Biologia nowotworów w pigułce

Dodał: admin 28 listopada 2019 14:22

Społeczność naszej szkoły miała zaszczyt gościć dr nauk biologicznych Halinę Waś, Absolwentkę naszego liceum, a obecnie pracownika naukowego Laboratorium Onkologii Molekularnej i Terapii Innowacyjnych przy Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie. Pani doktor wygłosiła prelekcję dla klas drugich i trzecich o profilach biologiczno-chemicznych z na temat nowotworów, których badanie znajduje się w centrum jej zainteresowań naukowych.

 

            Podczas wykładu każdy miał szansę nie tylko zdobyć wiele ciekawych informacji na temat fizjologii komórek rakowych i terapii nowotworów, ale także poznać realia pracy naukowców i metodyki badań biologicznych.Dr Waś przedstawiła, jak złożonym i zarazem trudnym procesem jest leczenie nowotworu zarówno za pomocą radioterapii, jak i chemioterapii. Szczególnie interesujące były przytoczone w wykładzie badania, wykazujące związek pomiędzy starzeniem komórkowym a progresją raka. Wyjaśniają one częstą nieskuteczność chemioterapii, prowadzącą do wznowy choroby. Następnie pani doktor opowiadała o swojej pracy dydaktycznej oraz stworzonym przez siebie projekcie „Fit & Science”, łączącym sport z nauką. Na samym końcu uczniowie mieli możliwość zadawania pytań prelegentce, z czego chętnie skorzystali.


            Pani doktor podczas spotkania zwracała także uwagę na to, że w ciągu ostatnich latach podwoiła się liczba zachorowań na raka, a ludzie są narażeni na permanentny stres czy szkodliwe powietrze. Wspomniane czynniki stanowią ogromne zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania komórek naszego ciała. Pamiętajmy o tym, że prostsze jest stosowanie się do zasad profilaktyki i dbałość o stan własnego zdrowia niż późniejsza walka z nowotworem. Warto przy tym podkreślić, że dzięki pracy takich pasjonatów jak Pani dr Halina Waś możemy sobie lepiej zdać sprawę zarówno z roli profilaktyki, jak i wkładu naukowców w leczenie nowotworów.


 


Antoni Cierniak uczeń klasy IIIe


 

I Liceum Ogólnokształcące
im. Seweryna Goszczyńskiego
Plac Krasińskiego 1
34 - 400 Nowy Targ
Kontakt:
(018)26 629 55
(018)26 638 58
lo@goszczynski.nowytarg.pl