V Rajd szlakami oddziału partyzanckiego Wojciecha Bolesława Duszy „Szaroty”

Dodał: admin 11 czerwca 2018 21:58

8 czerwca ośmioro uczniów klas drugich pod opieką prof. Jacka Waksmundzkiego wzięło udział w V Rajdzie szlakami oddziału partyzanckiego Wojciecha Bolesława Duszy „Szaroty”. Rajd rozpoczął się pod budynkiem „Palace” w Zakopanem. Następnie uczniowie kilku szkół niosących biało- czerwone flagi przemaszerowali na cmentarz przy ulicy Nowotarskiej. Złożone zostały kwiaty na zbiorowej mogile ofiar drugiej wojny światowej.

Następnie uczestnicy rajdu udali się na heliport przy Szpitalu Powiatowym, gdzie ratownicy TOPR opowiadali o swojej pracy i zasadach bezpieczeństwa w górach. Młodzież, korzystając min. z wyciągu narciarskiego na Harendzie dotarła do SP w Zębie. Rajd zakończył występ Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych ZP ,,Błyskawica”. W Rajdzie uczestniczyli m.in. przedstawiciele rodzin ofiar terroru hitlerowskiego, Wojska Polskiego, władz samorządowych. Uczestnikom zapewniono posiłek. Przemarsz zabezpieczała Policja a także OSP w Zębie. Głównym organizatorem rajdu był P. Zbigniew Sikora. Watro dodać, że Wojciech Dusza w latach szkolnych 1925/25 - 1929/30 był uczniem kl. I-IV naszej szkoły. Od 1941 r. organizował oddział partyzancki który walczył z Niemcami al. Także zwalczał zdrajców z Goralenvolku. Zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach pod koniec 1943r. W październiku 1944 r. Wojciech Dusza został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari (V klasy) przez Komendanta Głównego Armii Krajowej. Jego nazwisko znajduje się na tablicy poległych w budynku naszej szkoły. J.W.

zdjęcia: http://www.goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=447