Wymiana językowa w Belgii

Dodał: admin 25 marca 2024 19:16

W dniach 16-23.03.2024 r. siedemnaścioro uczniów i uczennic z klas 2a, 2d oraz 2h naszej szkoły wzięło udział w wymianie językowej z zaprzyjaźnionym katolickim liceum Sint Maarten Campus z miejscowości Beveren w Belgii.

Belgia

Pierwszy pełny dzień belgijskiej przygody uczestnicy rozpoczęli od poznania rodzin goszczących. Niektórzy mieli okazję zwiedzić Antwerpię, inni spróbować swoich talentów pływackich na basenie, a reszta oddawała się zabawom w miejscowym parku trampolin. Poniedziałek uczniowie spędzili w szkole poznając siebie nawzajem, belgijskie potrawy, język, kulturę, muzykę oraz sport. Tego dnia przygotowano dla nich również wiele gier i zabaw. We wtorek na czekało sporo zadań do wykonania, które wymagały pełnego zaangażowania i korzystania z umiejętności językowych, ponieważ belgijscy partnerzy przygotowali terenową grę miejską.Środa to dzień całkowicie przeznaczony na poznanie zasad działania Unii Europejskiej. Podzieleni na dwie grupy, mieli okazję poznać historię jej utworzenia a następnie wcielić się w rolę europosłów, którzy podejmują kluczowe decyzje regulujące funkcjonowanie krajów we wspólnocie. W debacie brali udział także uczniowie z Hiszpanii, Włoch, Czech i Słowacji. W czwartek polscy i belgijscy uczniowie udali się na wycieczkę pociągiem do Brugii i Ostendy, położonej nad Morzem Północnym. W rolę przewodników wcielili się partnerzy z liceum w Beveren, którzy przybliżyli historię i kulturę obydwu miejsc. Po zwiedzaniu rozegrano kilka gier na plaży, a na koniec uczniowie mieli czas na chwilę relaksu na gokartach. Piątek był przeznaczony na poznanie Antwerpii - centrum naukowego, przemysłowego, handlowego i historycznego. Po dniu pełnym wrażeń, nastąpiło przyjęcie pożegnalne w szkole w obecności uczniów, rodziców i zaangażowanych nauczycieli. Belgijscy partnerzy podsumowali tydzień spędzony w Beveren w formie prezentacji multimedialnej. W sobotę grupa wyruszyła do Brukseli, gdzie zwiedziła Parlamentarium, multimedialną interaktywną ekspozycję, która pokazuje m.in. historię integracji europejskiej i zasady pracy Parlamentu Europejskiego oraz innych unijnych instytucji. Oczywiście był także czas na zwiedzenie najważniejszych atrakcji turystycznych stolicy Belgii.


Podczas tego tygodnia uczniowie mogli poznać panujące w Belgii zwyczaje. Nie jest już dla nich obce dojeżdżanie do szkoły na rowerach każdego dnia czy spożywanie posiłków o innych porach niż w Polsce. Z pewnością był to czas dobrze wykorzystany pod kątem językowym i kulturowym. Teraz czekają na rewizytę partnerów, która nastąpi już w kwietniu.