Piękno lodowców

Dodał: admin 15 listopada 2023 17:05

Dnia 8 listopada klasa 3b pod opieką pani Jagny Dziedzic, klasa 1h (ochrona środowiska) i młodzież działająca w ramach programu Erasmus+ pod opieką pani Krystyny Bryniarskiej uczestniczyła w kolejnym wykładzie w ramach projektu Starostwa Nowotarskiego LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA. Wykład pt. „Na cienkim lodzie” wygłosił glacjolog dr Jakub Małecki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W interesujący sposób opowiadał o swojej pracy badawczej na Spitsbergenie, ilustrując to wieloma zdjęciami. Mówił o znaczeniu lodowców, które chłodzą klimat, sterują poziomem mórz i oceanów. Uświadomił nam, jak szybko lodowce topnieją na kuli ziemskiej pod wpływem wzrostu temperatury i co się stanie, gdy tych zmian nie spowolnimy. Jeżeli emisje dwutlenku węgla będą nadal rosnąć, bardzo mało lodu przetrwa do 2100 roku poza strefami polarnymi, a poziom mórz będzie się gwałtownie podnosił. Czas więc na refleksję i działanie jeżeli chcemy, by nasze dzieci podziwiały piękno lodowców. Wszystko w naszych rękach!

Piękno lodowców