„Gimnazjaliści w drodze do Niepodległej Polski”

Dodał: admin 30 listopada 2018 08:41

Młodzież występująca w części artystycznej Apelu Poległych została poproszona o zaprezentowanie spektaklu „Gimnazjaliści w drodze do Niepodległej Polski” szerszej publiczności. Okazją po temu była promocja książki – „Almanach Nowotarski” zorganizowana przez Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk.

Scena szkoły muzycznej pozwoliła w pełni wykazać się aktorom, którzy wcielili się role uczniów – legionistów (Paweł Gwiżdż i Krzysiek Żółtek) piszących listy z pól bitewnych pierwszej wojny światowej do ówczesnego dyrektora Szkoły Kazimierza Krotoskiego (Antek Cierniak). Przejmująco wypadł Grzesiek Hudyka, który jako profesor Zygmunt Lubertowicz wyrecytował wiersz Poległym uczniom do ustawionych w dwuszeregu legionistów odbierających z rąk Dziewczyny – Polski (Aleksandra Rapacz) biało-czerwone opaski. Kontrast bieli koszul uczniów z czernią strojów prowadzących (w tej roli świetnie się spisał Maciej Bafia) i barwnymi bluzkami chóru podkreślił symboliczne znaczenie postaci: niewinną ofiarę gimnazjalistów, żałobę opłakujących ich kolegów i nauczycieli oraz radość z odzyskanej wolności dzisiejszej młodzieży.

Komentarzem całości były słowa „Ody do młodości” Adama Mickiewicza w melorecytacji uczniów klasy 2e. Atmosferę powagi podczas wyczytywania listy poległych bohaterów wzmocnił dźwięk werbla Norberta Świdra.

Scenariusz tej inscenizacji przygotowała polonistka mgr Katarzyna Żmuda wykorzystując źródła historyczne: listy uczniów i przemówienia dyrektora gimnazjum.

Występ młodzieży spotkał się z żywym odzewem publiczności, która była poruszona prawdą dokumentu. W wielu oczach zabłysły łzy wzruszenia.

Nauczyciele i uczniowie są dumni, że mogli zapoznać sympatyków PTPN z wkładem Gimnazjalistów nowotarskich w Odzyskanie Niepodległości.