Kobieta w Watykanie

Dodał: admin 10 października 2022 18:28

Z cyklu spotkań z Polakami na co dzień posługującymi się językiem włoskim, w tym roku mieliśmy przyjemność gościć wyjątkową postać. Jest nią Magdalena Wolińska Riedi - lingwistka, tłumaczka, producentka idziennikarka. Ukończyła studia magisterskie w Katedrze Italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, studia doktoranckie na Wydziale Historii Kościoła Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie i AkademięDyplomatyczną Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w Warszawie.

Kobieta w Watykanie

Pracowała jako tłumaczka Trybunału Roty Rzymskiej iSygnatury Apostolskiej w Watykanie. Jest realizatorką i współproducentką ponad20 filmów dokumentalnych i seriali o Watykanie i papiestwie. W 2000 roku jako wolontariuszka podczas ŚDM poznała swojego przyszłego męża, jednego z członków papieskiej Gwardii Szwajcarskiej. Przez 16 lat, jako jedna z nielicznych świeckich osób, była obywatelką Watykanu, a tym samym sąsiadką trzech papieży. Od 2014 roku pracuje jako korespondentka telewizyjna w Rzymie i w Watykanie. Jak podkreśla najważniejsza jej życiowa rola, to bycie szczęśliwą mamą dwóch córek.

Rozmowę  poprowadzili nasi maturzyści: Olga Chrzanowska z kl. 4a oraz Julia Smreczyńska i Augustyn Mikołajczyk z kl. 4d.

Wszystko to, czego dowiedzieliśmy się w trakcie spotkania na temat życia w najmniejszym państwie świata oraz okresu, w którym to państwo przesiąknięte było wyjątkowym duchem polskości oraz wyjątkowej dla wszystkich jego mieszkańców osoby Świętego Jana Pawła II możecie przeczytać w książkach, które autorka przekazała naszej bibliotece szkolnej.

Zapraszamy do lektury !!!

Spotkanie zorganizowała pani Magdalena Smreczyńska, dzięki uprzejmości Impresariatu Artystycznego pani Beaty Surowiak.

Magdalena Smreczyńska

foto: M. Smreczyńska, W. Grzybek