Historia w biografii

Dodał: admin 27 stycznia 2020 21:30

„Pojednanie nie jest celem samym w sobie, ale to konieczny proces służący zachowaniu pokoju na świecie. Dzisiaj również należy o tej przeszłości przypominać, ponieważ pogłębia się zobojętnienie człowieka wobec człowieka”.

 

 

Z tym przesłaniem przyjechała do naszej szkoły pani Agnieszka Smreczyńska-Gąbka – filozof, autorka publikacji i albumów biograficznych (m.in. „Ogród nadziei. Pamięci Ojca Mariana Żelazka SVD, Ojca trędowatych i potrzebujących”), zawodowo zajmująca się planowaniem strategicznym rozwoju i zarządzaniem zasobami ludzkimi.

           

 



Jej najnowsza książka „Za matową szybą. W drodze do utraconej tożsamości”, została napisana z myślą o kolejnych pokoleniach, dla których autorka ocaliła wspomnienia i przesłanie swojego wujka – Tadeusza Smreczyńskiego - więźnia obozów Auschwitz i Mauthausen.


Urodzony 19 kwietnia 1924 r. w Zatorze, mając 16 lat został wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec, skąd zbiegł. Po powrocie do rodzinnego Zatoru zaangażował się w akcję pomocy więźniom. Pomagał również w przedostawaniu się na teren Generalnego Gubernatorstwa uciekinierom z Rzeszy. Niemcy aresztowali Tadeusza 13 grudnia 1943 r. Trafił do więzienia w Mysłowicach, skąd 26 maja 1944 r. w grupie więźniów policyjnych został przewieziony do Auschwitz. Jako jeden z nielicznych trafił do obozu. Pozostałych stracono w komorze gazowej. 4 lipca 1944 r. został przewieziony do obozu koncentracyjnego Mauthausen. Przyrzekł sobie, że jeśli przeżyje zostanie lekarzem. Po wojnie zrealizował to postanowienie. Przez wiele lat był głęboko zaangażowany w pracę edukacyjną z młodzieżą i proces pojednania polsko – niemieckiego, współpracując z Międzynarodowym Domem Spotkań w Oświęcimiu.


Spotkanie zorganizowała pani Magdalena Smreczyńska, która miała zaszczyt przetłumaczyć fragment z opery „Tosca” Giacomo Pucciniego, zamieszczony w zakończeniu książki.


Publikacja ta została wydana w ramach obchodów 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz 75 rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz. Trzy egzemplarze dostępne są w naszej bibliotece szkolnej.


Zachęcamy do przeczytania.