48. Rajd Szlakami Partyzantów Gorczańskich

Dodał: admin 13 listopada 2016 16:44

W piątek 4 listopada grupa 30 osób (uczniowie klas pierwszych i drugich oraz reprezentanci gimnazjum w Ludźmierzu wraz z opiekunami) uczestniczyła w tradycyjnym nocnym Rajdzie Szlakami Partyzantów Gorczańskich, organizowanym przez naszą szkołę nieprzerwanie od 1969 r.Rajd rozpoczął się o godz. 19 w budynku szkoły, gdzie p. Adam Jachymiak, pełniący po raz kolejny funkcję przewodnika, przybliżył uczestnikom ideę rajdu oraz najważniejsze informacje z historii gorczańskiego ruchu partyzanckiego.


Jak co roku, najważniejszym momentem wyprawy było zatrzymanie się na Hali Wzorowej pod Turbaczem i oddanie hołdu pamięci poległych przy symbolicznym grobie Albiny Białoń – dziewczyny, która zginęła z rąk Niemców, kiedy próbowała ostrzec partyzantów przed zbliżającym się niebezpieczeństwem.


Tegoroczny rajd przebiegał w wyjątkowo sprzyjających warunkach pogodowych i zakończył się o godz. 4 nad ranem przy „goprówce” pod Długą Polaną. Nocna wędrówka po Gorcach była dla wszystkich uczestników miłą odmianą i oderwaniem od codziennego zabiegania wśród tabletów i komórek a także okazją do przemyśleń.


Za przygotowanie tegorocznego rajdu odpowiadali p. Katarzyna Sikora i p. Paweł Rozmus.


zdjęcia: http://goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=227