Uczniowie “Goszczyńskiego” finalistami Olimpiady “Losy żołnierza”

Dodał: admin 29 kwietnia 2023 11:16

Z prawdziwą dumą informujemy, że uczniowie I LO im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu, Lidia Staszel (kl. 3D), Mateusz Bobak (kl. 1D), Jakub Dudczak (kl. 2D) i Franciszek Sarna (kl. 2D), zostali finalistami Olimpiady “Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”.

W centralnym etapie zmagań olimpijskich uczniowie mieli za zadanie napisać w ciągu 3 godzin obszerną pracę na jeden z pięciu podanych przez organizatorów tematów. Olimpijczycy z “Goszczyńskiego” świetnie poradzili sobie z tym zadaniem, a prace każdego z nich uzyskały oceny bardzo dobre. Tym samym cała czwórka zapewniła sobie tytuł finalisty, z którym wiąże się przywilej zwolnienia z egzaminu maturalnego z historii z wynikiem 100%. Warto przy tym wspomnieć, że Lidia była jedyną dziewczyną reprezentującą Małopolskę w etapie centralnym.

Ogólnopolska Olimpiada Przedmiotowa “Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego” została zorganizowana już po raz szesnasty. Droga do finału (etapu centralnego) prowadzi przez etap szkolny, rejonowy i okręgowy. Każdy z nich różni się poziomem wymagań i formą (testowa, ustna, praca pisemna). Tegoroczny temat przewodni olimpiady brzmi: “Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922. O Niepodległość i Granice Rzeczypospolitej”.

Uczniowie “Goszczyńskiego” finalistami Olimpiady “Losy żołnierza”

Finalistom olimpiady serdecznie gratulujemy!

Uczniowie pracowali pod opieką pań prof. Anety Borkowskiej i Katarzyny Sikory.