IX NOC BIOLOGÓW z udziałem klasy II b i IIe

Dodał: admin 16 stycznia 2020 11:26

W dniu 10 stycznia br. uczniowie klasy IIb i IIe o profilach biologiczno-chemicznym i biologiczno-chemiczno-matematycznym, wzięli udział w dziewiątej edycji Nocy Biologów, organizowanej przez Wydział Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Opiekunami uczniów były dr Katarzyna Grobarczyk-Piekło i mgr Jagna Dziedzic.

Licealiści mogli pogłębiać swoją wiedzę podczas różnych zajęć, takich jak wykłady, warsztaty, czy pokazy. Chętnie podziwiali również wystawę w Centrum Edukacji Przyrodniczej.

Młodzież m.in uczestniczyła w warsztatach: „Biologia owadów na przykładzie świerszcza domowego”, Neuro Escape Room, „Tajemnice podwójnej helisy”, oraz „Metody badań genetycznych”, czy „Zapisane w kościach- co możemy odczytać z ludzkiego szkieletu”.

Szczególnym zainteresowaniem cieszył się wykład pt. „Czy i jak szczepienia profilaktyczne zmieniły nasze życie ?”, który to dostarczył cennej wiedzy o szczepionkach, czyli wielkim osiągnięciu ludzkości. Miał on również na celu obalenie mitów, które narosły wokół szczepień profilaktycznych.

Wykład pt. Chemikalia naśladujące hormony- fakt czy legenda dostarczył z kolei informacji o szkodliwości Bisfenolu A (BPA), stosowanego w produkcji tworzyw sztucznych.

Młodzież zapoznała się też z tematami: „Jak zanieczyszczenia zmieniają nasz mózg?”, czy „Wirusy i bakterie w obliczu globalnych zmian klimatu”.

Uczniowie naszej szkoły co roku chętnie biorą udział w Nocy Biologów, która jest okazją do zaobserwowania z bliska pracy naukowców i spojrzenia na świat biologii z zupełnie innej strony. Wydarzenia tego typu pomagają także w późniejszym wyborze kierunku studiów i dalszemu rozwijaniu swoich pasji w danej dziedzinie biologii.