Otwarte drzwi do świata filozofii

Dodał: admin 5 grudnia 2018 13:43

W każdy wtorek przez siedem tygodni klasa 2d brała udział w projekcie pt. „Miedzy literaturą a filozofią: konflikt i dialog” realizowanym przez Wyższą Szkołę Europejską im. ks. Józefa Tischnera w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja. Wykłady prowadziła pani dr Anna Kowalcze-Pawlik

W trakcie zajęć uczniowie mieli możliwość zagłębienia się w tematy dotyczące filozofii. Poruszali tematykę m.in. prawa, wolności, władzy oraz życia człowieka w społeczeństwie, w oparciu o teksty literackie i naukowe. Czytali fragmenty "Makbeta", "Hamleta", "Otella", "Burzy" i "Miarki za miarkę" Szekspira. Poznali również teksty filozofów takich jak Immanuel Kant, Platon, John Locke, św. Augustyn, czy ks. Józef Tishner. Warto wspomnieć, że ten ostatni jest również absolwentem naszej szkoły, a jego filozofia opiera się na dialogu. Uczniowie mogli zaprezentować swoje umiejętności artystyczne. Czytając dramaty Szekspira z podziałem na role, mogli udoskonalać zdolności aktorskie. Przedstawiali również prace wykonane w grupach. Przygotowywali plakaty w oparciu o teksty filozoficzne różnych epok – antyku, średniowiecza, czy współczesności. Zdobyte umiejętności mogą przydać się nie tylko na maturze, ale też w życiu codziennym, podczas np. rozwiązywania konfliktów. Wykłady z filozofii przyczyniły się do poznania przez młodzież szerszej terminologii z nią związanej. Na wykładach panowała mila atmosfera dzięki której uczniowie mogli swobodnie wyrażać opinie na poruszane tematy.

Projekt miał podwójne walory – miło spędzony czas oraz wyniesiona z niego wiedza pozapodręcznikowa.