Święto ludzi literatury!

Dodał: admin 26 lutego 2024 17:30

Tymi słowami prof. Krzysztof Zajas (UJ) przywitał uczniów, którzy 03. 02. br. zgromadzili się na Wydziale Polonistyki UJ w Krakowie, w ramach eliminacji okręgowych LIV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Wśród 51 osób z Małopolski znalazła się Wiktoria Dorula, uczennica klasy 2d. Jej praca z etapu szkolnego, poświęcona Cyprianowi Norwidowi, zyskała akceptację Jury Olimpiady i tym samym uczennica mogła reprezentować nasze Liceum w tym najbardziej prestiżowym konkursie humanistycznym.

Święto ludzi literatury!

Wiktoria w swej pracy badawczej pt. Norwid jedzie do Stanów… O doświadczeniu amerykańskim Cypriana Norwida poświęciła się ostatniemu romantykowi i jego pobytowi w Ameryce. Zbadała wybrane listy poety z tego okresu jego życia, rozmaite konteksty biograficzne, w których zawarł on ciekawe obserwacje na temat rodzących się ruchów wolnościowego i robotniczego, a także pacyfistycznego na amerykańskim kontynencie. Nie zabrakło również poezji, którą olimpijka umiejętnie przeczytała w wielu kontekstach interpretacyjnych.

Komponując swą pracę, pisząca udowodniła, że romantyczna kultura pisania listów może być świetnym lustrem epoki, źródłem wiedzy nie tylko o minionych czasach, ale przede wszystkim o mentalności twórcy, jego doświadczeniach w spotkaniu z inną kulturą, Innym. Bo status emigranta, według Wiktorii, pozwolił poecie na wielką przygodę w spotkaniu z innością.

Wiktoria, nasza szkolna norwidolog, swoim udziałem w Olimpiadzie, nie tylko udowodniła szerokie zainteresowania humanistyczne i wrażliwość na słowo czytane, ale też dojrzałość i samodzielność w stawianiu sądów o wybranej twórczości. Oby nie zabrakło jej zapału w kolejnych przygodach z literaturą! Czego jej serdecznie życzymy!

Opiekunem naukowym uczennicy jest dr Grzegorz Klag.