Noc Biologów na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie

Dodał: admin 30 stycznia 2016 16:08

Dnia 15 stycznia 2016 roku uczniowie klas IIb i IIh o profilu biologiczno-chemicznym uczestniczyli w zajęciach organizowanych przez Instytut Zoologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w ramach V Nocy Biologów.Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w następujących warsztatach:


„Biologia pierwotniaków” prowadzonych przez pracowników Zakładu Biologii Rozwoju i Morfologii Bezkręgowców, w czasie których uczniowie poznali podstawy klasyfikacji pierwotniaków oraz samodzielnie sporządzali preparaty mikroskopowe a także obserwowali i identyfikowali pierwotniaki.


„Botanik w laboratorium kultur tkankowych”, prowadzonych przez pracowników i doktorantów Zakładu Cytologii i Embriologii Roślin. Zajęcia miały na celu zapoznanie uczniów z pracą botanika w XXI wieku, to znaczy jaką drogę przechodzą współczesne rośliny doniczkowe, zanim trafią na sklepowe półki oraz jak można ratować rośliny zagrożone wyginięciem. Na zakończenie zajęć uczniowie samodzielnie za pomocą technik laboratoryjnych zrobili sztuczne nasiona.


Pracownicy Zakładu Cytologii i Embriologii Roślin przygotowali także zajęcia „Prezentacje podstawowych metod molekularnych”. Nasi uczniowie samodzielnie przygotowywali reakcję łańcuchową polimerazy (PCR) umożliwiającą namnażanie ponad miliard razy wybranych fragmentów DNA, a następnie zapoznali się z inną z metod molekularnych, a mianowicie elektroforetycznym rozdziałem DNA.


Mieliśmy także przyjemność uczestniczyć w wykładzie przygotowanym przez pracowników i doktorantów Zakładu Antropologii pod tytułem „Magia umysłu. Małpi geniusz”. Ten niezwykle ciekawy wykład dotyczył psychologii naczelnych.


Młodzież naszego liceum była pod ogromnym wrażeniem poziomu merytorycznego zajęć, a także wyposażenia pracowni, w których warsztaty się odbywały.


Opiekunami uczniów byli: mgr Krystyna Janczura i dr Katarzyna Grobarczyk-Piekło.


zdjęcia: http://goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=148

I Liceum Ogólnokształcące
im. Seweryna Goszczyńskiego
Plac Krasińskiego 1
34 - 400 Nowy Targ
Kontakt:
(018)26 629 55
(018)26 638 58
lo@goszczynski.nowytarg.pl