Liceum im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu

Konferencję naukową o Patronie szkoły – romantyku, poecie i patriocie, pod hasłem Moim Światem Lepsze Światy, zorganizował nauczyciel języka polskiego mgr Grzegorz Klag.

Referaty przygotowali i wygłosili:

- mgr Grzegorz Klag: Rzecz o Panu Gacku, czyli portret człowieka;

- Laura Grzybacz (kl. 3G): Wymiary losu Goszczyńskiego. Belwederski spiskowiec słowiański emigrant;

- Wiktoria Ptaszek(kl. 3G): Podróże kształtują. Szlakami Seweryna Goszczyńskiego;

- mgr Maria Ciężobka: Tatry bez człowieka byłyby tylko ciałem bezludnym, trupem olbrzymim. Obraz górali w „Dzienniku podróży do Tatrów” Seweryna Goszczyńskiego.

Oprawę artystyczną przygotowali uczniowie: Martyna Łabuda (skrzypce, kl. 3G), Sabina Łaś (recytacja, kl. 3G), Veronica Marek (recytacja, kl. 3G), Weronika Tętnowska (wiolonczela, kl. 3B), Przemysław Tokarz (skrzypce, kl. 2E), Julia Wojtaszek (skrzypce, kl. 4G) Martyna Zembal (skrzypce, kl. 3E).

Konferencja wzbudziła ogromne zainteresowanie, poszerzyła horyzonty i wiedzę o Patronie. Wszystkim prelegentom i artystom gratulujemy.

Wielkich wzruszeń widzom dostarczył spektakl wystawiony przez Teatr Pod Zabytkowym Wieszakiem, pod kierownictwem mgr Hanny Sięki. Autorem scenariusza przedstawienia pt. Pieśń o szczęściu są pani Hanna Sięka i Jakub Bukowski. Spektakl ukazuje Seweryna Goszczyńskiego jako żarliwego człowieka, mimo niepowodzeń wytrwale dążącego do realizacji marzeń, przedkładającego szczęście innych nad swoje własne.  Widowisko wzbogacono utworami muzycznymi w pięknym wykonaniu Marty Michalskiej, Jana Połtowicza, Karoliny Szostak, Katarzyny Waberskiej przy akompaniamencie Joanny Czubernat i Gracji Dłubacz.

Teatr pod Zabytkowym Wieszakiem tym razem wystąpił w składzie: Lidia Duda, Klemens Galica, Marytna Konopka, Joanna Kram, Wojciech Majerczak, Anna Różana, Bartosz Knapczyk, Bartosz Kobylarczyk i wyżej wymienieni członkowie sekcji muzycznej. Przedstawienie zostało bardzo ciepło przyjęte przez publiczność.

Spektaklowi towarzyszył także film o Goszczyńskim wykonany przez Mikołaja Fiszera, w którym na temat Patrona wypowiadali się Dyrektor Marta Sokołowska,  prof. dr hab. Dariusz Kosiński, dr hab. Anna Mlekodaj, o. dr Piotr Sokołowski oraz Katarzyna Żmuda. Warto zaznaczyć, że do przestawienia została skomponowana muzyka do wiersza Przy sadzeniu róż, której autorką jest absolwentka naszej szkoły Magdalena Ćwiertnia.