Pamięć Pokoleń

Dodał: admin 2 października 2021 22:58

Korzystając z pięknej pogody uczniowie klasy 2D (o poszerzonym programie nauczania języka polskiego, angielskiego i historii) odwiedzili nowotarski cmentarz, żeby zapoznać się z historią kpr. Albina Borowicza. Od trzech lat młodzież naszej szkoły odwiedza jego grób w ramach programu krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej „Pamięć Pokoleń”.

Uczniowie poznali niezwykłe losy Albina Borowicza i zapalili znicz na jego grobie. Wizyta na nowotarskim cmentarzu była również okazją do przybliżenia im historii kościółka św. Anny i poszerzenia wiedzy z zakresu historii lokalnej.

Pamięć Pokoleń

Albin Borowicz to nowotarżanin, który w momencie wybuchu II wojny światowej liczył zaledwie 23 lata. W 1939 r. brał udział w kampanii wrześniowej, a następnie zaangażował się w działalność konspiracyjną. W 1940 r., po zatrzymaniu przez gestapo, trafił do Auschwitz, skąd jednak zdołał uciec dwa lata później. Po powrocie na Podhale związał się z Armią Krajową. 8 października 1944 r. wykonywał swoje zadanie – miał przenieść pocztę w okolice Ochotnicy. Jednak w rejonie Obidowej natknął się na obławę. Dostrzeżony przez Niemców został dwukrotnie postrzelony, a następnie dobity bagnetami. Jego grób ma status mogiły wojennej, będącej pod ochroną Państwa Polskiego.

Projekt „Pamięć Pokoleń” koordynuje w naszej szkole mgr Katarzyna Sikora.