Uczniowie klasy 2h i 3b na Nocy Biologów w Krakowie

Dodał: admin 2 lutego 2024 15:26

Biologia jest jedną z najbardziej fascynujących nauk, a odkrycia i osiągnięcia naukowców z tej dziedziny spotykają się z ogromnym zainteresowaniem dzieci, młodzieży i dorosłych. Każdego roku największe uczelnie w Polsce w zimową noc otwierają drzwi sal wykładowych i laboratoriów, aby przybliżyć wszystkim przedmiot swoich badań i zainteresowań.

Uczniowie klasy 2h i 3b na Nocy Biologów w Krakowie

W tym roku Noc Biologów, w której uczestniczyli nasi uczniowie, odbyła się 12 stycznia. Na odkrywanie tajemnic przyrody wyruszyła młodzież klasy 2h o profilu biologiczno-chemiczno-matematycznym, pod przewodnictwem nauczycielek biologii dr Katarzyny Grobarczyk-Piekło i mgr Justyny Kolasy oraz uczniowie klasy 3b wraz z wychowawcą – mgr Jagną Dziedzic.

Drugoklasiści wzięli udział w bardzo ciekawym wykładzie organizowanym przez Instytut Zoologii i Badań Biomedycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego wygłoszonym przez Panią dr hab. Annę Michalik Mikrobiom – mikroorganizmy o makroznaczeniu. W tym samym instytucie młodzież uczestniczyła w następujących warsztatach: “Prawy do lewego” - jak zbudowany jest szkielet człowieka?, Biolog na miejscu zbrodni, Podróż po hodowlach komórkowych in vitro i biomateriałach, Życie w kropli wody, Metody eksperymentalne w endokrynologii – poznaj świat hormonów.

Część naszych uczniów brała udział także w warsztatach organizowanych przez Instytut Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego: Symbioza porostowa pod lupą - izolacja komórek glona z plech porostów. Na koniec cała klasa 2h udała się do Centrum Edukacji Przyrodniczej na warsztaty: Czytanie z kości oraz Spacer edukacyjny:  Antropologia biologiczna - historie z przeszłości zapisane w kościach.

Z kolei trzecioklasiści, podczas dwóch inspirujących wykładów ubogaconych pokazami, zgłębili tajniki życia dzikich i hodowlanych gatunków pszczół występujących w Polsce. Odkryli też tradycje, historie i zastosowanie zielarstwa, uczestnicząc w prelekcji zatytułowanej Ziółka dla mamek, panien i panienek, wygłoszonej przez naszą absolwentkę, obecnie studentkę biologii. Ponadto, podczas odwiedzania licznych stoisk prowadzonych przez wykładowców, naukowców, studentów zdobyli wiedzę na temat grzybów, bakterii, anatomii człowieka czy życia dzikich ssaków.

Zajęcia jak zawsze przygotowane były na najwyższym merytorycznym poziomie. Był to czas pełen ciekawych doświadczeń !