Maraton Pisania Listów Amnesty International

Dodał: admin 29 listopada 2017 20:48

1 grudnia 2017 od godz. 8:00 w naszej szkole rusza Maraton Pisania Listów Amnesty International. Będziemy mogli pomóc więźniom sumienia i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka na całym świecie. Wystarczy przyjść na Maraton Pisania Listów organizowany przez Amnesty International, a u nas przez Bibliotekę Szkolną oraz Samorząd Uczniowski i napisać list.Tegoroczny Maraton poświęcony jest obrońcom i obrończyniom praw człowieka, którzy na całym świecie podejmują olbrzymie ryzyko i walczą o nasze prawa. Są jednak prześladowani, torturowani, pozbawiani wolności, a nawet zabijani – tylko dlatego, że stanęli w obronie innych. Bez ich odwagi nasz świat pozbawiony byłby sprawiedliwości i równości. Potrzebują naszego wsparcia, dlatego podczas Maratonu będziemy pisać między innymi w obronie: SHACKELII JACKSON (Jamajka), nękanej za przeciwstawianie się przemocy policjantów, MAHADINA (Czad), grozi mu więzienie za posta na Facebooku, CLOVISA RAZAFIMALALA (Madagaskar), skazanego za ochronę zagrożonego lasu deszczowego.


Maraton Pisania Listów odbywa się, co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W „Goszczyńskim” będziemy pisać w dniach 1-8 grudnia 2017 roku. W czasie Maratonu piszemy listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane. Podczas maratonu zostanie przeprowadzona dobrowolna zbiórka pieniędzy na znaczki pocztowe.


 Nasze listy mają znaczenie, potrafią zmienić życie ludzi!!!Maraton Pisania Listów to akcja, podczas której jednoczymy się w walce o prawa człowieka na całym świecie. Te listy są naprawdę skuteczne!!!


Maraton Pisania Listów odbędzie się jednocześnie w ponad 500 miejscach w całej Polsce, ale to także akcja globalna. Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. W 2016 roku w całej Polsce napisano 356 645 listów. Maraton Pisania Listów to największe w Polsce wydarzenie angażujące tak dużą ilość ludzi w obronę praw człowieka. Szczegółowy opis sylwetek osób, w sprawie których będziemy w tym roku pisać, znajduje się na stronie www.amnesty.org.pl.


Amnesty International jest globalnym ruchem ponad 7 milionów ludzi, którzy niesprawiedliwość na świecie traktują osobiście. Chcą świata wolnego od dyskryminacji, gdzie podczas konfliktów zbrojnych ludzie są pod ochroną, a winni naruszeń praw człowieka są osądzeni. W swoich działaniach kierują się uniwersalnością i niepodzielnością praw człowieka, bezstronnością i niezależnością, solidarnością międzynarodową i skutecznymi działaniami na rzecz konkretnych osób, których prawa zostały złamane.


Dzięki skutecznym badaniom, rzecznictwu, kampaniom, akcjom i edukacji oddają oprawców w ręce sprawiedliwości, zmieniają opresyjne prawa i uwalniają ludzi więzionych za wyrażanie swojego zdania. W 1977 roku organizacja otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla za „wkład w umacnianie podstaw wolności, sprawiedliwości, a tym samym pokoju na świecie”.