Wymiana z Czechami

 


WYMIANA Z CZECHAMI 2009


Od 13 do 18 czerwca 2009r. gościliśmy w Nowym Targu grupę 20 uczniów Biskupskiego Gimnazjum z Brna w Republice Czeskiej  i ich nauczycieli - panią Vierę Heleceletovą, Karela Mikulę – dyrektora szkoły i ks. Pavla Konzbula .


Podczas pobytu w Polsce Czesi zobaczyli:  • 14 czerwca - Zakopane i  Sarnią Skałę;

  • 15 czerwca - kopalnię soli w Wieliczce i operę „Cesarz Atlantydy” w Krakowie;

  • 16 czerwca - szkołę podczas „Dnia luzu”, Niedzicę, Czorsztyn i Dębno;

  • 17 czerwca - Wawel i Kazimierz krakowski.


W dniach 1- 6 października 2009r. grupa 21 uczniów naszej Szkoły pod opieką nauczycieli pp. Wandy Domałacnej – Teper, Katarzyny Żmudy  i Konrada Nowaka udała się  z rewizytą  do Republiki Czeskiej.


A oto sprawozdanie Magdy, uczestniczki wymiany.


Pierwszego października 2009 roku o godzinie 8.30  spotkaliśmy się pod Miejskim Ośrodkiem Kultury, aby wyruszyć do naszych południowo - zachodnich sąsiadów i przeżyć jedną z ciekawszych przygód naszego życia. Po drodze do Brna zatrzymaliśmy się w Ołomuńcu, gdzie największą atrakcją okazała się gotycka katedra wraz z katedralnym muzeum,  rynek, piękne kamieniczki i... figury żółwi w zielonkawej fontannie – pogłaskane obowiązkowo przez każdego uczestnika wymiany.


Po udanym pobycie w pierwszym mieście na terenie Republiki Czeskiej, wsiedliśmy do pociągu i w godzinach wieczornych, w blaskach ulicznych latarni wielkiego miasta każdy z nas pojechał ze swoim czeskim opiekunem do  nowego, oczywiście – czeskiego - domu.


Nazajutrz rano spotkaliśmy się wszyscy razem w szkolnej małej auli( jest też duuża) i już po chwili staliśmy się widzami pokazu śpiewu, tańca towarzyskiego i gry instrumentalnej. W programie popisali się swoimi umiejętnościami „nasi ”Czesi. Po przedstawieniu udaliśmy się na zwiedzanie szkoły a następnie całego Brna. I mimo że podzieliliśmy się na dwie grupy: pierwszą - zwiedzającą zakamarki Brna, drugą - obserwującą zachowania ludzkie  w centrum handlowym, to  dzięki uprzejmości naszych nauczycieli ta druga grupa również zobaczyła najważniejsze zabytki miasta.


Następnego dnia przed południem udaliśmy się do Lednic, aby tam podziwiać jedną z 99 posiadłości rodu Liechtensteinów. Przepiękny pałac wraz z dwustuhektarowym parkiem zachwycił nas wszystkich. Atrakcją było przepłynięcie łodziami do odległego o 1,8 km od pałacu minaretu, który tak naprawdę nigdy nie pełnił swojej religijnej funkcji, ale jest bardzo dobrym punktem widokowym, co sprawdziliśmy wspinając się po krętych schodach.


W niedzielę  każda rodzina zapełniała nam czas w inny sposób. Wieczorem natomiast wszyscy mogliśmy obejrzeć fantastyczny musical „Mozart”. Oprawa muzyczna w wykonaniu orkiestry i śpiewaków, stroje, aranżacja, taniec łącząc się w całość dały niesamowity efekt! Publiczność bardzo długo oklaskiwała wykonawców na stojąco.


Ostatniego dnia udaliśmy się do stolicy Czech - Pragi. Wspaniałe zabytki, klimat wielkiego miasta, mnóstwo turystów, drogie pamiątki i trzy linie metra – to rzeczywistość, w której przyszło nam żyć pięć godzin. Każdy pewnie zapamięta je mile.


We wtorek  o godz. 11 spotkaliśmy się na dworcu kolejowym w Brnie, wymieniliśmy z naszymi czeskimi przyjaciółmi  zaproszenia do powtórnego przyjazdu i pożegnaliśmy długo machając z okien pociągu . 


Ahoj! Magda


 


Historia wymian z Biskupskim Gimnazium w Brnie


W 1998 roku dyrektor Franciszek Janczy, mgr Konrad Nowak nawiązali kontakt z Biskupskim Gimnazium  w Brnie.


 Biskupske  Gimnazium w Brnie (http://www.bigy.cz/ to elitarna, katolicka szkoła, o wysokim poziomie kształcenia. Jej absolwenci bez trudu dostają się na wyższe uczelnie.   Do gimnazjum  uczęszcza spora grupa uzdolnionych muzycznie i plastycznie uczniów. W  szkole szerokie korytarze są galerią, malarstwa, rysunku i fotografii, a w dwupiętrowej auli odbywają się przedstawienia teatralne i projekcje filmowe. Podobnie jak w całym Brnie tętni tu życie kulturalne.


Wizyta w Republice Czeskiej to spotkania ze wspaniałymi ludźmi. Uczniowie uczestniczący w wymianie poznają kulturę i tradycje sąsiedniego kraju niejako od wewnątrz, przez pryzmat rodzin, u których mieszkają. Wielu z nich wywozi wiedze, której nie można zdobyć, studiując rozprawy socjologiczne i przewodniki turystyczne. Niewątpliwy sukces wymiany to przełamanie stereotypów i ksenofobicznych uprzedzeń wśród młodzieży polskiej i czeskiej.


W latach 1999-2003 wymiany z Biskupskim Gimnazium w Brnie odbyły się w:


1999 - opiekunowie mgr Katarzyna Żmuda, mgr Konrad Nowak, 27 uczniów


2000 - opiekunowie mgr Katarzyna Żmuda, mgr Konrad Nowak, 28 uczniów


2001- opiekunowie mgr Katarzyna Żmuda, mgr Konrad Nowak, mgr Marek Dewera, 25 uczniów


2002- opiekunowie mgr Katarzyna Żmuda, mgr Konrad Nowak, 24 uczniów


2003 - opiekunowie mgr Katarzyna Żmuda, mgr Konrad Nowak, mgr Marek Dewera, 21 uczniów