Spotkanie z panią Dominiką Friedrich

Dodał: admin 10 września 2021 16:46

Już na początku roku szkolnego uczniowie z klas uczących się języka włoskiego, uczestniczyli w ciekawym spotkaniu z panią Dominiką Friedrich, wyróżnioną w 2019 r. tytułem „Polak Roku we Włoszech”. A wszystko to – dzięki inicjatywie pani mgr Magdaleny Smreczyńskiej.

Pani Dominika to z zawodu inżynier budownictwa, od niemal 30 lat mieszkająca w południowych Włoszech, autorka licznych przewodników po Sycylii i Kalabrii dla wydawnictwa Pascal oraz fan page’a między innymi: „Sycylia bocznym drogami”, „Kalabria bocznymi drogami” czy „Baita”, który poświęcony jest warsztatom kulinarnym kuchni śródziemnomorskiej. Jej przepisy i zdjęcia kulinarne zostały opublikowane we włoskiej książce „Cucina Calabrese”, a smaczną włoską kuchnię promowała również w programach telewizyjnych w Polsce. Jest jedyną kobietą na południu Włoch, która jest sędzią narciarskim!Pani Dominika Friedrich starała się przede wszystkim przedstawić, zgromadzonym w auli uczniom, piękno tego niezwykłego kraju i ich największy skarb – wiecznie uśmiechniętych, radosnych mieszkańców Południowych Włoch. Bardzo ciekawie opowiadała o ich stylu życia: wspólnym biesiadowaniu, rozmowach przy stole, które przyczyniają się do lepszej integracji rodziny. Ponadto uczniowie dowiedzieli się, czym jest enogastronomia (termin tłumaczony bezpośrednio z języka włoskiego), czyli nowy model podróżowania związany z degustacją lokalnych produktów, potraw i napojów pochodzących z danego rejonu. To wszystko przyczynia się do podtrzymywania tradycyjnych, ekologicznych i historycznych metod upraw, hodowli i przyrządzania posiłków. Służy zarówno mieszkańcom, jak i naszemu zdrowiu. Co ciekawe – poznawanie potraw może być też ciekawą lekcją historii.


Przykłady takiej turystyki enogastronomicznej mamy też u nas, na Podhalu – słynny Szlak Oscypkowy. Pani Dominika Friedrich podkreślała, że powinniśmy doceniać to, co mamy wyjątkowego w Polsce i tym samym wspierać lokalnie produkowaną żywność. Wtedy mamy szansę zachować dobre zdrowie i lepsze samopoczucie, nawet mimo tego, że my niestety nie mamy 300 słonecznych dni w roku!