Obchody Dnia Patrona - wystawy romantyczne

Dodał: admin 12 listopada 2023 13:58

Przytułek Norwida

O Norwidzie w podręcznikach szkolnych możemy przeczytać: „Norwid nie jest poetą łatwym. Jego twórczość przepojona treściami filozoficznymi, oryginalna w formie artystycznej, nowatorska i odkrywcza wymaga ze strony czytelnika szczególnej uwagi i dobrej woli”. O poświęcenie uwagi należnej Norwidowi zadbali uczniowie klasy 3D, którzy w swoim oddziale Muzeum Romantyzmu, czyli w Przytułku Norwida przedstawili romantycznego wieszcza jako autora licznych sentencji, wielkiego patriotę, wnikliwego obserwatora stosunków społecznych i losów jednostek wybitnych oraz twórcę reinterpretującego znane motywy literackie i kulturowe.

W Przytułku Norwida nie zabrakło miejsca także dla bohaterów dramatu Juliusza Słowackiego pt. „Lilla Weneda”. Obok rzeźb Derwida, jego synów Lelum oraz Polelum, córek Lilli i Rozy oraz okrutnej Gwinony czy mściwego Lecha nie dało się przejść obojętnie. Zaangażowanie uczniów, ich kreatywność i erudycyjność pokazują, że wezwania romantyków do przekształcania świata, wychodzenia poza schematy i formy nigdy nie stracą na aktualności.

Przytułek Norwida

Kordian w wydaniu 3b

Klasa 3b wciągała widzów w barwną historię Kordiana Juliusza Słowackiego. Zwiedzający brali udział również w tworzeniu przywódców powstania listopadowego. Chwilę później, zamienieni w Kordiana, umykali przed wdziękami pazernej Wioletty, recytowali mowy ze szczytu Mont Blanc, wciągnięci w środek spisku próbowali zabić cara, lądowali w szpitalu dla obłąkanych, a wreszcie stawali przed plutonem egzekucyjnym.

Kordian

Zamek Kaniowski

Wystawa klasy 3a wprowadzała widzów w gotycki świat powieści poetyckiej Seweryna Goszczyńskiego Zamek kaniowski. Widzowie mogli zwiedzić zamek będący świadkiem morderstw i rzezi, zdrady i zazdrości, wplatani w pajęczyny oraz historię nieudanej miłości, przemierzali mroczną opowieść w pogrążonych w ciemności korytarzach wystawy.

Zamek Kaniowski

Muzeum twórczości Adama Mickiewicza

Uczniowie klasy 3f pod czujnym okiem pani Anny Sokołowskiej przygotowali muzeum poświęcone twórczości Adama Mickiewicza. Wśród eksponatów zobaczyć można było m.in. portret żony Twardowskiego, miecz, płaszcz i pierścień Konrada Wallenroda, serwis Telimeny, cymbały Jankiela, słoik z suchym przestworem oceanu, skrzydła młodości. Osobne rekwizyty stanowiły żywe rzeźby bohaterów Dziadów cz. II: m.in. Guślarza, Zosi, Złego Pana. Największą popularnością cieszyła się jednak kuchnia z Soplicowa: grzybki, bigos i kawa - podawana zwiedzającym. Na wielką pochwałę zasługuje fakt udziału niemal całej klasy.

Twórczość Mickiewicza

Muzeum romantyzmu - Mickiewicz w podróży

Uczniowie klasy 3g przygotowali tematyczne muzeum poświecone podróżom Romantyka. Udało się w nim zgromadzić eksponaty z życia Poety, jego osobiste notesy, kolekcję piór, zapiski i rękopisy (Mickiewicz pierwszym niezdiagnozowanym dysgrafikiem?), garderobę, obuwie a nawet zastawę stołową i fragment paryskiego bruku. Wyznaczono ponadto geograficzny szlak podróży, symbolizowany kolejnymi etapami życia i miejscami wydań najsłynniejszych dzieł romantyka (Wilno, Kowno, Petersburg, Drezno, Paryż, Lozanna, Stambuł). Pokazano również inspiracje literack0-estetyczne Mickiewicza, odnaleziono w oryginale rozprawy Goethego i teksty Schillera! Tłem muzycznym dla ekspozycji były aranżacje współczesnych artystów inspirujących się poezją Mickiewicza. Dopełnieniem całości były bezy à la Mickiewicz, którymi częstowano licznie odwiedzających muzeum. Zapanowała wyjątkowa aura święta literatury!
Uczniowie pokazali, że nadal można czerpać przyjemność z obcowania z literaturą, z biografią Wieszcza, mimo upływu 200 lat! Poeta to dla nich człowiek przeżywający swoją codzienność, zmagania i trudy życia, uczucia męża i ojca, trudne wybory i nostalgię uchodźcy, emigranta. Idea muzeum literatury była dla uczniów świetną zabawą z dziełami Poety a przy tym okazją do odtworzenia romantycznego podróżopisarstwa (itinerariusz) w myśl słów przewodnich samego Bohatera wystawy: A tak, gdzie się obrócisz, z każdej wydasz stopy / Żeś znad Niemna, żeś Polak, mieszkaniec Europy (Do Joachima Lelewela, 1822). Autorzy muzeum pokazali, że czytanie może i powinno być źródłem różnorakich przyjemności i inspiracji. Czytajmy zatem Romantyków. Niech żyje literatura!

Mickiewicz w podróży

Pan Tadeusz czytany przez biologów

Niezwykle ciekawy pomysł przestawiło także kilku uczniów z kl. 3e. którzy przygotowali zielnik nawiązujący do treści epopei narodowej. Zwiedzający tę część wystawy mogli również sprawdzić swoją wiedze na ten temat, rozwiązując quiz i szukając odpowiedzi w tekście Poety.