Finał konkursu „Amo Questa Lingua”

Dodał: admin 26 maja 2022 18:23

24 maja 2022 r. zorganizowany został w naszej szkole finał Międzyszkolnego Konkursu Języka Włoskiego „Amo Questa Lingua”.

W pierwszym etapie wzięło udział 40 uczniów, którzy mieli do rozwiązania test leksykalno – gramatyczny sprawdzający wiedzę z języka włoskiego oraz test z ogólnej znajomości Włoch. Pięcioro najlepszych przygotowało prezentację na temat dowolnie wybranego, ciekawego według nich miejsca we Włoszech. Wybór trudny, gdyż jak wiadomo Włochy to kraj z największą na świecie ilością miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Finalistów zachwycił szesnastowieczny park w Bomarzo zwany „Parco dei Mostri”, jedyne w swoim rodzaju Trulli w Alberobello oraz Pompeje – do dziś nie do końca odkryte.

Nasi laureaci:

1. Maja Starostka ILO Nowy Targ

2. Patrycja Jastrzębska ILO Nowy Targ

3. Marta Brzóska ILO Nowy Targ i ex aequo Wojciech Kardaś LO Jabłonka

Finał konkursu Amo Questa Lingua

Wyróżnienie otrzymała Lidia Staszel z ILO, która nie mogąc osobiście wziąć udziału w finale, przygotowała zrealizowany przez siebie film, ukazujący piękno górskich krajobrazów Półwyspu Apenińskiego.

Nagrody dla uczniów zostały ufundowane przez Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej z Nowego Targu, Radę Rodziców przy ZS w Jabłonce oraz właścicieli Bistro Parmezzan z Nowego Targu, którzy dodatkowo w trakcie finałowych prezentacji uraczyli nas oryginalnym włoskim poczęstunkiem.

Konkurs zorganizowały pani Magdalena Smreczyńska z I LO im. Seweryna Goszczyńskiego z Nowego Targu oraz pani Magdalena Kardaś z ZS im. Bohaterów Westerplatte z Jabłonki.