Morskie Oko zimą

Dodał: admin 18 grudnia 2017 16:50

„W góry! W góry miły bracie! Tam swoboda czeka na cię. Tutaj silniej świat oddycha, tu się szczerzej człek uśmiecha.” Tak pisał Wincenty Pol, którego duch obecny był z nami na kolejnej wycieczce szkolnego kółka turystycznego. Tym razem wybraliśmy się w Tatry w zimowej szacie.

8 grudnia w piątek po lekcjach pojechaliśmy na Palenicę Białczańską, skąd ruszyliśmy do schroniska im. Wincentego Pola w Roztoce. W tym uroczym miejscu spędziliśmy miły wieczór zajadając specjały serwowane przez pracowników schroniska (słynna już zupa borowikowa). Nie był to jednak wieczór luzu, gdyż odbyła się plenerowa prawie lekcja języka polskiego poświęcona postaci Wincentego Pola i jego twórczości (czytaliśmy poezję!) a zakończona konkursem z nagrodami. Wszystko przeprowadziła i przygotowała Pani Maria Ciężobka. Po tej lekcji nasz przewodnik, pan Adam Jachymiak, zaprosił nas na wirtualną wyprawę na Kilimandżaro, pokazując zdjęcia i dzieląc się doświadczeniami z przebytej wyprawy. Po części teoretycznej uczestnicy wycieczki oddali się śpiewom, gitarze i grom zręcznościowym. Następny dzień powitał nas świeżym śniegiem, który nie przestawał sypać aż do jego końca. Mimo to poszliśmy w stronę Morskiego Oka. Tatry zaszczyciły nas czapami śniegu i nie pozwoliły docenić swego majestatu ukrywając się za zasłoną gęsto sypiącego śniegu. Widok to był imponujący ale i tak największe wrażenie zrobiło na nas Morskie Oko, dające się przejść w poprzek po tafli ukrytego pod śniegiem lodu. Okazało się, że wcale nie byliśmy tam sami. Tłumy ludzi z różnych zakątków świata korzystały z pięknej zimowej scenerii nie pozwalając nawet wejść do schroniska. Całe szczęście, że w tej prawdziwej Wieży Babel znaleźliśmy się też my, reprezentanci I LO. Nikt nam nie zarzuci za poetą „cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie”. My wiemy! Resztę braci uczniowskiej i profesorskiej zachęcamy do oderwania się od codzienności i zapraszamy na kolejne wyprawy. W planie są Sudety wiosną. „W góry, w góry miły bracie! Tam swoboda czeka na cię!”.

Renata Przybyła – opiekun koła turystycznego

zdjęcia: http://www.goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=372