Goszczyński w Szkole Matematyki Poglądowej

Dodał: admin 12 września 2021 20:04

Uniwersytet w Siedlcach organizuje od 1987r. ogólnopolskie konferencje pt. Szkoła Matematyki Poglądowej.  Ich celem jest propagowanie matematyki i kultury matematycznej poświęconej matematyce żywej, niekryjącej się wśród  formalizmów. Wykłady prowadzą matematycy z uczelni wyższych całego kraju. W sierpniowej sesji Szkoły pt. 61 + 2 epsilon brał udział uczeń klasy IIA naszej szkoły Kacper Błachut wraz z mgr Joanną Trybułą, nauczycielką matematyki. Jak twierdzi Kacper wszystkie 12 wykładów było ciekawych, jednak największe zainteresowanie wzbudziły dwa: Dynamiczne podejście do kongruencji oraz Dlaczego oszacowania a priori są dziwne i dlaczego mają sens. Pierwszy z nich pokazywał, w jaki sposób małe twierdzenie Fermata można zrozumieć z perspektywy układów dynamicznych. Natomiast w drugim ukazano, że przy dowodzeniu niektórych twierdzeń można powoływać się na prawdziwość jego tezy (co jest sprzeczne z tym, czego uczą nas w szkole). Oprócz wykładów czysto matematycznych, był dodatkowy-dotyczący zastosowania matematyki w fizyce czasoprzestrzeni.

Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w następnych sesjach zapraszamy na stronę szkoły: https://smp.uph.edu.pl/