Handel ludźmi - współczesna forma niewolnictwa

Dodał: admin 2 marca 2019 09:13

Niewolnictwo zazwyczaj postrzegane jest jako odległe zarówno pod względem historycznym jak i geograficznym. Nic bardziej mylnego. Niewolnictwo istnieje i nieźle prosperuje a jego współczesną formą jest handel ludźmi, który ma miejsce również w Polsce i dotyczy Polaków wyjeżdżających za granicę.

W ramach działań profilaktycznych wyznaczonych przez Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny uczniowie klas trzecich wzięli udział w prelekcji, której tematem był "Handel ludźmi".

Spotkanie prowadził pan chorąży Zbigniew Krzysztofek z Placówki Straży Granicznej w Zakopanem. Na zetknięcie się z grupami przestępczymi trudniącymi się handlem ludźmi narażone są szczególnie osoby planujące wyjazd za granicę w poszukiwaniu pracy i lepszego życia. Pan chorąży udzielił młodzieży wskazówek, jak przygotować się do tego typu wyjazdów oraz co zrobić, by nie stać się ofiarą handlu ludźmi. Poinformował również, gdzie szukać potrzebnej pomocy. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali broszurki edukacyjne w formie komiksu o tej tematyce.