Dzień Edukacji Narodowej oraz 25 rocznica reaktywacji Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej

Dodał: admin 21 października 2017 13:32

W dniu 13 X 2017 r. w auli Naszej Szkoły zebrali się przedstawiciele samorządu powiatu: Pan Krzysztof Faber- Starosta Nowotarski, wicestarosta Pan Władysław Tylka, Pani Marta Skawska – dyrektor PCO, przedstawiciel władz oświatowych Pan Jerzy Stodulski- wizytator KO w Krakowie, członkowie TBG z Panią Danutą Hajnos- prezes oraz Panią Małgorzatą Cyrwus – wiceprezes a także nauczyciele, nauczyciele emerytowani oraz uczniowie szkoły, by wspólnie świętować Dzień Edukacji Narodowej oraz 25 rocznicę reaktywacji Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej.

W jaki sposób połączono dwa, zdawać by się mogło, całkowicie odmienne wydarzenia? Bliższe przyjrzenie się postaci dra Jana Bednarskiego i zainicjowanemu przez niego Towarzystwu Bursy Gimnazjalnej pozwoliło na wysnucie analogii między działaniami ludzi oświaty na przestrzeni wieków, którym już od czasów Jana Zamoyskiego bliskie stały się słowa, że „takie będą Rzeczypospolite, jakie jej młodzieży chowania”.

Gdy w 1904 roku na podhalańskiej ziemi utworzono pierwsze polskie Gimnazjum, jego działania od 1912 roku wspierało Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej, którego celem było przede wszystkim dbanie o potrzeby duchowe i materialne młodzieży podhalańskiej, spiskiej i orawskiej.

Życiorys dra Jana Bednarskiego w krótkiej scence przedstawili uczniowie liceum (Stanisław Kwak, Ewa Bendyk, Anna Mogilska, Zuzanna Kubowicz), by następnie za sprawą prowadzących akademię (Julii Majerczyk i Wojciecha Dzierzęgi) przenieść zebranych do czasów Rzeczpospolitej Ludowej, kiedy to Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej zostało przekształcone w internat państwowy.  Tym razem goście zebrani w auli mieli możliwość poznania codzienności osób mieszkających w internacie (a codzienność przedstawiali: Jacek Mozdyniewicz, Tomasz Koszarek, Przemysław Chryczyk, Zuzanna Kubowicz, Mateusz Słonina, Przemysław Wesołowski, Wojciech Kaleta, Paweł Jaskierski) oraz  zaznajomienia się z takimi wyjątkowymi miejscami jak: „Uczelnia”, „Kosmos”, „Izolatka”. Wreszcie przedstawiono dokonania reaktywowanej w 1992 roku Bursy, by na koniec przenieść zebranych do przyszłości (Przemysław Chryczyk, realizacja filmu: Sebastian Gałowicz). Zwieńczeniem akademii były życzenia, które w kierunku Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej popłynęły od przedstawicieli władz samorządowych, szkolnych oraz od uczniów.

Akademia przygotowana przez uczniów Naszej Szkoły (których pracami kierowali: mgr Maria Ciężobka – scenariusz;  mgr Maria Ciężobka, mgr Grzegorz Klag – reżyseria, mgr Małgorzata Węglarz – opieka nad uczniami przygotowującymi plakaty poświęcone TBG) stała się także okazją do refleksji nad słowami Stefana Żeromskiego, który trafnie zauważył, że to, ci, którzy: „przechodzą niepostrzeżenie i bez uznania, którzy się w tłumie rozpływają i znikają, nasycają sobą pokolenia. To dzięki tym ludziom żyjemy aż dotąd”.

zdjęcia: http://www.goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=338