Wykład mini o sprawach maxi

Dodał: admin 5 października 2016 14:47

W ramach Wykładów mini o sprawach maxi maturzyści klas o profilu biol.-chem. wysłuchali wykładu pt. Badania kryminalistyczne na miejscu zdarzenia. O roli współczesnej chemii w kryminalistyce opowiedziała p. Anna Róg Absolwentka Szkoły, a aktualnie studentka V roku chemii o specjalizacji chemia sądowa i konserwatorska na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Pani Anna opowiedziała o postępowaniu biegłych na miejscu zdarzenia, sposobach zabezpieczania śladów oraz o technikach chemicznych stosowanych w kryminalistyce. Uczniowie wspólnie z prelegentką zastanawiali się nad hipotetycznymi zbrodniami, które mogłyby wydarzyć się w budynku naszego Liceum. Włamanie do gabinetu dyrekcji, kradzież komputerów z sali informatycznej, czy sprawa podrobionych zwolnień nie stanowią już tajemnic dla naszych młodych adeptów kryminalistyki. W drugiej części wykładu uczniowie dowiedzieli się więcej na temat pracy biegłego i kto tak właściwie może nim zostać. Zapoznali się z podstawami jednej z metod analitycznych jaką jest chromatografia. Dowiedzieli się również jakie warunki muszą zostać spełnione by nowa metoda analityczna została uznana za poprawną. Główną ideą całego wystąpienia było pokazanie maturzystom jaką rolę pełni współczesna chemia w otaczającym nas świecie. Z cała pewnością słuchacze zauważyli, że chemia jako nauka nie sprowadza się tylko do zapisywania równań w zeszycie czy prowadzeni mozolnych obliczeń stężeń. Chemia pełni znacząca rolę w życiu każdego z nas, choć nie zawsze jesteśmy tego świadomi, a ostatni wykład był tego świetnym przykładem.

zdjęcia: http://goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=214