Śladami Seweryna Goszczyńskiego odkrywamy Bieszczady

Dodał: admin 20 października 2020 09:16

Bieszczady najpiękniejsze są jesienią, jeśli tylko pogoda dopisze. Przekonali się o tym uczniowie naszej szkoły, którzy jeszcze zdążyli wyruszyć na wspólną wędrówkę przed nowymi obostrzeniami. Licealiści mieli okazję docenić piękno przyrody Wschodnich Karpat, urodę połonin, klimat opustoszałych cerkwi. Zapoznali się również ze smutną historią Łemków i Bojków, poznać ich odrębność etniczną odbijającą się w kulturze, którą stworzyli. Podążając śladami patrona szkoły – Seweryna Goszczyńskiego, odwiedzili zamek Kamieniec w Odrzykoniu. To niezwykłe miejsce było inspiracją nie tylko powieści gotyckiej Goszczyńskiego „ Król zamczyska” ale również znanej wszystkim „Zemsty” Aleksandra Fredry.

Jak zwykle spotkania z odchodzącą kulturą , zwiedzanie ruin, które pamiętają świetność największych królów Polski, nasuwa się nieco nostalgiczna myśl o przemijaniu. Dobrze jednak aby była ona impulsem do tego by pięknie żyć, póki mamy na to czas.