Małopolska Licealiada w Sztafetach Szwedzkich

Dodał: admin 22 października 2014 20:21

Na stadionie AWF w Krakowie, Małopolski Szkolny Związek Sportowy przeprowadził zawody w sztafetach szwedzkich.Specyfiką tej konkurencji lekkoatletycznej jest przebieganie, przez kolejnych zawodników, odcinków o różnej długości:100, 200, 300 i 400 metrów lub w odwrotnej kolejności. Tak jak sztafety: 4x100, 4x400, 4x800 metrów i ich odpowiedniczki w jardach, a także sztafeta olimpijska, jest to niezmiernie widowiskowa konkurencja. Rozgrywana była na Lekkoatletycznych Mistrzostwach Polski od roku 1934, z przerwami, do roku 1950. Od roku 1999 jest w programie Mistrzostw Świata Kadetów (do lat 17).


Rekord dziewcząt- 2:54.8- ustanowiony został przez Anetę Grynię, Anetę Zając, Sabinę Śmiałkowska, Agnieszkę Sawicka w czasie powiatowych zawodów o Puchar Jeana Humberta, 15.05.2002 roku w Rabce Zdroju. Obecnie mamy zawodniczki, które również mogą uzyskać bardzo dobry rezultat. Niestety, tym razem wygrał pech, upadek jednej z uczestniczek sztafety przekreślił szanse na ustanowienie rekordu mierzonego elektronicznie.


Bardzo dobrze spisali się chłopcy. Zajęli czwarte miejsce uzyskując czas 2:12.28, biegli w składzie Oskar Nowak, Jakub Złahoda, Kamil Jaworski, Szymon Waksmundzki. Chociaż do rekordowego rezultatu 2:07.35 sporo zabrakło, jest to drugi wynik w historii startów od roku 2001. Rekordzistami są nadal: Wiktor Przybyła, Robert Bieda, Norbert Bieda, Patryk Kasprzak (Kraków, 12.05.2011 r.).


 


Komentarz trenera Piotra Jabłońskiego.


Od kilku lat przeprowadza się ogólnopolskie zawody w biegach sztafetowych 4x100 metrów i w sztafetach szwedzkich. Kwalifikują się do nich mistrzowie wojewódzkich licealiad z całej Polski. Jest to bardzo interesująca propozycja dla szkół o niewielkiej ilości uczniów. Indywidualne przygotowywanie się, pięciu czy sześciu zawodniczek lub zawodników do finałów ogólnopolskich, jest zdecydowanie łatwiejsze niż wyegzekwowanie takiej decyzji od przedstawicieli jakiejkolwiek gry zespołowej (olimpijskiej!). Dodatkowym bodźcem, oprócz ogromnej satysfakcji, może być fakt, że sponsorami tych zawodów są firmy elektroniczne. Nic dodać, nic ująć, warto zapytać uczestników finałów. W naszej Szkole, zarówno w grupie dziewcząt jak i chłopców, mamy potencjalnych uczestników takich zawodów. Należy tylko wybrać właściwą opcję- mecze wieś na wieś, miasto na wieś lub na odwrót- czy sukcesy na skalę, co najmniej, krajową.


Życzę owocnych przemyśleń.


 


Więcej zdjęć i komunikat z zawodów można pobrać na stronie www.uksgimpel.org.pl.