Rewolucja w małopolskiej szkolnej lidze lekkoatletycznej.

Dodał: admin 29 października 2018 21:13

Chłopcy z „Goszczyńskiego” liderami!

Po osiemnastu latach stabilnych przepisów w szkolnej ligi lekkoatletycznej, kolejny etap rywalizacji zainaugurowano ze znacznymi zmianami. Dotychczasowy zestaw konkurencji – 100 m, 400 m, 1500 m, sztafeta 4x100 m, skok w dal, pchnięcie kulą, uzupełniono o bieg na 800 m, skok wzwyż, rzut oszczepem, rzut dyskiem. Zamiast punktowania, jak dotychczas, po dwóch zawodników w każdej indywidualnej konkurencji i w sztafecie, teraz o miejscu drużyny decyduje 12 najlepszych rezultatów osiągniętych przez, maksymalnie, 16 zawodników. Każda szkoła zobowiązana została do wystawienia co najmniej dwóch zawodników w blokach konkurencji: sprintów, biegów średnich, skoków, rzutów. Wprowadzono również nowe tabele punktowe, które odpowiadają stosowanym w lidze juniorów PZLA.

Bardzo dobrze w nowych realiach wypadły szkolne drużyny reprezentujące powiat nowotarski. Chłopcy z I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego objęli w Lidze prowadzenie, zgromadzili 1050 punktów. Po sprawdzeniu rezultatów uzyskanych w siedmiu województwach, daje im to 12 miejsce, na około 150 szkół.

Na drugim miejscu sklasyfikowano I LO w Rabce Zdroju – 1025 pkt., na trzecim I LO w Suchej Beskidzkiej – 1014 pkt., dwunaste miejsce zajmuje ZS w Jabłonce – 836 pkt.

Wśród drużyn dziewcząt prowadzi I Liceum Ogólnokształcące im Eugeniusza Romera w Rabce Zdroju – 928 pkt., przed II LO w Nowym Sączu – 914 pkt i przed IV LO w Olkuszu – 814 pkt., piąte miejsce zajmuje I LO w Nowym Targu – 791 pkt, a dziesiąte ZS w Jabłonce – 690 pkt.

Indywidualnie, najwięcej punktów z pośród reprezentantów powiatu nowotarskiego zdobyła sztafeta 4x100 m chłopców z I LO w Nowym Targu – 126 (drugi rezultat punktowy z pośród wszystkich startujących), za rezultat 45.16. Wystąpili w składzie: Bartłomiej Majerczak, Mateusz Szwajnos, Kamil Górecki, Bartłomiej Knapczyk. Poprawili własny rekord Szkoły w kategorii juniorów młodszych – 46.17, uzyskany 12.10 2018 r. w Nowym Targu i rekord w kategorii juniorów – 45.71, który należał do Patryka Kasprzaka, Franciszka Sutora, Michała Pyzowskiego i Michała Pańszczyka, a uzyskany został 2.06.2012 r.(!) w Krakowie w czasie ponadwojewódzkich mistrzostw juniorów.

Rekord I LO w Nowym Targu ustanowiła również Klaudia Lipkowska, w kategorii juniorek młodszych w biegu na 400 metrów uzyskała rezultat 62.60, poprawiła własne osiągnięcie – 62.67 uzyskane 12.10.2018 r. w Nowym Targu. Indywidualnie zajęła trzecie miejsce, zdobyła najwięcej punktów w drużynie – 94.

Kolejność szkół rozstrzygnie się w czerwcu 2019 r, po drugim rzucie ligi. W lipcu poznamy 12 drużyn, które wystąpią w ogólnopolskim finale.

GRATULUJEMY!

zdjęcia: https://goszczynski.nowotarski.edu.pl/galeria.php?galeria_id=481