Małopolska Licealiada w Sztafetowych Biegach Przełajowych

Dodał: admin 24 października 2016 17:25

Czwarte miejsce naszych dziewcząt!

Tradycyjnie, tereny lotniska w Nowym Targu były miejscem rywalizacji w wojewódzkich sztafetowych biegach przełajowych. Dziewczęta biegły 10x1000 metrów, a chłopcy 10x1500 metrów. Pierwsze miejsce, w obu kategoriach, premiowane było udziałem w krajowym finale. Do zawodów przystąpiły drużyny dziewcząt i chłopców z 23 szkół, reprezentujące 18 powiatów. Jeszcze do połowy września wydawało się, że nasze dziewczęta są w ścisłym gronie faworytek. Niestety, los lubi płatać figle. Dwie „podpory” zespołu, wspaniałe uczennice i niemniej utalentowane lekkoatletki wygrały konkurs, którego główną nagrodą był wyjazd do Brukseli, do siedziby Parlamentu Europejskiego… 


Bieg rozpoczął się tradycyjnie, trenerzy postawili na bardzo dobre zawodniczki. Na pierwszej zmianie nasza sztafeta zajmowała piętnaste miejsce ze stratą 30 metrów do liderek. Weronika Florek biegnąca jako trzecia odbierała pałeczkę na szesnastej pozycji, przewaga liderek wynosiła już ponad 100 metrów. To był pokazowy pościg, wyprzedziła sześć rywalek, wyprowadziła sztafetę na dziewiąte miejsce! Mimo ambitnej postawy, nasze dwie kolejne reprezentantki dobiegły na jedenastej pozycji. Z uznaniem trzeba podkreślić ambitny pościg piątej z kolei Weroniki Słoty, która zniwelowała o 30 metrów stratę do wyprzedzającej ją rywalki. Do nieustępliwej walki poderwała koleżanki Maria Łukasz, wyprowadziła zespół na ósme miejsce! Dołożyła swoje „trzy grosze” Julia Sproch, przybiegła jako siódma. Kolejne cztery przeciwniczki wyprzedziła Klaudia Lipkowska, dobiegła jako czwarta, przewaga liderek zmalała do 150 metrów! Pokaz możliwości dała Joanna Rypel, mimo że na ostatnich zmianach wystąpiły najlepsze zawodniczki, zbliżyła się do prowadzącej na odległość nieco ponad 100 metrów, do drugiej i trzeciej zawodniczki, biegnących blisko siebie, miała 60 metrów. Niestety, te różnice były już niemożliwe do odrobienia. Nasza najwaleczniejsza, Ola Misiura, doprowadziła zespół na 80 metrów do liderek, sztafety ZS Nr 1 w Limanowej, zbliżyła się do drugiej (VIII LO Kraków) i trzeciej (ZSP MSG Myślenice) na, odpowiednio, 50 i 40 metrów, niestety, miejsce pozostało czwarte.


Ponieważ ubiegłoroczny sukces, udział w krajowym finale, zobowiązuje, można sobie postawić pytanie, czy w tym roku można było wygrać? Odpowiedź jest twierdząca - tak. Dlaczego się nie udało? Skoro trzecia i czwarta zawodniczka w drużynie nie mogły startować, to oczywiste, że trudno znaleźć równorzędne zastępczynie i przygotować je do startu w trzy tygodnie. W stosunku do składu z ubiegłego roku, nastąpiła wymiana czterech zawodniczek. Jaką różnicę udałoby się zniwelować przy optymalnym składzie? Dużą – około 50 sekund przy starcie chociaż jednej z nieobecnych. Na mecie, strata do liderek wynosiła 80 metrów, łatwo obliczyć kto by wygrał.


Są to teoretyczne rozważania, każda z drużyn mogła mieć podobne problemy. Ważny jest fakt że nadal jesteśmy w czołówce, a dziewczęta dały pokaz woli walki i ambicji. W przyszłym roku będzie jeszcze lepiej.


Gwoli dziennikarskiej rzetelności informujemy, że druga drużyna z naszego Powiatu, I Liceum Ogólnokształcące w Rabce Zdroju, zajęła siódme miejsce. Chłopcy z I Liceum Ogólnokształcącego w Rabce Zdroju przybiegli na dziewiątej, a reprezentanci ZST i P w Nowym Targu na 18 pozycji. Nasze dziewczęta wypadły najlepiej!


Skład drużyny I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu: Weronika Jabłońska, Małgorzata Łopata, Weronika Florek, Julia Pawłowska, Weronika Słota, Maria Łukasz, Julia Sproch, Klaudia Lipkowska, Joanna Rypel, Aleksandra Misiura, opiekun Ewa Kolasa, trener Piotr Jabłoński.


 


GRATULUJEMY!


 


Komunikat z zawodów oraz więcej zdjęć można pobrać na stronie www.uksgimpel.org.pl.


zdjęcia: http://goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=220


 

I Liceum Ogólnokształcące
im. Seweryna Goszczyńskiego
Plac Krasińskiego 1
34 - 400 Nowy Targ
Kontakt:
(018)26 629 55
(018)26 638 58
lo@goszczynski.nowytarg.pl