Pomoc dla Marysi-zbiórka pieniędzy

Dodał: admin 11 lutego 2020 12:07

W niedzielę tj. 26 stycznia po każdej Mszy Świętej w Kościele Św. Katarzyny w Nowym Targu uczniowie, nauczyciele i rodzice naszego liceum przeprowadzili zbiórkę pieniędzy dla chorej Marysi. Zebraliśmy 6.545 zł i 60 gr. Dziękujemy proboszczowi: ks. Zbigniewowi Płachcie za możliwość kwesty, parafianom za złożone datki i wolontariuszom za wsparcie akcji.Cieszymy się że mogliśmy włączyć się w to charytatywne wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Hospicyjne z Wiśniowej „BĄDŹMY RAZEM”.

Marysia z Raciechowic ma rdzeniowy zanik mięśni ,to jedna z najokrutniejszych chorób genetycznych, która powoduje, że organizm nie produkuje białka budującego komórki nerwowe w rdzeniu kręgowym, nerwy ulegają degeneracji, nie wysyłają impulsów do mięśni, a te z czasem zanikają. Problem w SMA dotyczy wszystkich mięśni, nie tylko tych odpowiedzialnych za ruch, ale również tych odpowiedzialnych za przełykanie, oddychanie, za życie. Jedyną szansą na wyzdrowienie jest niewyobrażalnie droga terapia genowa. Dawka kosztuje aż 2 mln dolarów.!!! W Polsce aż ośmioro małych dzieci poniżej drugiego roku życia cierpi na tą chorobę.