VIII Nowotarski Dzień Misyjny

Dodał: admin 9 listopada 2021 19:58

Wzajemne wsparcie, idea braterstwa, wrażliwość serca na potrzeby drugich i otwartość na siebie nawzajem to wartości ewangeliczne, których wciąż brakuje w naszych relacjach.

W tę przestrzeń wpisuje się VIII Nowotarski Dzień Misyjny, który 8 listopada, po rocznej przerwie spowodowanej nauką zdalną, udało się zorganizować Szkolnemu Wolontariatowi Młodzieżowemu z I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Goszczyńskiego. Spotkanie miało miejsce w domu parafialnym przy parafii NSPJ w Nowym Targu.

Uczniowie szkół podstawowych z miasta i gminy Nowy Targ oraz z nowotarskich szkół ponadpodstawowych zostali zaproszeni do wzięcia udziału w wydarzeniu, które miało na celu przybliżenie działalności misjonarzy, ukazanie bogatej kultury i tradycji miejsc, w których prowadzone są misje katolickie oraz wskazanie na wartość wzajemnego szacunku międzykulturowego, otwartość i wrażliwość na potrzeby bliźnich.

W ramach spotkania zorganizowany został dla uczniów szkół podstawowych konkurs plastyczny pt. „Bohaterowie misji”, w którymmali artyści prezentowali postaci misjonarzy i misjonarek.

Niezwykłymi gośćmi były Siostry Klawerianki z Wydziału Misyjnego Krakowskiej Kurii z s. Priscillą, pochodzącą z Indii – tematem tej części spotkania były misje w Indiach, a także kultura i zwyczaje tego kraju.

Uczestnicy VIII Nowotarskiego Dnia Misyjnego mogli obejrzeć również wystawę o o. Marianie Żelazku – werbiście, misjonarzu w Indiach, przygotowaną dzięki pomocy i wsparciu o. dr Piotra Sokołowskiego ze Zgromadzenia Misjonarzy Werbistow. Ponadto uczniowie spotkali się z wolontariuszami Wolontariatu Misyjnego Salwator, prowadzącymi warsztaty o misjach; mogli zwiedzić niezwykłe muzeum prezentujące stroje mieszkańców krajów misyjnych, ozdoby, biżuterię i artykuły codziennego użytku, a dodatkowo młodzież „Goszczyńskiego” zorganizowała lekcję śpiewu w języku suahili.

Dziękujemy Pani Dyrektor za przychylność a wszystkim wolontariuszom za trud i zaangażowanie. Mamy nadzieję, że to spotkanie misyjne stanie się impulsem dla młodych ludzi do działania na rzecz misji w parafiach i szkołach, a także będzie formą uwrażliwienia na potrzeby drugiego człowieka, naszych braci i sióstr w odległych krajach świata. W to niezwykłe przedsięwzięcie oprócz wolontariuszy zaangażowani byli także opiekunowie: ks. Michał Dziedzic i mgr Wojciech Grzybek.