Wykłady w Instytucie Fizyki UJ

Dodał: admin 4 listopada 2022 16:07

Miło i pożytecznie spędziła swoją pierwszą licealną wycieczkę klasa 1A, która wybrała się do Instytutu Fizyki UJ na wykład pt.: „Najciekawsze doświadczenia z mechaniki”. Uczniowie dowiedzieli się między innymi, w jaki sposób można wyeliminować zakłócający wpływ tarcia podczas badania zderzeń pojazdów na tzw. „linii powietrznej”, poznali pojęcie siły bezwładności, pojawiającej się w nieinercjalnym układzie odniesienia, będącej wynikiem przyspieszenia tego układu. Przekonali się również, w jaki sposób siła dośrodkowa oddziałuje na wodę w szklance, podczas ruchu tego naczynia po okręgu. W trakcie trwania wykładu, uczniowie mogli śledzić powolną zmianę płaszczyzny wahadła Foucaulta względem Ziemi, będącą dowodem jej obrotu wokół własnej osi. Doświadczenia z mechaniki były bardzo efektowne – niektóre wręcz wybuchowe, a możliwość bezpośredniego uczestniczenia w części z nich, pozostanie na długo w pamięci uczniów.

Wykłady w Instytucie Fizyki UJCiekawym punktem programu był również seans filmowy w Cinema City, gdzie specjalnie dla naszej grupy wyświetlony został film pt.: „Orzeł – ostatni patrol”, ukazujący legendę najsłynniejszego polskiego okrętu podwodnego.


Wyjazd uprzyjemnił spacer krakowskim Traktem Królewskim, podczas którego uczniowie poznali garść nieznanych im wcześniej ciekawostek. Z zainteresowanymi chętnie podzielą się informacją, w którym krakowskim kościele i kiedy obserwować można pokazy wahadła Foucault’a.


Organizatorem wycieczki była wych. Magdalena Smreczyńska, a nad merytoryczną stroną (pod kątem przedmiotu fizyka) czuwała pani Joanna Jasica.


 


tekst i foto: M. Smreczyńska, J. Jasica