naglowek - tlo

Gala Szkoły Dialogu

Dodał: admin 12 stycznia 2015 22:59

Przedstawiciele klasy 3 ”d”: Maria Bogdał, Martyna Jessa, Martyna Przybyło, Karolina Milaniak, Kamil Gacek, Kamil Jabcoń, Paweł Łukaszczyk, Artur Obrochta i Paweł Waras po raz drugi uczestniczyli wraz z ponad tysiącem uczniów z całej Polski w Gali Szkoły Dialogu, która odbyła się 9 stycznia w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie.Podczas tego spotkania można było zapoznać się z projektami uczniowskimi, które imponują rozmachem i zaangażowaniem w odkrywaniu losów społeczności żydowskich wielu miejscowości. W tym roku nasi uczniowie zostali nagrodzeni za kontynuację działań mających na celu poznanie historii nowotarskich Żydów. Aby mogła ona dotrzeć do dużej liczby odbiorców nakręcili film. Był on prezentowany na listopadowym seminarium „Żyli wśród nas…”, które odbyło się na PPWSZ.


Patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Nie zabrakło postaci znanych z mediów, którzy uczniom pracującym nad odkrywaniem historii stosunków polsko – żydowskich w swoich miejscowościach gratulowali i dziękowali: „Zajmowanie się historią Żydów polskich buduje zrozumienie dla innych kultur, religii, buduje tolerancję (…) To bardzo ważne, szczególnie w Polsce, która teraz narodowo jest homogeniczna" - powiedział Marszałek Senatu RP, Bogdan Borusewicz. „Ten rodzaj szkoły, którą wspólnie ze swoimi nauczycielami stanowicie, jest niezwykłą wartością polskiej demokracji. Cieszę się, ze mogę gościć was dzisiaj w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej” – powiedział Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, który już drugi raz był partnerem Gali i udostępnił dla Szkoły Dialogu tę wspaniałą przestrzeń.


Korzystając z pobytu w stolicy uczniowie wraz ze swoją opiekunką Panią Anetą Borkowską zwiedzili wystawę stałą w niedawno otwartym Muzeum Żydów Polskich ‘Polin’. Prawie cztery godziny zajęło obejrzenie wystawy przedstawiającej w niezwykły sposób ponad tysiąc lat polsko – żydowskiego sąsiedztwa i ani przez chwilę nikt się nie nudził.


zdjęcia: http://www.goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=41I Liceum Ogólnokształcące
im. Seweryna Goszczyńskiego
Plac Krasińskiego 1
34 - 400 Nowy Targ
Kontakt:
(018)26 629 55
(018)26 638 58
lo@goszczynski.nowytarg.pl
Deklaracja dostępności