Zobacz Niepodległą w lustrze Goszczyńskiego

Dodał: admin 30 listopada 2018 13:07

 

 

Aula I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Goszczyńskiego to miejsce, gdzie warto zajrzeć w najbliższym tygodniu. Mieści ona wystawę „Gimnazjum nowotarskie i okolice w czasie Wojny Wszechświatowej”. Podzielona jest na dwie części: wystawę pamiątek i dokumentów z lat 1910 – 1930 oraz wystawę stałą. Bogactwo wyjątkowych zbiorów zawdzięcza uczniom, nauczycielom i absolwentom, którzy wydobyli z domowych archiwów cenne pamiątki po dziadach i pradziadach. Znaczną część wystawy stanowią unikatowe zbiory archiwum szkolnego. Stała ekspozycja prezentuje nie tylko zdjęcia, ale przede wszystkim historię szkoły i regionu ze świeżo odkrytymi faktami. Uwagę przyciąga cały czas obecny duch polski ówczesnych Gimnazjalistów.

 Wystawa dotyczy nie tylko spraw szkolnych, ale pokazuje dzieje regionu w walkach o Niepodległą i życie mieszkańców w pierwszych latach wolności. Podzielona została na sześć sekcji tematycznych: 1) Z historii pogranicza, 2) Gimnazjaliści w Wojnie Wszechświatowej, 3) Tymczasem w Gimnazjum, 4) Akcja budzicielska, 5) W Niepodległej i 6) Miłość ponad granicami.


Dyrektor szkoły otwierając wystawę zwróciła uwagę na unikatowe dokumenty np. prośbę Dyrektora Krotoskiego o zwolnienie ucznia ze służby wojskowej na czas egzaminów, świadectwo szkolne z 1916 r. archiwalne plakaty teatru szkolnego informujące, że kino jest dobrze ogrzane.


Otwarcie wystawy swoją obecnością zaszczycili: Posłowie na Sejm RP Anna Paluch i Edward Siarka, Wicestarosta Powiatu Nowotarskiego Bogusław Waksmundzki, Radni Powiatu Nowotarskiego, Wizytator KO w Krakowie Jerzy Stodulski, Dyrektor PCO Marta Skawska, Członkowie Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej, Prezes TBG Danuta Hajnos, Kierownik Galerii Jatki Anna Dziubas, dr Janusz Kamocki, prof. Grażyna Branny i licznie przybyli Absolwenci i Przyjaciele szkoły.


Wystawę i folder przygotował zespół nauczycieli: Dyrektor Maria Kopeć, mgr Aneta Borkowska, mgr Zofia Łukasz, mgr Katarzyna Sikora. Patronat Honorowy objął Starosta Powiatu Nowotarskiego Krzysztof Faber. Patronat medialny: Podhalański Portal Informacyjny Podhale24.pl, Nowotarska Telewizja Kablowa.


Dyrektor szkoły dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do powstania wystawy oraz za pomoc w organizacji przedsięwzięcia: Zarządowi Powiatu Nowotarskiego, Pani Poseł Annie Paluch, Towarzystwu Bursy Gimnazjalnej oraz Radzie Rodziców przy I LO.


Wystawę można obejrzeć od poniedziałku do piątku do 14 grudnia w godzinach pracy szkoły. Serdecznie zapraszamy!

I Liceum Ogólnokształcące
im. Seweryna Goszczyńskiego
Plac Krasińskiego 1
34 - 400 Nowy Targ
Kontakt:
(018)26 629 55
(018)26 638 58
lo@goszczynski.nowytarg.pl