Pomimo trudnej sytuacji w jakiej przyszło szkołom świętować Dzień Edukacji Narodowej, TEATR POD ZABYTKOWYM WIESZAKIEM uczynił z tego święta wyjątkowy dzień. Autorski scenariusz Profesor Hanny Sięki okazał się być remedium na zewnętrzne struktury zła i związaną z tym niepewność.
Spektakl pod tytułem „Chcę kogoś poznać” opowiada o szkole, uczniach, o ich lękach, pragnieniach, presji oraz relacjach międzyludzkich - jak powiedziała na wstępie Pani Hanna Sięka „Edukacja to poznawanie siebie nawzajem” .
Zobaczyć człowieka w człowieku- to główne przesłanie sztuki. Jakże to aktualne gdy sami doświadczamy wiele na polu własnego człowieczeństwa. Uczucia, emocje otwierają, bądź zamykają nas na relacje interpersonalne, a wrażliwość ludzka bywa nieoceniona w zrozumieniu drugiego człowieka.
„Też mam uczucia” mówi jeden z bohaterów. Ważne żeby o tym nie zapominać. Nie etykietować, nie oceniać, widzieć w człowieku człowieka- to ważne!
Sztuka w sposób wymowny przedstawiała też Triadę Platońską, o poszukiwaniu prawdy, piękna i dobra. Permanentnie szukajmy tych wartości i nie zapominajmy nigdy o drugim człowieku.
„Czy to niebo się rozstąpiło, czy zobaczyłem anioła”- to ostatnie słowa sztuki, które uczeń- aktor kieruje w stronę nauczycieli. Dziękujemy. To najlepsze życzenia jakie kiedykolwiek usłyszało Grono Pedagogiczne Naszego Liceum.
Gratulujemy Pani Profesor Hannie Sięce i grupie teatralnej Pod Zabytkowym Wieszakiem za emocje, za piękne przesłanie, za to, że w tym trudnym czasie podjęli wszelkie działania abyśmy poczuli, że wszyscy jesteśmy potrzebni sobie nawzajem.
Dziękujemy.
Bądźmy razem.