UROCZYSTY DZIEŃ PATRONA

Dodał: admin 12 listopada 2023 14:32

W dniu 9 listopada nasza szkoła obchodziła Dzień Patrona. Uroczystość rozpoczęło ślubowanie klas pierwszych. Uczniowie złożyli przysięgę, że będą strzec takich wartości jak dobro, piękno i prawda. Po ślubowaniu młodzież, nauczyciele i zaproszeni goście wysłuchali koncertu po hasłem „Sadźmy przyjacielu róże”, w którym usłyszeli utalentowanych uczniów „Goszczyńskiego”.

Pieśń do słów Seweryna Goszczyńskiego „Przy sadzeniu róż”, z muzyką w nowoczesnej aranżacji zaprezentowała Kinga Niemiec wraz z koleżankami z klas trzecich i czwartych: Malwiną Łaś, Marią Hornik, Aleksandrą Lichaj, Martyną Zębala, Julią Halczak.

Uczniowie klas pierwszych recytowali najładniejsze wiersze twórców romantyzmu. Stanisław Przesławski przypomniał znane wszystkim „Wspomnienie” Adama Mickiewicza, Filip Zoń „Testament mój” Juliusza Słowackiego, a Wiktoria Janas „Chorał” Kornela Ujejskiego. Piosenki Wieszczów prezentowały Kinga Piotrowska i Julia Rój. Koncert poprowadziły Paulina Hajnos i Magdalena Gał z klasy drugiej.

Ślubowanie klas pierwszych

Uroczystość uświetniły wykłady Pani Profesor Anny Mlekodaj i Profesora Dariusza Kosińskiego. Pani Profesor Mlekodaj prezentowała sylwetkę Seweryna Goszczyńskiego, patrona szkoły, w kontekście autorytetu. Słuchający zwrócili uwagę na nawiązanie do Apelu Poległych, podczas którego również pojawił się motyw autorytetu. Puenta była jasna - Seweryn Goszczyński jest i może być autorytetem dla współczesnych młodych ludzi, ze względu na wartości, jakie wyznawał: patriotyzm, piękno, wrażliwość, poświęcenie dla innych.

Drugi z prelegentów – Profesor Dariusz Kosiński swój wykład poświęcił Adamowi Mickiewiczowi. W tym wystąpieniu podkreślił znaczenie i wyjątkowość „Dziadów cz. III”. Meritum wykładu stanowiła teza mówiąca, że „Dziady” Mickiewicza trzeba przeczytać i przeżyć indywidualnie, a postawa Konrada jest nadal aktualna.

Oba wykłady wzbudziły duże zainteresowanie wśród uczniów, szczególnie klas czwartych, za co bardzo dziękujemy Prelegentom.

Póżniej uczniowie klas pierwszych mogli obejrzeć film poświęcony naszemu patronowi, nakręcony przez uczniów naszej szkoły oraz zapoznać się z niezwykle ciekawą prezentacją o Sewerynie Goszczyńskim, którą przygotowały uczennice kl. 4g - Laura Grzybacz i Wiktoria Ptaszek.

To było prawdziwe Święto Szkoły!