49. Rajd Szlakami Partyzantów Gorczańskich

Dodał: admin 31 października 2017 15:46

27 X br. odbył się 49 szkolny Rajd Szlakami Partyzantów Gorczańskich organizowany nieprzerwanie od 1969 r. przez naszą szkołę. Rajd przygotowali panowie: Jacek Waksmundzki i Paweł Rozmus, a funkcję przewodnika, kolejny raz, pełnił pan Adam Jachymiak.

O godz. 19.00 w Goprówce na Długiej Polanie spotkało się 19 uczniów Liceum oraz pięcioosobowa grupa z Gimnazjum w Ludźmierzu pod opieką p. Adama Błaszczyka. Najpierw uczestnicy poznali historię rajdu i walk o niepodległość na Podhalu. O godz. 19. 45 cała grupa wyruszyła zielonym szlakiem i już po dwóch godzinach dotarła do schroniska na Turbaczu. Po godzinnym odpoczynku uczestnicy rajdu dotarli na symboliczny grób Albiny Białoń na Hali Wzorowej pod Turbaczem. Zapalenie zniczy i oddanie czci wszystkim partyzantom gorczańskim zawsze stanowi kulminacyjny moment rajdu. Warunki były trudniejsze niż w poprzednich latach. Opady deszczu, ciemność, błoto dały wędrowcom namiastkę warunków, w jakich żyli i walczyli partyzanci. Dla młodzieży była to lekcja patriotyzmu, ale także przygoda.

O godz. 2.00 nad ranem wszyscy cali, zdrowi, trochę zmęczeni i ubłoceni dotarli na Długa Polanę.

Na przyszły rok planowane jest zorganizowanie pięćdziesiątego, jubileuszowego, rajdu.

Dziękujemy Grupie Podhalańskiej GOPR i schronisku na Turbaczu za udostepnienie sal.